Robotų pasakos

robotu-pasakos

Stanisław Lem daugeliui skaitytojų geriausiai žinomas dėl savo mokslinės fantastikos žanro romano „Soliaris“, kurį išgarsino žymaus režisieriaus Andrejaus Tarkovskio filmas. „Robotų pasakos“ – kiek kitokios nuotaikos kūrinys, vertas ne mažiau dėmesio. Fantastinės istorijos čia parašytos liaudies pasakų forma.

Humoristinių pasakų serija pirmą kartą pasirodė 1964-ais metais. Pagrindiniai visų istorijų veikėjai – robotai: robotai karaliai, robotai valstiečiai, robotai drakonai, robotai riteriai ir net robotės blusos, gyvenančios robotų šunų „kailyje“. Burtininkų ir fėjų rolę čia perėmė mokslininkai, o siužetas vystomas beribiame kosmose bei tolimose planetose.

Stanisław Lem knyga „Robotų pasakos“ visų pirma yra skirta vaikams ir gimtojoje Lenkijoje ją skaito moksleiviai, šis kūrinys yra įtrauktas į mokyklinę programą. Tačiau smagus ir daugiasluoksnis istorijų rinkinys žavi ir suaugusius fantastikos gerbėjus, o nepaprastai juokingos pasakos nepraranda aktualumo net ir po šešių dešimtmečių.

Knygoje „Robotų pasakos“ mokslinė fantastika persidengia su folkloro elementais ir socialine satyra. Stanisław Lem nagrinėja totalitarinius režimus, socialinius stereotipus bei toliaregiškai nuspėja ateities technologijas. Trumpame knygos aprašyme teigiama, kad šis skaitinys ne vieną kartą jaunuolių išmokė drąsiai svajoti ir savarankiškai mąstyti.

Iki šiol pasakos apie robotus į lietuvių kalbą dar nebuvo išleistos. Robotų istorijas iliustravo įvairiais apdovanojimais pagerbti lenkų dailininkai.

Stanisław Lem (1921–2006) – žymus lenkų rašytojas, kurio kūriniai skaitomi toli už gimtosios šalies ribų.