Paslaugos kalbos, komunikacijos ir elgesio sutrikimus bei emocinę, raidos negalią turintiems asmenims

Lietuvos viešosiose bibliotekose vieningai taikomi infrastruktūriniai sprendimai, tobulinamos darbuotojų kompetencijos, kuriamos naujos paslaugos Autizmo spektro (ASS) ir kitų kalbos, komunikacijos ir elgesio sutrikimų turintiems lankytojams. Daugiau informacijos www.bibliotekavisiems.lt

Konsultuojantis su specialistais, kūrybinių industrijų atstovais, tėvais, auginančiais ASS ir kitų kalbos, komunikacijos ir elgesio sutrikimų turinčius vaikus, bibliotekoms buvo parengtos ir įdiegtos priemonės, palengvinančios šių žmonių lankymąsi bibliotekose. Pažiūrėkite pažintinį vaizdo filmą, kuriame išgirsite patarimus, kaip derėtų elgtis vienu ar kitu atveju, į ką vertėtų atkreipti dėmesį komunikuojant su ASS ir kalbos ir komunikacijos sutrikimų turinčiais asmenimis – tiek vaikais, tiek suaugusiaisiais.

Socialinė istorija

Socialinė istorija padės susipažinti su bibliotekos erdvėmis, taisyklėmis, darbuotojais. Jei planuojate apsilankymą kitoje bibliotekoje galite peržiūrėti bendrą socialinę istoriją, skirtą visoms bibliotekoms.

Panevėžio regiono viešųjų bibliotekų socialines istorijas galite peržiūrėti čia.


Socialinis plakatas

Socialinis plakatas skirtas susipažinti su bibliotekoje dirbančiais, jus aptarnaujančiais darbuotojais. Jame rasite nuotraukas, trumpus prisistatymus – jums apsilankius bibliotekoje vieni kitus jau žinosime ir laisviau bendrausime.


Sensorinis ir informacinis žemėlapiai 

Šie žemėlapiai padės greičiau rasti norimą erdvę ar ramų kampelį bibliotekoje.


Sensorinis gesintuvas

„Sensorinio gesintuvo“ rinkinys: juoda palapinė, smėlio gyvatė, mirksintys, šokinėjantys kamuoliukai, skambantis bokštelis ir kt.

Jeigu jūsų lydimą asmenį bibliotekos erdvėse ištiktų sensorinis ar panikos priepuolis, jums padės bibliotekoje esantis „Sensorinio gesintuvo“ rinkinys. Jame įvairūs taktiliniai, vizualiniai ir garsiniai sensoriniai daiktai ir priemonės (smėlio gyvatė, mirksintys, šokinėjantys kamuoliukai, skambantis bokštelis ir kt.), padės greičiau nusiraminti. 

„Sensorinio gesintuvo“ priemones rasite bibliotekos I a. prie Registracijos. Kilus klausimams kreipkitės į registratūros darbuotoją.


Bendravimo kortelės

Bendravimas su asmeniu, turinčiu kalbos, elgesio ar kitų sutrikimų, reikalauja specialių bendravimo įgūdžių. Tam tikrais atvejais būtinos ir pagalbinės komunikacijos priemonės, kurios papildo ar net pakeičia šnekamąją kalbą.

Bendravimo kortelėse pavaizduoti grafiniai simboliai ir piešiniai padeda iškomunikuoti paprastas gyvenimiškas situacijas (pvz., nupiešta stiklinė gali reikšti teiginį „Noriu gerti“ arba klausimą „Nori gerti?“) ir tokiu būdu lengviau susikalbama. Lietuvos apskričių viešosiose bibliotekose ir Lietuvos aklųjų bibliotekoje įdiegta programinė įranga „Boardmaker“ palengvina šių bendravimo kortelių rengimą ir siūlo net 50 tūkst. tam skirtų piešinių archyvą, suskirstytą į įvairias kasdieninio bendravimo temas.

Kortelės skirtos:

  • tėvams ir kitiems šeimos nariams,
  • pedagogams, logopedams bei kitiems specialistams, dirbantiems su asmenimis, turinčiais kalbos, elgesio ir emocijų sutrikimų, cerebrinį paralyžių, intelekto sutrikimų, įvairiapusių raidos, autizmo spektro sutrikimų ir kt.

Naudotis programine įranga „Boardmaker“ ir susikurti bendravimo korteles galima dviem būdais:

  1. Užsiregistruoti individualiai kontaktinei darbo „Boardmaker“ programa konsultacijai / mokymui ir savarankiškai susikurti bendravimo korteles pagal individualų poreikį. Dėl konsultacijos kreiptis tel. (8 45) 46 55 65 arba el. paštu dovile.kuliesiene@pavb.lt.
  2. Užsakyti nuotolinę kortelių parengimo paslaugą. Šiuo atveju gausite bendravimo elektroninę kortelių rinkinio versiją pagal pateiktus individualius poreikius ir galėsite jas atsispausdinti. Taip pat yra galimybė gauti jau atspausdintą ir laminuotą rinkinį paštu (padengus siuntimo išlaidas). Užpildykite užsakymo formą.

Kontaktinės konsultacijos, galimybė savarankiškai naudotis įranga bibliotekoje ir / ar elektroninės bendravimo kortelių versijos parengimas yra visiškai nemokami. Spausdinimo ir laminavimo paslaugos teikiamos pagal nustatyti įkainius.


Edukacijos ir ekskursijos

Bibliotekoje vykdomos edukacijos ir ekskursijos, skirtos skirtingo amžiaus, pritaikytos įvairių gebėjimų ir galių asmenims.