SMERŠ, slaptas Stalino ginklas

SMERŠ, slaptas Stalino ginklas

Istoriko Vadim Birstein knyga „SMERŠ. slaptas Stalino ginklas“ pasakoja apie ypatingai slaptą rusų kontražvalgybos skyrių. Žodis „Smerš“ yra rusiškos frazės „mirtis šnipams“ akronimas. Ši knyga turėtų sudominti profesionalius istorikus ir visus besidominčius sovietų slaptųjų tarnybų veikla.

Organizacija „Smeršas“ kai kuriems gali būti pažįstama iš rašytojo Ian Fleming romanų apie garsųjį šnipą Džeimsą Bondą. Tiesa ta, kad knygose „Smeršas“ buvo romantizuojamas, kaip ir pats Bondas. Nors oficialiai „Smeršas“ priklausė sovietų Gynybos komisariatui, realiai ši organizacija nebuvo pavaldi karinei hierarchijai, o jos vadovas Viktor Abakumov tiesiogiai atsiskaitinėjo Stalinui. Šis slaptas kontržvalgybos skyrius formaliai kovojo su naciais ir kitais priešais, tačiau iš tiesų į mirtį pasiuntė ne vieną šnipinėjimu apkaltintą rusą. Stalinas buvo garsus negailestingumu savo paties vadams ir bendražygiams. Susidorojimo operacijas, tardymus, kankinimus, egzekucijas jis pavesdavo savo slaptai kontražvalgybos organizacijai.

Autorius Vadim Birstein remiasi daugybe dokumentų ir atsiminimų, kurie yra prieinami tik rusų kalba. Knygoje „ SMERŠ. Slaptas Stalino ginklas“ aprašoma visa žinoma organizacijos veikla. Į knygą taip pat įtraukta daugybė autoriaus išverstų archyvinių dokumentų, diagramų ir paveikslėlių, kurie yra ypač naudingi norintiems geriau suprasti „Smeršo“ aplinką ir istorinį kontekstą.

„ SMERŠ. Slaptas Stalino ginklas“ – išsami istorinė knyga, kuri bus naudinga akademikams, istorijos studentams ir visiems besidomintiems Antruoju pasauliniu karu bei Sovietų Sąjungos kontržvalgyba.

Istorikas Vadim Birstein gyventi į Jungtines Amerikos Valstijas iš Rusijos atkeliavo 1991-ais metais, nuo to laiko jis yra vizituojantis mokslininkas Niujorko Amerikos gamtos istorijos muziejuje.
1987-tais metais autorius Maskvos universitete įgijo mokslų daktaro laipsnį. Mokslininkas yra publikavęs daugiau nei 150 mokslinių straipsnių. Jie pasirodė tokiuose leidiniuose, kaip „Nature Genetics“, „Systematics and Evolution“, „Molecular Phylogenetics and Evolution“, „International Journal of Intelligence and Counterintelligence“ bei kt. Taip pat autorius išleido tris mokslines, dvi istorines knygas ir parašė savo tėvo – žymaus zoologo – biografiją. Dar būdamas Sovietų Sąjungoje, daktaras Birstein tapo žmogaus teisių aktyvistu. Jis skaitė seminarus Prinstono, Harvardo ir Vašingtono universitetuose.
Pastaruosius dešimt metų Vadim Birstein daugiausiai dėmesio skyrė „Smeršo“ organizacijos tyrinėjimui ir knygos rašymui. Vadim Birstein yra Amerikos rašytojų gildijos narys.


Iš rusų kalbos vertė Vytautas Leščinskas