Biblioteka visiems

Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka prisideda prie iniciatyvos „Biblioteka visiems“. Šia iniciatyva siekiama plačiau atverti Lietuvos viešųjų bibliotekų duris skirtingų poreikių turintiems lankytojams. 2020 m. lapkričio mėn. bibliotekas papuošė išskirtinis ženklas – spalvota dėlionė „Biblioteka visiems“. Skirtingos elementų spalvos ir jų susijungimas rodo gebėjimą priimti vieniems kitus, nepaisant mūsų skirtumų ir įvairumo bei simbolizuoja bibliotekų ketinimą didinti savo paslaugų prieinamumą įvairią negalią turintiems žmonėms, skatinti visuomenės informuotumą ir ugdyti toleranciją.

Paslaugos judėjimo negalią turintiems asmenims

Į biblioteką patekti galima pasinaudojus specialiu mygtuku, kurį paspaudus durys atsidaro pačios. Abonementą ir kitas I aukšto erdves pasiekti galima pasinaudojus pandusu.

Bibliotekos patalpose veikia vertikalus elektrinis platforminis keltuvas (keliamoji galia 150 kg), kuriuo skaitytojas gali pakilti į Atrijaus terasą, II ir III aukštus.

Specializuota darbo vieta

Šalia registracijos (I a.) įrengta speciali darbo vieta neįgaliesiems, kuri leidžia patogiai naudotis bibliotekos informacijos ištekliais. Šioje darbo vietoje yra:

Darbo vieta neįgaliesiems
 • ergonominiai baldai, neįgaliojo vežimėlis,
 • didelio šrifto klaviatūra,
 • speciali valdymo pelė,
 • lietuvių kalbos sintezatorius,
 • ekrano didinimo programa MAGIC, kuri leidžia ekrane matyti nuo 12 iki 16 kartų padidintą tekstą ir grafinę medžiagą,
 • ekrano skaitymo programa JAWS, kuri pageidaujamą informaciją skaito balsu.

Knygų pristatymo į namus paslauga

Knygų pristatymo į namus paslauga žmonėms, kurie dėl amžiaus ar fizinės negalios neturi galimybių patys atvykti į biblioteką. Pas pageidaujantįjį paslaugos bibliotekos darbuotojas lankysis kartą per mėnesį, iš anksto sutartą valandą. Jei skaitytojas dar neturi skaitytojo pažymėjimo, jis bus išduotas nemokamai. Vieno apsilankymo metu skaitytojui bus atnešamos penkios iš anksto užsakytos knygos. Knygos bus skolinamos mėnesio laikotarpiui su galimybe šį terminą prasitęsti dar du kartus, jei leidinys nerezervuotas kito vartotojo.

Kreiptis gali:

 • Žmonės, turintys judėjimo negalią / neįgalumo pažymėjimą dėl fizinės negalios
 • Senjorai, turintys judėjimo ar kitų sveikatos problemų
 • Žmonės dėl sveikatos sutrikimų laikinai negalintys judėti

Kur kreiptis?

Darbo dienomis 9–18 val.:

 • Centrinių rūmų Abonemente tel. (8 45) 46 54 97 arba el. paštu abonementas@pavb.lt.
 • Vaikų ir jaunimo kultūrinės edukacijos skyriuje tel. (8 45) 43 56 77 arba el. paštu vaikai@pavb.lt

Paslaugos regos ir skaitymo negalią turintiems asmenims

Šiame puslapyje esantis tekstas yra įgarsintas

Įrenginiai bibliotekoje, skirti regos ir skaitymo negalią turintiems asmenims:

 • Brailio rašto spausdintuvas (kartu su įlaminavimo įrenginiu ir puslapių susegėju). Kreiptis į Didžiąją skaityklą (II a.)
 • Kompiuteris, kuriame instaliuota ekrano skaitymo programa JAWS, pageidaujamą tekstą perskaitanti balsu. Kreiptis į Didžiąją skaityklą (II a.)
 • BRUNO skaitymo įrenginys – skeneris, kuris įgarsina nuskenuotą tekstą (pvz.: knygą, žurnalą ar dokumentą). Kreiptis į Menų skaityklą (III a.)

Specializuota darbo vieta

Šalia registracijos (I a.) įrengta speciali darbo vieta, kuri leidžia patogiai naudotis bibliotekos informacijos ištekliais. Šioje darbo vietoje yra:

 • didelio šrifto klaviatūra,
 • speciali valdymo pelė,
 • lietuvių kalbos sintezatorius,
 • ekrano didinimo programa MAGIC, kuri leidžia ekrane matyti nuo 12 iki 16 kartų padidintą tekstą ir grafinę medžiagą,
 • ekrano skaitymo programa JAWS, kuri pageidaujamą informaciją skaito balsu,
 • ergonominiai baldai, neįgaliojo vežimėlis.

Lietuvos aklųjų bibliotekos paslaugų punktas

Bibliotekos abonemente (I a.) veikia Lietuvos aklųjų bibliotekos paslaugų punktas, kuriame regos ar kitą negalią turintys asmenys gali pasiskolinti į namus garsines knygas ir žurnalus (MP3 laikmenoje). 

Tam reikia turėti:

 • LIBIS skaitytojo pažymėjimą,
 • asmeninį MP3 grotuvą arba kompiuterį,
 • gydytojo pažymą*.

*Teisę naudotis Lietuvos aklųjų bibliotekos išleistais specialiųjų formatų leidiniais turi tik regos ir kitą negalią, dėl kurios neįmanoma skaityti įprastinių spaudinių, turintys žmonės (LR Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymas, 2011, 10 str. 1 d.).

Daugiau informacijos apie šią paslaugą teikiama tel. (8 45) 46 54 97, el. p. ieva.spietiniene@pavb.lt 

Virtuali garsinių leidinių biblioteka ELVIS

ELVIS (Elektroninių Leidinių Valdymo Informacinė Sistema) – tai virtuali biblioteka, skirta visiems, negalintiems skaityti įprasto spausdinto teksto. Virtualią biblioteką ELVIS sukūrė ir administruoja Lietuvos aklųjų biblioteka, jos fonduose saugoma:

 • tūkstančiai populiarių įgarsintų grožinės literatūros knygų;
 • įgarsintos knygos vaikams (tarp jų – ir mokiniams rekomenduojama literatūra);
 • įgarsinti žurnalai;
 • savišvietai ir studijoms skirti leidiniai skaitmeniniais formatais (PDF, DAISY);
 • skaitmeniniai leidiniai Brailio raštu;
 • filmai ir spektakliai su garsiniu vaizdavimu;
 • garso spektakliai ir tinklalaidės.

ELVIS bibliotekoje savarankiškai užsiregistruoti ir ja naudotis gali:

 • asmenys, kuriems rega silpsta dėl amžiaus ar ligos;
 • vaikai, turintys mokymosi ar raidos sutrikimų;
 • vaikai ir suaugusieji, turintys skaitymo sutrikimą (disleksiją);
 • silpnaregiai ir neregiai;
 • asmenys, kurie dėl fizinės negalios ar ligos negali laikyti knygos rankose, perversti puslapių, ilgai sėdėti.

Daugiau informacijos telefonu +370 667 80 541 ir el. paštu elvis@labiblioteka.lt.

Bibliotekos svetainės prieinamumo įskiepis Userway

Prieinamumo įskiepį Userway yra skirtas regos ir skaitymo negalią turintiems asmenims. Jis suteikia vartotojui galimybę pačiam keisti svetainės stilių ir pateikimą taip, kad turinys būtų aiškus, matomas ir suprantamas.

Įskiepį galite atsidaryti paspaudę piktogramą ekrano apačioje, kairėje pusėje, arba klaviatūroje vienu metu paspaudę CTRL ir U mygtukus. Atsidariusiame meniu galėsite rinktis iš pateiktų teksto ir aplinkos pakeitimų: keisti ekrano kontrastą, paryškinti tekste esančias nuorodas, didinti teksto šrifto dydį, tarpus tarp raidžių, ženklų ir eilučių, pasirinkti norimą teksto lygiuotę, disleksijai pritaikytą teksto šriftą, įjungti kompiuterio pelės žymeklį ir kt. Peržiūrėkite naudojimo instrukcijos vaizdo įrašą.

Paslaugos kalbos, komunikacijos ir elgesio sutrikimus bei emocinę, raidos negalią turintiems asmenims

Lietuvos viešosiose bibliotekose vieningai taikomi infrastruktūriniai sprendimai, tobulinamos darbuotojų kompetencijos, kuriamos naujos paslaugos Autizmo spektro (ASS) ir kitų kalbos, komunikacijos ir elgesio sutrikimų turintiems lankytojams. Daugiau informacijos www.bibliotekavisiems.lt

Konsultuojantis su specialistais, kūrybinių industrijų atstovais, tėvais, auginančiais ASS ir kitų kalbos, komunikacijos ir elgesio sutrikimų turinčius vaikus, bibliotekoms buvo parengtos ir įdiegtos priemonės, palengvinančios šių žmonių lankymąsi bibliotekose. Pažiūrėkite pažintinį vaizdo filmą, kuriame išgirsite patarimus, kaip derėtų elgtis vienu ar kitu atveju, į ką vertėtų atkreipti dėmesį komunikuojant su ASS ir kalbos ir komunikacijos sutrikimų turinčiais asmenimis – tiek vaikais, tiek suaugusiaisiais.

Socialinė istorija

Socialinė istorija padės susipažinti su bibliotekos erdvėmis, taisyklėmis, darbuotojais. Jei planuojate apsilankymą kitoje bibliotekoje galite peržiūrėti bendrą socialinę istoriją, skirtą visoms bibliotekoms.

Panevėžio regiono viešųjų bibliotekų socialines istorijas galite peržiūrėti čia.


Socialinis plakatas

Socialinis plakatas skirtas susipažinti su bibliotekoje dirbančiais, jus aptarnaujančiais darbuotojais. Jame rasite nuotraukas, trumpus prisistatymus – jums apsilankius bibliotekoje vieni kitus jau žinosime ir laisviau bendrausime.


Sensorinis ir informacinis žemėlapiai 

Šie žemėlapiai padės greičiau rasti norimą erdvę ar ramų kampelį bibliotekoje.


Sensorinis gesintuvas

„Sensorinio gesintuvo“ rinkinys: juoda palapinė, smėlio gyvatė, mirksintys, šokinėjantys kamuoliukai, skambantis bokštelis ir kt.

Jeigu jūsų lydimą asmenį bibliotekos erdvėse ištiktų sensorinis ar panikos priepuolis, jums padės bibliotekoje esantis „Sensorinio gesintuvo“ rinkinys. Jame įvairūs taktiliniai, vizualiniai ir garsiniai sensoriniai daiktai ir priemonės (smėlio gyvatė, mirksintys, šokinėjantys kamuoliukai, skambantis bokštelis ir kt.), padės greičiau nusiraminti. 

„Sensorinio gesintuvo“ priemones rasite bibliotekos I a., prie pagrindinio įėjimo. Kilus klausimams kreipkitės į registratūros darbuotoją.

Bendravimo kortelės

Bendravimas su asmeniu, turinčiu kalbos, elgesio ar kitų sutrikimų, reikalauja specialių bendravimo įgūdžių. Tam tikrais atvejais būtinos ir pagalbinės komunikacijos priemonės, kurios papildo ar net pakeičia šnekamąją kalbą.

Bendravimo kortelėse pavaizduoti grafiniai simboliai ir piešiniai padeda iškomunikuoti paprastas gyvenimiškas situacijas (pvz., nupiešta stiklinė gali reikšti teiginį „Noriu gerti“ arba klausimą „Nori gerti?“) ir tokiu būdu lengviau susikalbama. Lietuvos apskričių viešosiose bibliotekose ir Lietuvos aklųjų bibliotekoje įdiegta programinė įranga „Boardmaker“ palengvina šių bendravimo kortelių rengimą ir siūlo net 50 tūkst. tam skirtų piešinių archyvą, suskirstytą į įvairias kasdieninio bendravimo temas.

Kortelės skirtos:

 • tėvams ir kitiems šeimos nariams,
 • pedagogams, logopedams bei kitiems specialistams, dirbantiems su asmenimis, turinčiais kalbos, elgesio ir emocijų sutrikimų, cerebrinį paralyžių, intelekto sutrikimų, įvairiapusių raidos, autizmo spektro sutrikimų ir kt.

Naudotis programine įranga „Boardmaker“ ir susikurti bendravimo korteles galima dviem būdais:

 1. Užsiregistruoti individualiai kontaktinei darbo „Boardmaker“ programa konsultacijai / mokymui ir savarankiškai susikurti bendravimo korteles pagal individualų poreikį. Dėl konsultacijos kreiptis tel. (8 45) 46 55 65 arba el. paštu dovile.kuliesiene@pavb.lt.
 2. Užsakyti nuotolinę kortelių parengimo paslaugą. Šiuo atveju gausite bendravimo elektroninę kortelių rinkinio versiją pagal pateiktus individualius poreikius ir galėsite jas atsispausdinti. Taip pat yra galimybė gauti jau atspausdintą ir laminuotą rinkinį paštu (padengus siuntimo išlaidas). Užpildykite užsakymo formą.

Kontaktinės konsultacijos, galimybė savarankiškai naudotis įranga bibliotekoje ir / ar elektroninės bendravimo kortelių versijos parengimas yra visiškai nemokami. Spausdinimo ir laminavimo paslaugos teikiamos pagal nustatyti įkainius.

Edukacijos ir ekskursijos

Bibliotekoje vykdomos edukacijos ir ekskursijos, skirtos skirtingo amžiaus, pritaikytos įvairių gebėjimų ir galių asmenims.

Turite negalią, ypatumą, sutrikimą ar kitą būklę, lankotės bibliotekoje su negalią turinčiu asmeniu? Palikite atsiliepimą ir padėkite mums tobulėti.

Svetainėje www.bibliotekavisiems.lt rasite visas bibliotekų naujienas, socialines istorijas, mediateką ir kitą naudingą informaciją, skirtą tiek plačiajai visuomenei, tiek bibliotekų ir ugdymo specialistams, tiek įvairią negalią turintiems lankytojams ar jų artimiesiems.

Iniciatyva „Biblioteka visiems“ finansuojama pagal Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos strateginio veiklos plano priemonę „Aprūpinti bibliotekas socialinės bei informacinės atskirties gyventojų grupėms skirta įranga ir priemonėmis“.