Susipažinkite – tai jūs

Susipažinkite – tai jūs

Genetikos specialistas Bill Sullivan mokslo populiarinimo knygoje „Susipažinkite – tai jūs“ padeda atsakyti į klausimą, kodėl esame tokie, kokie esame. Arba tiesiog supažindina mus pačius su savimi.

Gyvenime iškyla daug paprastų klausimų. Kodėl mane traukia netikę partneriai? Kodėl taip sunku keltis, kai tuo tarpu kiti dienai pasiruošę jau penktą ryto? Kodėl mano spintoje vien raudoni drabužiai? Kodėl aš tai pasakiau, juk nenorėjau! Kodėl mano draugai mėgsta egzotinį maistą ir gerą vyną, o aš tenoriu mėsainio? Kodėl vieni bebaimiai, o kiti spiegia pamatę pelę? Autorius Bill Sullivan kaip tik ir bando atsakyti, kas gi nulemia mūsų asmenybę, trauką tam tikriems dalykams bei pomėgius. Mokslas jau pažengė tiek, kad į išvardintus klausimus gali atsakyti paprastai ir aiškiai.

Mėgstamiausi patiekalai, patraukliausios asmenybės, jausmai, etiniai, politiniai įsitikinimai ir kiti dalykai, kurie veda mus per gyvenimą yra nulemti DNR, mikrobų bei mus supančios aplinkos. Profesorius teigia, kad daugelis atsakymų iš tikrųjų slypi mūsų individualioje DNR struktūroje. Be mūsų akių spalvos ir to, ar esame kairiarankiai, ar dešiniarankiai, DNR gali turėti įtakos, tam, kad norime brokolių, kaip greitai prarandame nuotaiką ir net tam, ką pasirenkame kaip gyvenimo partnerį. Šiuos ryšius nagrinėja epigenetika. Tačiau, tai nėra vienintelis veiksnys.

Knygoje „Susipažinkite – tai jūs“ kalbama apie tokias sąvokas kaip epigenetika, mikrobiologija, psichologija bei nagrinėjama, kokiais ryšiais jos yra susijusios ir kaip šių veiksnių visuma paveikia mūsų asmenybę bei gyvenimą. Bill Sullivan teigia, kad be abejo, mes turime būti atsakingi už savo veiksmus, tačiau tyrimai paaiškina, kodėl vieni dalykai mus veikia labiau nei kiti.

Moksliniai reiškiniai knygoje parašyti nesudėtinga kalba, autorius nevengia humoro, gerų pavyzdžių bei įdomių pasakojimų.

Bill Sullivan yra Indianos universiteto Medicinos mokyklos farmakologijos ir mikrobiologijos profesorius, genetikos specialistas, autorius. Jis parašė daugybę mokslo populiarinimo straipsnių publikuotų „Scientific American“, „Scientific American MIND“, Salon.com, „COSMOS magazine“, GotScience.org, „What Is Epigenetics“ ir kt. Taip pat Bill Sullivan rašo keletą tinklaraščių. Jis teigia, kad žmonės dažnai bijo mokslinių sąvokų, todėl jo tikslas rašyti tokius tekstus, kurie padėtų lengvai susivokti, nekeltų nuobodulių ir gal net priverstų nusišypsoti.

Iš anglų kalbos vertė Elena Macevičiūtė ir Eduardas Macevičius