Savanoris : tikra Witoldo Pileckio istorija : misija – sunaikinti Aušvicą

Savanoris

Žurnalisto Jack Fairweather knyga „Savanoris: misija – sunaikinti Aušvicą: tikra Witold Pilecki istorija“ yra neįtikėtina, reali istorija apie Lenkijos pasipriešinimo kovotojo įsiskverbimą į Aušvicą, tam kad sabotuotų stovyklą iš vidaus, bei jo drąsų pabėgimą įspėti sąjungininkus apie tikruosius nacių planus.

Norėdamas atskleisti tūkstančių, į paslaptingąją nacių stovyklą Reicho pasienyje patekusių žmonių likimą, jaunas ir drąsus lenkų pasipriešinimo kovotojas savanoriškai įvykdė drąsią operaciją. Witold Pilecki tyčia pateko į nelaisvę, siekdamas patekti į Aušvico koncentracijos stovyklą ir pranešti apie viską, kas ten vyksta. Tačiau informacijos rinkimas nebuvo vienintelė jo užduotis: jis turėjo įvykdyti išpuolį iš vidaus – ten, kur vokiečiai to mažiausiai tikėjosi.

Per kitus dvejus su puse metų Pilecki subūrė pogrindinę armiją Aušvice, kuri sabotavo įrenginius, nužudė nacių informatorius ir karininkus bei kontrabandos būdu pateikė įrodymų apie bauginantį piktnaudžiavimą ir masines žmogžudystes.

Nekaltų žmonių žudynėms įgavus nevaldomą pagreitį, Witold Pilecki suprato, kad jam teks pabandyti įvykdyti dar vieną pavojingą misiją – pabėgti iš koncentracijos stovyklos. O tada kažkokiu būdu kirsti nacių okupuotas teritorijas ir 900 mylių nunešti liudijimus į Londoną.

Witold Pilecki liko beveik nežinomas pasauliui, nes Lenkijos komunistai jo vardą ištrynė iš istorinių dokumentų. Dabar naudodamasis išskirtine prieiga prie anksčiau paslėptų dienoraščių, šeimos ir stovyklą išgyvenusių asmenų atsiminimų, bei neseniai išslaptintų failų, autorius Jack Fairweather knygoje „Savanoris: misija – sunaikinti Aušvicą: tikra Witold Pilecki istorija“ kinematografiškai piešia didvyrio istoriją. Jis taip pat atskleidžia tragišką Pilecki misijos baigtį, kuomet didžiausia išdavystė įvyko Anglijoje.

Per Witold Pilecki pastangas pasauliui perduoti liudijimą apie nusikaltimus, daromus koncentracijos stovyklose, autorius kelia ir keletą svarbių klausimų, apie sąjungininkų vaidmenį ir „kurtumą“. „Savanoris: misija – sunaikinti Aušvicą: tikra Witold Pilecki istorija“ – įtaigi, tikra istorija leidžianti nauju žvilgsniu pažiūrėti į Antrojo pasaulinio karo istoriją.

Jack Fairweather (g. 1978) – britų žurnalistas ir autorius. Jis išsilavinimą įgijo Oksfordo universitete. Žurnalistas vadovavo „The Daily Telegraph“ biurui Bagdade, vėliau leidiniui „ The Washington Post“ sukūrė straipsnių apie karą Afganistane ciklą, už kurį buvo apdovanotas. 2019-tais metais jo knyga „Savanoris: misija – sunaikinti Aušvicą: tikra Witold Pilecki istorija“ gavo „Costa Book Award“ premiją.

Iš anglų kalbos vertė Nomeda Gudelienė