Rūstybės kekės

rustybes-kekes

Šis Nobelio premijos laureato John Steinbeck romanas pelnė prestižines Pulicerio ir Nacionalinės knygų premijas. Knyga įtraukta į daugybę geriausių visų laikų kūrinių sąrašų ir laikoma amerikiečių literatūros perlu. Tačiau lyg šiol Lietuvoje buvo prieinamas vos vienas cenzūruotas leidimas, pasirodęs 1947-tais metais. Pagaliau skaitytojai gauna progą perskaityti naują vertingo klasikos kūrinio vertimą. Kviečiame knygą įsigyti internetu.

Romanas „Rūstybės kekės“ nukelia Jungtines Amerikos Valstijas. Praėjusio amžiaus ketvirtajame dešimtmetyje šalį purtė didžiausia ekonominė krizė. Tie, kurie turėjo darbo – jo neteko. Tie, kurie duona pelnė savo sąžiningu darbu – skursta. Ūkininkus, visą gyvenimą dirbusius žemę, išstumia moderni technika bei pinigais aptekę konkurentai. O ir auginti nėra ko, nes Oklahomoje siaučia sausra. Kur ne kur vis pasirodo reklaminiai lapeliai, kviečiantys atvykti į Kaliforniją. Ten, sakoma, vis dar yra darbo, o darbštūs žmonės priimami išskėstomis rankomis.

Nuskurdę ūkininkai Džodai, netekę vilties išgyventi, pasiryžta palikti viską ir sekti paskui pažadą į Kaliforniją. Visą savo gyvenimą sukrovę į per siūles braškantį automobilį, jie, kartu su minia kitų migrantų, patraukia Kalifornijos ir svajonės link. Deja, įveikę pavojingą kelią ir patyrę skaudžių praradimų žadėto darbo jie čia neranda ir diena iš dienos turi kovoti su alkiu, skurdu, diskriminacija ir milžiniška socialine neteisybe.

Rašytojas John Steinbeck romane „Rūstybės kekės“ talentingai piešia žmogui tekusius sudėtingus išbandymus, kurių akivaizdoje jis nepraranda nei garbės ir žmogiškumo, nei vilties. Skurdo ir kovos aprašymai itin įtaigūs bei paliečiantys kiekvieną.

Romanas pralenkė laiką, o išryškintos bendražmogiškos vertybės net ir po aštuoniasdešimties metų nepraranda aktualumo. 1939-tais metais pasirodžiusi knyga tapo bestseleriu ir du metus laikėsi populiarumo viršūnėje, nepaisant to, kad apžvalgose kūrinys vertintas prieštaringai. Šiandien romanas po pasaulį pasklidęs daugiau nei 15 milijonų kopijų tiražu. 1940-tais metais knyga buvo ekranizuota.

John Steinbeck (1902-1968) – amerikiečių autorius, 1962-ų metų Nobelio literatūros premijos laureatas. Per savo karjerą jis parašė 33 įvairaus žanro knygas. Žymiausi romanai yra „Rūstybės kekės“, „Apie peles ir žmones“, „Mūsų nerimo žiema“ bei „Tortilijų kvartalas“.

Iš anglų kalbos vertė Gabrielė Gailiūtė-Bernotienė