Propagandos kerai : šimtas nuomonės kontroliavimo metų

Propagandos kerai. Šimtas nuomonės kontroliavimo metų

Suomių autoriaus, redaktoriaus, žurnalisto Joonas Pörsti knyga „Propagandos kerai: šimtas nuomonės kontroliavimo metų“ yra kaip niekada aktuali šiomis dienomis. Ji kelia svarbų klausimą, kodėl mitai ir netikros naujienos yra tokios patrauklios žmonėms bei susilaukia daugiau dėmesio nei tiesa, ir kodėl propagandos kūrėjai visada yra vienu žingsniu priekyje?

Kai žlugo Sovietų Sąjunga ir baigėsi Šaltasis Karas, mūsų pasaulis pasveikino naują vilties kupiną erą. Deja, prasidėjęs dvidešimt pirmas amžius vėl įrodė, kad iš esmės niekas nepasikeitė. Irako karas, Ukrainos krizė, ISIS iškilimas, prezidentų V. Putino ir D. Trampo vadovavimas padėjo propagandai grįžti į tarptautinės politikos areną. Paaiškėjo, kad vakarų demokratijos visiškai neatsparios propagandai. Priešingai – jos labai imlios netikroms naujienoms.

Knygoje „Propagandos kerai: šimtas nuomonės kontroliavimo metų“ autorius pasakoja apie propagandos mechanizmus veikiančius nuo 1914-tų metų iki pat dabartinių dienų. Tai meistriškas, šimtmetį apimantis, faktais pagrįstų žinių rinkinys, kuris padės skaitytojui suprasti, kaip veikia propaganda ir kokį pavojų visuomenei kelia dezinformacija. Rašytojas atskleidžia, kokios priemonės yra pasitelkiamos kontroliuoti mūsų protams ir kokie nematomi pavojai tyko šiuolaikinėje informacijos gausoje.

Leidinyje „Propagandos kerai“ išsamiai analizuojami įvairūs propagandos mechanizmai, pateikiama realias situacijas iliustruojančių pavyzdžių, kurie skaitytojui leis geriau suvokti tam tikrus reiškinius vykstančius pasaulinėje politikoje. Autorius kalba apie tai, kokios bauginančiai plačios yra propagandos galimybės šiuolaikinėje interneto ir melagingų naujienų epochoje. Tačiau, rašytojas primena, kad dažniausiai netikras žinias naudoja ne viena pusė.

Knyga „Propagandos kerai: šimtas nuomonės kontroliavimo metų“ turi perskaityti visi, kurie nori geriau suprasti ne tik politiką, bet ir žiniasklaidą bei pagrindinius marketingo triukus. Joonas Pörsti už šį leidinį 2018 metais gavo „State Award for Information Publication“ apdovanojimą. Suomijoje šis apdovanojamas skiriamas už geriausią metų informacinę publikaciją.

Autorius Joonas Pörsti gimė 1974 metais, Suomijoje. Jis dirba vadovaujančiu suomių žurnalo „Ulkopolitiikka“ (Suomijos užsienio reikalų) redaktoriumi. Taip pat nuolat bendradarbiauja su kitais žurnalais bei laikraščiais rašydamas apie tarptautinę politiką. Jo specializacijos sritys yra tarptautinė politika, propaganda, saugumas.

Iš suomių kalbos vertė Urtė Liepuoniūtė