Laisvųjų papūgų karta : apie drąsą keisti ir keistis, vidinę laisvę, kritinį mąstymą ir išprogramuotą protą

Laisvųjų papūgų karta

Knygos „Laisvųjų papūgų karta. Apie drąsą keisti ir keistis, vidinę laisvę, kritinį mąstymą ir „išprogramuotą“ protą: gyva – autentiška – asmeniška“ autorę Aistę Paškevičiūtę buvome pripratę nuolat matyti TV ekranuose. Moteris pati vedė populiarias laidas, taip pat dirbo vykdančiąja televizijos prodiusere. Tačiau atėjo metas, kai Aistė tiesiog dingo iš ekranų, sukūrė šeimą ir drastiškai pakeitė Y kartai būdingą pasaulėžiūrą. Apie pokyčius autorė kalba publicistinėje ir itin asmeniškoje knygoje.

Trumpame knygos aprašyme skaitytojai išvys įvairių žymių Lietuvos žmonių atsiliepimus. Daugelis jų buvo sužavėti Aistės Paškevičiūtės atvirumu, gebėjimu sukurti naują gyvenimą, perprogramuoti savo mintis ir išsilaisvinti iš stereotipų, kuriuose gyvena ištisa žmonių karta.

Apie kartas knygoje „Laisvųjų papūgų karta. Apie drąsą keisti ir keistis, vidinę laisvę, kritinį mąstymą ir „išprogramuotą“ protą: gyva – autentiška – asmeniška“ bus kalbama nemažai. Tačiau tą galima nujausti jau iš pavadinimo.

Knygos įžangoje Aistė Paškevičiūtė atskleidžia, kaip atsirado jos pavadinimas. 1969-tais metais sukurto animacinio filmuko apie papūgą Kiešą veikėjas čia vaidina svarbų vaidmenį. Karta, apie kurią kalba autorė, panaši į laisvės papūgoms reikalavusią Kiešą.

Laisvųjų papūgų karta Aistė vadina Y, arba tūkstantmečio kartą. Vakarų literatūroje apibrėžiama, kad milenialsai gimė tarp 1982 ir 2003 metų. Tačiau autorė mano, kad mūsų šalyje šis intervalas yra tarp 1975 ir 1991 metų, nes būtent Lietuvos Nepriklausomybės paskelbimas yra kritinis taškas. Žmonės augę dar sovietmečiu, bet jau jautę išsilaisvinimo dvasią ir tie, kurie gimė nepriklausomoje šalyje, kurioje laisvė yra duotybė – skiriasi.

Knygos aprašyme autorė teigia, kad ji yra tikra Y kartos atstovė. Aistė Paškevičiūtė užaugo matydama, kaip atsiranda internetas ir vaikystėje nematę kompiuterių jos bendraamžiai prilipo prie ekranų. Aistės karta supranta rusų kalbą, tačiau noriau renkasi anglų.

Aistės Paškevičiūtės kartos žmonės išdrįso žengti už sienos. Kas dirbti, kas mokytis, kas tiesiog pakeliauti. Papūgų karta savo akimis regėjo, kada atsirado pirmieji portalai, asmeninius blogus kuriantys tinklaraštininkai, nedrąsūs freelanceriai – biurais ir 8 valandų darbo diena netikintys laisvi žmonės. O vėliau pasipylė ir nuomonių formuotojai, barzdoti hipsteriai ir daugelis kitų, šiandien jau kultūros dalimi tapusių, reiškinių.

Pristatydama knygą Aistė tęsia apie mintis papūgų kartą. Šie žmonės išsidrąsino problemas spręsti psichoterapijose, kapstytis vaikystės traumose ir gyventi svajonių gyvenimą. Tokį, kuris prilygsta filmų siužetams. Tokį, kuriame nieko nereiškia mesti puikų darbą ir važiuoti įkvėpimo ieškoti į Indiją ar Pietų Amerikos džiungles. Joga, antidepresantai, bėgiojimas, žali kokteiliai – reikia visko!

Papūgų karta neretai pasimetusi gyvenime. Jos atstovams kyla sunkumų bendraujant su jaunesniais ar vyresniais žmonėmis. Aistė Paškevičiūtė sako, kad net ir sus savimi bendrauti per daug sudėtinga ir publicistinėje asmeniškoje knygoje „Laisvųjų papūgų karta. Apie drąsą keisti ir keistis, vidinę laisvę, kritinį mąstymą ir „išprogramuotą“ protą: gyva – autentiška – asmeniška“ ieško atsakymo, kodėl gi taip yra.

Aistė Paškevičiūtė dalinasi savo asmeniškomis mintimis ir keliu, kuri ji nuėjo supratusi, kad nėra laiminga. Moteris atrado jėgų performuoti savo mintis, nepaisyti stereotipų bei primestų visuomenės normų. Nors tai nėra mokomojo žanro knyga, bet ji motyvuoja ir įkvepia keistis.