Draugas

Draugas

Pasakyti, kaip jaučiuosi, galiu nesunkiai. Labai paprasta. Aš ilgiuosi tavęs. Ilgiuosi tavęs kiekvieną mielą dieną. Aš labai tavęs ilgiuosi.

Rašytoja staiga netenka geriausio draugo, mentoriaus, vyro, kurį, ko gero, mylėjo. Po jo mirties gauna ir visiškai nepageidaujamą palikimą – šunį. Mažą moters butą užpildo dvigubas sielvartas – gedi ne tik ji, bet ir didžiulis vokiečių dogas. Apmąstydama savo būtį, santykį su išėjusiu draugu, rašytoja tuo pat metu bando perprasti gyvūno mintis ir širdį. Išorinis pasaulis vis labiau atsitraukia, atlaisvindamas vietos naujai draugystei.

Kas esam mes, Apolonas ir aš, jei ne dvi vienatvės, kurios viena kitą saugo ir sveikina, nesibraudamos viena į kitos valdas?

Kaip laiškas mirusiam draugui parašytas romanas „Draugas“ kupinas literatūrinių aliuzijų ir stebėjimų, kokie rašytojui ateina į galvą renkant medžiagą knygai ar mokant studentus. Tai nuostabi draugystės, meilės, mirties, vienatvės, šuns prieraišumo ir senstančios Niujorko rašytojos gyvenimo meditacija.

„Knyga, kurią būtina perskaityti.”
Bill Gates

„Tai lėta, skaudi sielvarto meditacija, apipinta literatūriniais mitais ir citatomis… Šis kūrinys patiks net ir nemėgstantiems literatūros, jį įvertins kūrybinio rašymo studentai ir šunų mylėtojai.”
Library Journal

„Tai išskirtinis romanas: griežtas ir ryškus, itin elegantiškas – keičiantis įprastą siužeto sampratą taip, kad kūrinys tampa vargiai panašus į literatūrinę išmonę. Tai vienetinė knyga, kurioje perteiktas grožis ir skausmas gniaužia kvapą.”
Kirkus Reviews

Sigrida Nunez dėstė Kolumbijos, Prinstono, New School aukštosiose mokyklose, kaip rašytoja apsilankė Amhersto, Smito, Barucho, Sirakūzų koledžuose, Vasario 16-osios gimnazijoje, Kalifornijos universitete Ervine. Šiuo metu dėsto Bostono universitete, priklauso Bread Loaf rašytojų draugijai ir kelioms kitoms rašytojų draugijoms visoje šalyje. Nunez yra išleidusi septynis romanus ir memuarų knygą Sempre Susan: A Memoir of Susan Sontag („Visada Susana: prisiminimai apie Susaną Sontag”). Gyvena Niujorke.

New York Times bestseleris „Draugas” gavo 2018 National Book apdovanojimą ir pateko tarp finalininkų, laimėjusių 2019 Simpson/Joyce Carol Oates apdovanojimą. Prancūzijoje ši knyga nominuota 2019 Prix Femina apdovanojimui ir įtraukta į 2019 m. Geriausių knygų bei 2020 m. Tarptautinio IMPAC Dublino literatūros apdovanojimų sąrašus.

Sigridai Nunez už jos kūrybą įteiktas Whiting Writer’s Award, a Berlin Prize Fellowship, Rosenthalių šeimos fondo apdovanojimas, Romos literatūros prizas, Guggenheim Fellowship. Rašytoja bendradarbiavo ir su įvairiais žurnalais: The New York Times, The New York Times Book Review, The Wall Street Journal, The Paris Review, The New York Review of Books, The Threepenny Review, Harper’s, McSweeney’s, Tin House, The Believer ir newyorker.com. Autorės darbų buvo išspausdinta keliose antologijose, tarp jų – Pushcart Prize tomuose ir keturiose Asian-American literatūros antologijose. Viena iš jos novelių buvo atrinkta į geriausių 2019 m. Amerikos novelių rinkinį (American Short Stories 2019). S. Nunez kūriniai išversti į dvidešimt penkias kalbas.

Iš anglų kalbos vertė Povilas Gasiulis