Dinos testamentas

Dinos testamentas

Naujausia norvegų rašytojos Herbjørg Wassmo knyga, tęsianti knygų apie Diną seriją. Tai – nepaprasta ir įtraukianti istorija apie žmones, turinčius stiprybės ir ryžto atlaikyti visus jiems tenkančius išbandymus. 1890 metai. Dinos Grenely laidotuvės. Ji neišgyveno sužalojimų, patirtų per gaisrą. Žmonių pilnoje bažnyčioje atsistoja Dinos anūkė Karna. Ji išeina į priekį ir papasakoja tai, ką močiutė prisipažino prieš mirtį – Dina prisiėmė kaltę dėl dviejų žmonių nužudymo. Pasakiusi tiesą, Karna atsitveria nuo pasaulio tyla.

Niekas – nei Karnos tėvas Benjaminas, nei pamotė Ana neprasiveržia pro Karnos tylos sieną. Tyla užgula jų visų gyvenimus. Dar prieš gaisrą Ana sužinojo, kad Benjaminas niekada taip ir nenutraukė santykių su savo vaikystės meile Hana ir jai be galo sunku jam atleisti. Galiausiai, kai Karna pabando nusižudyti, Ana apsisprendžia ir Benjaminui lieka tik sutikti – ji išsiveš Karną į Kopenhagą, į psichiatrijos ligoninę.

Tik taip Ana gali atsiriboti nuo Benjamino ir leisti sau viską apmąstyti, iš naujo įvertinti savo santuoką bei gyvenimą. Tuo pačiu ji stebi Karnos trapios sąmonės pokyčius. Tačiau viskas iš tikrųjų pasikeičia tuomet, kai Ana sutinka Karnos gydytoją Joakimą.

Knyga „Dinos testamentas“ yra ir atskiras romanas apie kaltę, susitaikymą bei atleidimą, ir didingos istorijos apie Diną Grenely bei jos šeimą tęsinys. Nuo pat pirmosios „Dinos knygos“ pasirodymo 1989 m., ši knyga žavėjo ne vieną skaitytojų kartą. Norvegų autoriams būdinga tamsa ir įtampa čia persipina su nuostabiais šalies peizažais bei išskirtiniais personažų charakteriais.

Vos pasirodžiusi knyga „Dinos testamentas“ jau verčiama į penkias kalbas. Tai romanas kupinas beprotybės ir stiprybės, tylos ir įniršio.

Herbjørg Wassmo  (1942 m.) – norvegų rašytoja, debiutavosi poezijos rinkiniu „Sparnų mūša“, tačiau netrukus išryškėjo jos kaip prozos rašytojos talentas. Pirmasis jos romanas – „Tora. Namas su stikline veranda“ tapo ir pirmąja trilogijos apie Torą dalimi. Už paskutiniąją trilogijos dalį rašytoja buvo apdovanota Šiaurės Šalių Tarybos premija. Liaupsių sulaukė ir rašytojos kūrinys „Dinos knyga“, kuris 2002 metais buvo ekranizuotas ir taip pat netrukus tapo trilogija, buvo išleistas knygos tęsinys „Laimės sūnus“, vėliau – „Karnos kraitis“. „Dinos testamentas“ – atskiras romanas, tęsiantis pasakojimą apie pagrindinių trilogijos veikėjų gyvenimus.

Iš norvegų kalbos vertė Eglė Išganaitytė