Devynios Diunkerko dienos

Vaizdas be pavadinimo

Diunkerko evakuacija 1940-tais metais iki pat šių dienų laikoma Antrojo pasaulinio karo stebuklu. Prancūzų uoste Diunkerke apsuptos gausios britų karių pajėgos buvo evakuojamos tiek kariniais laivais, tiek žvejybiniais laiveliais. Tačiau niekas nesitikėjo, kad pavyks išgelbėti daugiau nei tris šimtus tūkstančių karių. David Divine ir pats dalyvavo šioje operacijoje, o „Devynios Diunkerko dienos“ – liudijimas iš pirmų lūpų.

Autorius David Divine pasakoja skaitytojams stulbinančią tiesą apie istorinę evakuaciją, tuo metu padarytas klaidas ir didvyriškumą. Pasakojimas pritrauks dėmesį, sukels susižavėjimą ir nustebins, kaip paprastų jūreivių drąsa bei didvyriškumas saugiai atvedė šimtus tūkstančių išsekusių kareivių į sausumą. Karališkojo jūrų laivyno karininkas ir knygos „Devynios Diunkerko dienos“ autorius dalyvavo aprašomuose įvykiuose bei gavo apdovanojimą už didvyriškumą. Jo liudijimas nusipelnė skaitytojų dėmesio.

„Devynios Diunkerko dienos“ – skaudi istorija apie vyrus žūstančius jūroje. Apie skęstančias valteles. Apie karius, kurie iš baimės slepiasi rūsiuose ir kitus, kurie bet kokia kaina bando atremti vokiečių puolimą, kad sąjungininkai spėtų evakuotis.

Mes žinome apie išgelbėtus vyrus, tačiau retai kalbama apie gelbėtojus. Dešimtys laivų ir kitų plaukiojančių priemonių atsidūrė jūros dugne užmušti orlaivių bombų, nužudyti povandeninių laivų bei apšaudyti torpedomis iš sausumos.

Autorius parengė išsamią įvykių analizę. Kiekvienas skyrius skirtas konkrečiai Diunkerko evakuacijos dienai. Jis aprašo Vokietijos, Prancūzijos, Belgijos ir Didžiosios Britanijos sėkmes ir nesėkmes bei kaip kiekviena tauta sprendė aplinkybes, kurios lėmė evakuaciją. Knyga parašyta praėjus nedaug metų po operacijos. Tuo metu daug informacijos buvo įslaptinta, tačiau vis dar švieži įspūdžiai ir prisiminimai skamba itin autentiškai ir leidžia įsijausti į išgyvenimus.

David Divine (g. 1904) buvo produktyvus Pietų Afrikos rašytojas. Iki karo rašė įvairios tematikos knygas: nuotykių romanus, trilerius, istorines noveles. Vėliau David Divine tapo karo korespondentu. Po Antrojo pasaulinio karo dirbo žurnalistu leidinyje „British Sunday Times“. Taip pat jis nenustojo rašyti knygų ir per savo gyvenimą išleido dvidešimt vieną kūrinį. David Divine nevengė kritikuoti britų valdžios sprendimų karo metu.

Iš anglų kalbos vertė Rimantas Glinskis