Muzikos kultūra, suvienijusi skirtingas kartas

Gyvensenos klubas antrąjį sezoną užbaigė susitikimu, kuriame muzika atsiskleidė kaip kultūra, patirtis ir žmogų skirtingais gyvenimo tarpsniais lydintis reiškinys

Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos Gyvensenos klubas antrąjį sezoną užbaigė susitikimu, kuriame muzika atsiskleidė kaip kultūra, patirtis ir žmogų skirtingais gyvenimo tarpsniais lydintis reiškinys.

Įvairaus amžiaus publika, susirinkusi į bibliotekos konferencijų salę, vakarą palydėjo ovacijomis – kaip padėką ne tik atsivėrusiam vakaro vedėjui, bet ir pačiai muzikos kultūrai.

Susitikimo svečias – Mindaugas Skersys (Mindosy), vienas iš Panevėžio klubinės kultūros kūrėjų. Dar nuo penkiolikos metų įsiliejęs į muzikinę sceną, jis stovėjo šalia ryškiausių to meto Lietuvos vardų ir į Panevėžį atvežė šiandienos 40-mečiams pažįstamus pasaulinio garso atlikėjus, tokius kaip „Lexicon Avenue“.

Jo pasakojimas apėmė ne tik laikmečių kaitą – nuo kasečių ir kompaktinių diskų iki skaitmeninių muzikos platformų – bet ir vidinį žmogaus santykį su muzika. „Vienu gyvenimo etapu ieškai triukšmo, vėliau – gylio“, – sako Mindaugas.

Mindaugas kvietė permąstyti, ką reiškia klausyti muzikos. Kuo skiriasi girdėjimas nuo klausymo? Kuo skiriasi melomanas nuo audiofilo? Kodėl ilgainiui svarbiausia tampa ne garsumas, o gebėjimas išgirsti pauzes tarp garsų, instrumentų santykį, erdvę?

Kalbėta ir apie mažiau matomą pusę – apie laiką, kai scena ir gyvenimas ėjo greta, apie pasirinkimus, kurie formuoja žmogų, ir apie momentą, kai muzika iš triukšmo tampa būdu grįžti į save.

Vakaras buvo nostalgiškas, kartu ir labai tikras. Pasakojimą lydėjo to laikmečio muzikos rekomendacijos, atpažįstamos nuotaikos ir gyvas ryšys su publika, kurioje skirtingos kartos rado savą patirtį.

„Šis susitikimas buvo ne tik dedikuotas asmeninei aistrai muzikai, bet ir atskleidė naują perspektyvą – kaip skirtingos kartos gali kartu išgirsti, kalbėtis ir atrasti net ir, atrodytų, ne savo laikmečio muziką bei su ja susijusią klubinę kultūrą. Tai – neatsiejama ir ryški Panevėžio laikmečio dalis. Mindaugas minėjo, kad prieš 20 metų į miesto klubus ir kitas vietas išeidavo apie 800 panevėžiečių, šiandien šis skaičius tesiekia apie 150. Mano lūkestis – kad melomanų bendruomenė turėtų kur susitikti, patirti kokybišką muziką ir jos skambesį vasaros vakarais, o ši kultūra Panevėžyje atgytų“, – sako klubo koordinatorė Eglė.

Mindaugas su panevėžiečiais dalinasi muzikinėmis ir asmeninėmis rekomendacijomis:

  • muzikos platforma: TIDAL;
  • atlikėjai: Fink, Ry X, HAEVN, Nils Frahm, Four Tet;
  • spektaklis: „Pereigos ritualai“, Juozo Miltinio dramos teatras.

Kviečiame prisijungti prie bibliotekos Gyvensenos klubo bendruomenės, sekti naujienas. Susitiksime jau rugsėjį – nemokamuose ir visiems atviruose susitikimuose.

Gyvensenos klubo koordinatorė
Eglė Vaitkevičiūtė