Interaktyvi paroda „Šiaurės šalių vaikų knygų potvynis“

Šiaurės šalių knygų potvynis logotpas

Pepė Ilgakojinė, troliai Mumiai, nykštukas Nilsas – šie herojai kaipmat nukelia į magiškus vaikystės prisiminimus. Ne viena karta užaugo apsupta mylimų personažų, atkeliavusių iš Šiaurės šalių autorių knygų. Bet ar patys jauniausi skaitytojai dar pažįsta klasika tapusius personažus? Kokia yra šiuolaikinė Šiaurės šalių literatūra vaikams? Kaip žaidimas ir kūrybinės užduotys padeda atrasti skaitymo džiaugsmą?

„Šiaurės šalių vaikų knygų potvynis“ – tai nuotykių pilna pažinimo kelionė simboliniu laivu, kurį potvynis atnešė į biblioteką. Apsilankę parodoje, vaikai keliaus kartu su žymiausiais Šiaurės šalių literatūros personažais, ras begalę įtraukiančių žaidimų ir užduočių: galės žvejoti butelius ir juose rasti įdomių faktų apie vikingus arba patys parašyti žinutę-linkėjimą kitiems mažiesiems žvejams. Piešimo siena kvies trumpam įsijausti į iliustratorių vaidmenį ir sukurti savo knygos iliustraciją. Mėgstantiems kurti eiles patiks poezijos siena, kurioje vaikai galės parašyti trūkstamas posmų eilutes. Pepės erdvė supažindins parodos lankytojus su žymiomis ir veikliomis Šiaurės šalių moterimis. Prie kiekvienos erdvės bus paruošti žaismingi antspaudai, kad vaikai savo parodos lankymo knygelėse galėtų pasižymėti, kurias vietas jau aplankė. Lankytojai taip pat klausysis pasakų ir galės tiesiog atsikvėpti specialiai tam įrengtose zonose.

Pirmą kartą paroda „Šiaurės šalių vaikų knygų potvynis“ vyko 2018 m. Islandijoje, minint Šiaurės šalių namų 50-metį. Kitais metais interaktyvi ekspozicija keliavo į Latviją, o šįmet ji pirmą ir vienintelį kartą rengiama Lietuvoje, Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje.

Paroda veiks birželio 1 d. – spalio 31 d.

APSILANKYMAS PARODOJE

Parodos „Šiaurės šalių vaikų knygų potvynis“ ekspozicija išsidėsčiusi nuo registratūros iki Atrijaus terasos antrame bibliotekos aukšte.  Žemėlapyje pažymėtos veiklų zonos ir erdvės.

Parodos „Šiaurės šalių vaikų knygų potvynis“ ekspozicijos žemėlapis su pažymėtomis veiklų zonomis

Parodą aplankyti galima dviem būdais:

 • Savarankiškas parodos lankymas – bibliotekos darbo metu, išankstinės registracijos nereikia.
 • Parodos lankymas su gidu organizuojamas darbo dienomis pagal išankstinę registraciją. Registruotis tel. 8 616 19 703, 8 616 19 159, el. paštu knygupotvynis@pavb.lt. Reikia pateikti kontaktinį asmenį, jo telefono numerį ir dalyvių sąrašą: nurodyti dalyvių skaičių, vardus, pavardes, amžių. Ekskursijoms su gidu priimamos iš anksto užsiregistravusios šeimos, draugų, moksleivių, darželinukų, vasaros stovyklų dalyvių ir kitos grupės.

Parodos erdvėje vienu metu gali būti ne daugiau 20 lankytojų. Renkami lankytojų kontaktai, užtikrinamas 10 kv. m. plotas vienam lankytojui, vyresni nei 6 metų lankytojai turi dėvėti kaukes, erdvės ir liečiami paviršiai periodiškai dezinfekuojami.

VIRTUALUS TURAS

Virtualus turas kartu yra ir vaizdinis parodos pristatymas švietimo specialistams, edukatoriams, ir smagus edukacinis užsiėmimas nutolusiems vartotojams, norintiems parodą lankyti virtualiai. Kartu su gide Toma leisitės į kelionę laivu po parodą, kiekvienoje stotelėje išgirsite istoriją ir gausite užduotį.

HEROJŲ FILTRAS

Apie herojus galite ne tik skaityti, bet ir patys jais tapti! Sužinokite, kuris iš Šiaurės šalių literatūros personažų esate jūs, išbandykite filtrą Facebook arba Intagram platformose.

GARSINĖS ISTORIJOS

Parodoje lankytojai susipažins su Šiaurės šalių literatūros herojais ir išgirs jų istorijas. Garsines istorijas galima klausyti esant parodoje, taip papildyti savarankišką parodos lankymą arba namuose, klasėje ramiai atsipalaidavus.

Norvegų liaudies pasaka „Dorai pelnytas pinigas“

Estų liaudies pasaka „Jūros močios dovana“

„Coliukė“

„Kaip Petruška gavo lakinius batelius. Kaip lakinis batelis išmušė langą“

„Mergaitė su degtukais“

Latvių liaudies pasaka „Trys vėjo mazgai“

Estų liaudies pasaka „Undinių paslaptys“

„Blogiausias pasaulyje berniukas“

„Cirkas sode arba kaip Didžiojo Eskildo mama tapo storiausia pasaulio moterimi“

„Nelabas berniūkštis“

„Snaigė ir radastas“

„Sidabrinis šilingas“

„Karalaitė ant žirnio“

SPAUSDINTI LEIDINIAI

Specialiai parodai sukurto „Knygiuko“ parsisiuntimas ir instrukcija, kaip jį naudoti. Jeigu neturite spausdintuvo, pabandykite atspėti, kokių herojų ar jų atributų trūksta paveikslėliuose.

LITERATŪROS SĄRAŠAS

Kruopščiai atrinktas literatūros sąrašas sugrupuotas pagal jų išleidimo šalis.

VIRTUALUS PARODOS ATIDARYMO RENGINYS


Parodos organizatoriai:
Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka
Šiaurės ministrų tarybos biuras Lietuvoje

Parodos kuratorė:
Islandų rašytoja ir iliustratorė Kristín Ragna Gunnarsdóttir 

Kūrybinė grupė: 
Literatūros pažinimo programos vaikams ir paaugliams „Vaikų žemė“ vadovas Justinas Vancevičius
Iliustruotoja, rašytoja Kotryna Zylė
Architektai Justinas Dūdėnas, Marius Lukošiūnas

Projekto rėmėjai:  
The Nordics
Šiaurės ministrų taryba
Reykjavik UNESCO city of literature
Panevėžio miesto savivaldybė

        Panevezio-miesto-savivaldybe logo     

2 komentarai įraše „Interaktyvi paroda „Šiaurės šalių vaikų knygų potvynis“

 1. Sveiki, ar tikrai darbo dienomis galimas vaikų parodos lankymas 16-18 val.?
  Reikalinga registracija?

  Ačiū

  1. Sveiki, Karolina,
   teisingai supratote, parodoje lankytis galima savarankiškai darbo dienomis 9–18 val. ir šeštadieniais 9–15 val.
   Registracijos reikia tik ekskursijoms su gidu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *