Viešbutis „Didžioji M“

Viešbutis „Didžioji M“

Sjoerdo Kuyperio romano paaugliams „Viešbutis „Didžioji M“ skaitytojas patenka į trylikamečio berniuko Koso patį sunkiausią gyvenimo periodą.

Prieš kelis metus mirė jo mama, o nesveikai gyvenantis tėtis gauna širdies smūgį tą akimirką, kai Kosas įmušą svarbiausią įvartį mokyklinio futbolo čempionate. Kol tėtis guli ligoninėje, jo viešbutis, atrodo, liks be priežiūros. Bet Kosas ir jo trys seserys pasiraitoja rankoves! Vyriausioji, atsakingoji Libby, Briek, savo muzikoje paskendusi gotė, ir jauniausioji pagrandukė Pelė, linksmai skrajojanti padebesiais, pradeda, kartu su Kosu, varyti pirmyn viešbučio verslą. Tai sukelia daugybę absurdiškų ir juokingų situacijų, bet atsiranda ir papildoma, sunkiai išsprendžiama problema – paaiškėja, kad šeimos galva turi nemažai finansinių problemų, kreditoriai spaudžia ir viešbučio verslas nenumaldomai slenka link bankroto ir uždarymo. Ieškodami išeities, vaikai randa netikėtą sprendimą – kuris nors iš jų turi sudalyvauti vietiniame grožio konkurse, jį laimėti ir gauti solidų finansinį prizą. Na, ir galima iš vieno karto atspėti – kam teks tapti grožio konkurso dalyviu? Be abejo, Kosui! Nors konkurenciją jam sudarys niekas kitas, o jo didžioji meilė, gražiausia mergina visatoje.

Olandų rašytojas Sjoerdas Kuyperis (g. 1952) kuria poeziją ir prozą suaugusiems, paaugliams ir vaikams, daugybę kartų apdovanotas Nyderlandų literatūros premijomis „Auksinė plunksna“ ir „Sidabrinė plunksna“. Romanas „Viešbutis „Didžioji M“ iš pradžių buvo sukurtas kaip filmo scenarijus (ekranuose pradėtas rodyti 2016 metais), bet knyga išleista anksčiau, 2015 metais, ir tais pačiais metais Sjoerdas Kuyperis už jį gavo eilinį apdovanojimą, „Sidabrinę plunksną“. Žiuri, skelbdama laimėtoją, pažymėjo, kad „Viešbutis Didžioji M“ „.. parašytas puikiu stiliumi, o juodas humoras ir neįtikėtinas sugebėjimas kurti pačias keisčiausias situacijas romaną paverčia talentinga, viena iš tūkstančio knyga“. Be jau minėto kino filmo, pagal romaną Roterdamo jaunimo teatre buvo pastatytas miuziklas.

Kol kas romanas „Viešbutis „Didžioji M“ yra didžiausia Sjoerdo Kuyperio literatūrinė sėkmė. Knygą ne tik ekranizavo ir adaptavo teatrams – vien Nyderlanduose buvo parduota keturiasdešimt tūkstančių jos egzempliorių. „Viešbutis Didžioji M“ taip pat buvo išverstas į dešimtis kalbų, o Italijoje 2018 metais apdovanotas literatūrine „Orbil“ premija.

Iš nyderlandų kalbos vertė Birutė Avižinienė