Berniukas klasės gale

Berniukas klasės gale

Premijomis apdovanota knyga „Berniukas klasės gale“ nagrinėja šiuolaikines socialines problemas. Tiesa, tai yra vaikams skirta knyga. Autorė Onjali Q. Rauf pasakoja apie nesvetingoje klasėje atsidūrusi pabėgėlį berniuką Ahmedą. Istorija paskatins diskutuoti su vaikais, pasikalbėti apie šiuolaikiniame pasaulyje vykstančius, ne visada teigiamus, dalykus. Tuo pačiu, „Berniukas klasės gale“ yra ir nuostabi draugystės istorija.

Knygos pasakotojas – aštuonerių devynerių metų vaikas. Jo klasėje paskutinė vieta visada buvo tuščia. Tačiau šiais metais laisvą kėdę užėmė tylus ir keistas berniukas. Ahmedas nebendrauja, yra baikštus, o ir ne veltui – į jį jau nusitaikė klasės chuliganai. Berniuką po pamokų pasitinkanti teta visai nepanaši į mamą. Pamažu ima aiškėti aplinkybės – Ahmedas atkeliavo iš tolimos šalies, kurioje vyksta karas. Ne toks karas, kokį vaikai žaidžia kieme, o tikras – su bombomis ir mirtimis. Ahmedas atsiskyrė nuo savo tėvų, o mokykloje šiam tikrai nesaldu – net mokytojai neužjaučia vaiko.

Kuo daugiau pasakotojas sužino apie Ahmedą, tuo labiau nori su juo susidraugauti. Iš pradžių bando prisigretinti siūlydamas saldainių, vėliau – užstoja žaidimo aikštelėje. Pamažu mezgasi vaikų draugystė, o knygos pasakotojas su draugais sugalvoja planą, kaip surasti Ahmedo tėvus.

„Berniukas klasės gale“ – pasakojimas apie pabėgėlių situaciją vaiko akimis. Vaikai girdi, kaip vieni tėvai pabėgėlius uja ir vadina grėsme šaliai. Kiti gi – gina ir teigia, kad šie žmonės nekalti dėl situacijos jų šalyse. Na, o vaikai stebi aplinką ir susidaro savo nuomonę. Knygą rekomenduojama skaityti klasėse, diskutuoti apie socialines problemas, kelti aktualius klausimus.

Britų rašytoja Onjali Q. Rauf gimė 1981-ais metais. Ji įkūrė organizaciją kovojančią su mergaičių ir moterų prievarta bei prekyba žmonėmis. Parašyti knygą „Berniukas klasės gale“ autorę įkvėpė asmeninė patirtis susipažinus su daugybe pabėgėlių šeimų, kurioms padeda jos organizacija. Ši knyga 2019-tais metais laimėjo BBC televizijos įsteigtą premiją „Blue Peter Book Award“. Taip pat istorija apdovanota ir kitais vaikų literatūrai skirtais prizais. BBC 2019-tais metais Onjali Q. Rauf įtraukė į labiausiai įkvepiančių ir didžiausią įtaką darančių moterų šimtuką.