Juozo Miltinio kultūrinio paveldo sklaida, pasitelkiant papildytos realybės technologijas. Pirmasis etapas

Projekto trukmė 2021 02 01–2021 12 30

Projekto pristatymas
Panevėžio apskrities G. Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos žinioje esantis Juozo Miltinio palikimo studijų centras su partneriais pradeda įgyvendinti projektą „Juozo Miltinio kultūrinio paveldo sklaida, pasitelkiant papildytos realybės technologijas. Pirmasis etapas“. Projektas paremtas Lietuvos kultūros tarybos Tolygios kultūrinės raidos prioritete Panevėžio regiono kultūrinio identiteto populiarinimas, kultūrinis turizmas.

Projekto esmė – pasitelkus papildytos realybės programėlę sukurti Juozo Miltinio paveldo interaktyviąją prieigą. Šis projektas – labai šiuolaikiškas savo idėja ir įgyvendinimo būdu – bus kuriamas dviem etapais, bendradarbiaujant su kūrybinių industrijų atstovais. Galutiniai projekto rezultatai, t. y. mobilioji papildytos realybės aplikacija, leis susipažinti su J. Miltinio palikimo studijų centre turimais fondais bei autentiška aplinka už memorialinio buto-muziejaus ribų. Toks sklaidos būdas aktualus ne tik šiuo sudėtingu laikotarpiu, bet ir po jo, nes projekto forma labai patraukli, ją galima vystyti toliau, įtraukiant daugiau faktinės bei dokumentinės medžiagos bei moderniai ir inovatyviai įprasminti iškilios asmenybės palikimą.

Papildytoji realybė veikia interaktyviai ir yra valdoma kiekvieno žiūrovo individualiai. Tokiam projektui nereikalinga sudėtinga ir brangi įranga: kiekvienas, turintis išmanųjį telefoną ar planšetę su Android operacine įranga, galės naudotis projekto rezultatu. Projekto ašis – tai 360 laipsnių ir 3-D interakcijos bei modeliai, kurių pagalba bus galima perteikti turtingą kultūrinį teatro paveldą ir Juozo Miltinio įdomiausius, svarbiausius gyvenimo ir kūrybos epizodus.

Programėlė veiks tiek Miltinio muziejaus patalpose, tiek bet kurioje kitoje vietoje ir aplinkoje, kur projekto darbuotojas nusiveš kilnojamos ekspozicijos informacinių skydelių rinkinį su specialiais užkoduotais žymekliais. Skydeliuose taip pat matysime tradiciškai pateiktą pirminę informaciją. Žiūrovai turės tik įsikelti projekto metu pagamintą mobiliąją programėlę į savo įrenginį ir galės pasinerti į virtualų pasaulį.

Keliauti su virtualiu muziejumi lengva – todėl sklaidos galimybės praktiškai beribės. Taigi įgyvendinus šį projektą virtualių paslaugų pasiekiamumas bus tolygesnis, mažės kultūrinė atskirtis, įvairios visuomenės grupės turės galimybę naudotis aktualiomis kultūros paslaugomis šiuolaikinėmis formomis.

Projekto metu planuojamos veiklos
Įgyvendinant projektą bus vykdoma skaitmeninės informacijos pateikčių atranka, skaitmenizavimas ir kūrimas įvairiais šiuolaikiniais formatais. Taip pat tęsiamas bendradarbiavimas su kūrybinių industrijų atstovais ir kultūros paveldo kūrėjais, kuriami virtualūs turai, sudėtinės jų dalys. Projekto metu sukurtus inovatyvius produktus ir jų rezultatus  viešinsime žiniasklaidos kanalais bei naujas paslaugas pristatyme visuomenei.

Projekto rezultatas
Išplėstos realybės elementais papildyta kilnojama paroda, pristatanti legendinį Juozo Miltinio teatrą ir jo kūrėjus bei didinanti Juozo Miltinio palikimo studijų centre saugomo kultūros paveldo turinio pažinimą ir pasiekiamumą visuomenei. Sukauptos istorinės medžiagos ir teatro archyvo regione viešinimas.

Atsakingas asmuo Panevėžio apskrities G.Petkevičaitės-Bitės bibliotekoje
Angelė Mikelinskaitė, Juozo Miltinio palikimo studijų centras (KKPSS), vyr. bibliotekininkė, el. p.: miltinis@pavb.lt, tel. (8 45) 43 69 89

Projektą finansuoja

LKT_Logotipas
Panevezio-miesto-savivaldybe