Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka 2025 m. įgyvendino tęstinį projektą „Biblioteka – šiuolaikinės lietuvių literatūros skleidėja II“, finansuojamą pagal Valstybinės lietuvių kalbos komisijos vykdomą lietuvių kalbos prestižo stiprinimo programą. Šiais metais projektas plėtė auditoriją, į veiklas aktyviai įtraukdamas ne tik regiono savivaldybių viešųjų ir mokyklų bibliotekų specialistus, bet ir Panevėžio bei Utenos apskrityse veikiančius knygų klubus.
Rugsėjo–spalio mėnesiais organizuotas penkių nuotolinių seminarų ciklas ir papildoma patirties pasidalinimo diskusija pritraukė beveik 370 registruotų dalyvių, o visų renginių tiesioginę transliaciją peržiūrėjo daugiau nei 1500 žiūrovų. Tai parodė augantį bibliotekininkų poreikį sistemingai atnaujinti žinias apie šiuolaikinę lietuvių literatūrą ir stiprinti bendruomeniškumo ryšius.
Seminarų ciklą pradėjo Kotryna Zylė, pristatydama naujausią vaikų literatūrą ir pastarųjų metų temas. Antrasis seminaras, kurį vedė Vilniaus kolegijos lektorė ir knygų dizaino specialistė Rūta Mozūraitė, supažindino su šiuolaikinėmis dizaino ir vizualinėmis tendencijomis bei aktualiais knygos meno sprendimais. Spalio pradžioje rašytoja Ilona Ežerinytė aptarė paauglių literatūrą ir jos jautrius teminius laukus. Marius Burokas pristatė 2024–2025 m. lietuvių ir verstinės literatūros panoramą, o ciklą užbaigė dr. Solveiga Daugirdaitė, nagrinėjusi naujausias dokumentinės literatūros kryptis ir autofikcijos svarbą šiuolaikiniuose leidiniuose.
Projekto pabaigoje surengta patirties pasidalinimo diskusija „Knygų klubų vaidmuo: nuo literatūrinio skonio formavimo iki įgalintos bendruomenės“. Diskusiją moderavo dr. Jūratė Baltušnikienė, Bitės knygų klubo vadovė. Kartu su ja patirtimi dalijosi Anykščių „Knyginyčios“ vadovė Audronė Berezauskienė ir Kupiškio „Knygiaus“ klubo kuratorė Rita Senvaitienė, kurios pabrėžė skirtingus klubų veiklos modelius – nuo bibliofilinės krypties iki bendruomeninės saviugdos. Visi dalyviai akcentavo, kad klubuose vykstantys pokalbiai padeda formuoti skaitymo kultūrą ir pritraukti naujus narius.
Seminarų ciklo dalyvių atsiliepimai buvo itin palankūs: seminarai įvertinti dėl aktualių temų, profesionalių lektorių ir aiškiai pateiktos informacijos. Ne vienas bibliotekininkas pažymėjo, jog įgytos žinios pravers rekomenduojant lietuvių autorių kūrinius, organizuojant knygų klubų susitikimus ir stiprinant skaitymo skatinimo iniciatyvas.
Projektas patvirtino, kad bibliotekos šiandien atlieka svarbią kultūrinę ir socialinę funkciją – jungia skirtingas bendruomenes, telkia skaitytojus ir kuria šiuolaikinės lietuvių literatūros sklaidai palankią aplinką. Sustiprintos profesinės kompetencijos, platesnis literatūros pažinimo laukas ir aktyvi regiono knygų klubų įtrauktis yra reikšmingi šio projekto rezultatai.
Projektą „Biblioteka – šiuolaikinės lietuvių literatūros skleidėja II“ finansuoja Valstybinė lietuvių kalbos komisija.



