Literatūra ir kinas – du skirtingi meno pasauliai, kurie susitikę gali sukurti ypatingą magiją. Kai mėgstami literatūros kūriniai virsta filmais, jie ne tik įgauna vizualinį pavidalą, bet ir suskamba – muzika sustiprina emocijas, atmosferą ir įspūdį. Gera kino muzika gali tapti neatsiejama istorijos dalimi, papildyti veikėjų išgyvenimus ir netgi padėti sukurti gilesnį ryšį tarp žiūrovo ir pasakojimo.
Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos Menų skaitykloje liepos 24–rugsėjo 8 d. rasite knygų ir ryškiausių jų ekranizacijų parodą. Tiek knygas, tiek filmus galite skolintis į namus.
Susipažinkite su keletu jų.

Francis Scott Fitzgerald „Didysis Getsbis“
Kino filmas „Didysis Getsbis“
Trečias dešimtmetis, džiazo amžius: prohibicijos įstatymas, Chanel No. 5 kvepalai, pirmasis įgarsintas filmas, Peliukas Mikis, šampanas, čarlstonas ir fokstrotas iki paryčių. Anot F. Scotto Fitzgeraldo, „stebuklų, meno, pertekliaus ir satyros amžius“. I pasaulinio karo veteranas iš vidurio vakarų Nikas Karavėjus persikelia į Long Ailandą, nuvorišų pamėgtą rajoną. Šalia gyvena paslaptingas, bet nepaprastai žavingas trisdešimtmetis Džėjus Getsbis, visoje apylinkėje pagarsėjęs turtais ir pasakiškais vakarėliais. Tai, ką jis pasakoja apie save, kelia rimtų abejonių. Akivaizdu tik viena – Getsbis myli žavingąją Deizę Bjukenen, kurios prašmatni vila stovi kitapus įlankos. Kadaise Deizė, mergina iš turtingos šeimos, pažadėjo laukti į karą išvykstančio vargšo kareivio Džėjaus, bet ištekėjo už turtuolio atleto Tomo Bjukeneno. Sugrįžęs namo ir sukaupęs turtus Getsbis pasišauna bet kokia kaina ją susigrąžinti.

Stephen King „Tas“
Kino filmas „Tas“
Tai viena garsiausių S. Kingo siaubo istorijų, pirmą kartą išleista 1986 m. Knygoje pasakojama apie mažą Derio miestelį, kuriame kas 27 metus pasirodo kraupus klounas Peniuaizas (Pennywise), terorizuojantis ir žudantis vaikus. Septynių vaikų grupė, vadinama „Nevykėlių klubu“, susiduria su šia antgamtine esybe tiek vaikystėje, tiek po 27 metų, kai suaugę jie grįžta į Derį baigti pradėto darbo.
Pagal knygą buvo sukurti du pagrindiniai ekranizacijos projektai. 1990 m. pasirodė dviejų dalių televizijos mini serialas su Timu Curry legendiniame Peniuaizo vaidmenyje. Vėliau, 2017 m., režisierius Andy Muschietti sukūrė pirmąją filmo „It” dalį, o 2019 m. – tęsinį „It Chapter Two”, kuriame Peniuaizą įkūnijo Bill Skarsgård. Šie filmai sulaukė didžiulės sėkmės ir tapo vienais populiariausių siaubo žanro kūrinių kino istorijoje.

Paula Hawkins „Mergina traukiny“
Kino filmas „The Girl on the train“
Tai 2015 m. išleistas psichologinis trileris, tapęs bestseleriu. Pagrindinė veikėja Reičelė – alkoholikė, kasdien traukiniu važinėjanti į Londoną. Ji stebi iš pažiūros tobulą porą, gyvenančią netoli geležinkelio, tačiau vieną dieną pastebi kažką šokiruojančio. Netrukus dingsta moteris, ir Reičelė įsitraukia į painią paslaptį, kurioje niekas nėra toks, koks atrodo.
2016 m. pagal knygą buvo sukurtas filmas, režisuotas Tate’o Taylor’o. Pagrindinį Reičelės vaidmenį atliko Emily Blunt, kurios pasirodymas sulaukė daug pagyrų. Nors filmas išlaikė pagrindines knygos siužeto linijas, jo veiksmas buvo perkeltas iš Londono į JAV. Kritikų vertinimai buvo įvairūs, bet filmas sulaukė finansinės sėkmės ir pritraukė didelę auditoriją, ypač psichologinių trilerių gerbėjus.

Rūta Šepetys „Tarp pilkų debesų“
Kino filmas „Tarp pilkų debesų“
Tarp istorinė knyga, pasakojanti apie 15-metę Liną ir jos šeimą, kurie Antrojo pasaulinio karo metais yra ištremiami iš Lietuvos į Sibirą. Knygoje vaizduojama žiauri sovietinė represijų tikrovė, tremtinių išgyvenimai ir jų dvasinė stiprybė. Tai jautri ir įkvepianti istorija, paremta tikrais istorinių liudininkų pasakojimais.
2018 m. pagal knygą buvo sukurtas filmas „Tarp pilkų debesų”, tarptautiniu mastu išleistas pavadinimu „Ashes in the Snow”. Jį režisavo Marius Markevičius, o pagrindinį Linos vaidmenį atliko Bel Powley. Nors filmas išlaikė knygos esmę, jis sulaukė įvairių vertinimų – vieni gyrė už jautrų istorinės temos perteikimą, kiti kritikavo už pernelyg supaprastintą siužetą. Nepaisant to, tiek knyga, tiek filmas svariai prisidėjo prie tremties istorijos įamžinimo pasauliniame kontekste.

J.K. Rowling „Fantastiniai gyvūnai ir kur juos rasti“
Kino filmas „Fantastic beasts and where to find them“
2001 m. išleista J.K. Rowling knyga, parašyta kaip magizoologo Njuto Miglapūčio (Newt Scamander) vadovėlis apie stebuklingas būtybes iš Hario Poterio pasaulio. Knyga nėra tradicinis romanas – tai enciklopedinio pobūdžio kūrinys, pristatantis įvairius magiškus gyvūnus ir jų ypatybes.
2016 m. pagal šią knygą buvo sukurtas to paties pavadinimo filmas, tačiau jo siužetas visiškai naujas ir neparemtas knygos turiniu. Filmas pasakoja apie Njuto Miglapūčio nuotykius 1926 m. Niujorke, kai jis netyčia paleidžia kelis magiškus gyvūnus ir įsivelia į pavojingą kovą su tamsiosiomis jėgomis. Filmas, kuriame pagrindinį vaidmenį atliko Eddie Redmayne, sulaukė tęsinio – „Fantastiniai gyvūnai: Grindelvaldo nusikaltimai“ (2018) ir „Fantastiniai gyvūnai: Dumbldoro paslaptys“ (2022).

Gabriel García Márquez „Meilė choleros metu“
Kino filmas „Meilė choleros metu“
Tai 1985 m. išleista meilės istorija, nagrinėjanti laiko, kantrybės ir likimo temas. Knygoje pasakojama apie Florentiną Arisą, kuris jaunystėje įsimyli Fermina Dabą, tačiau ji išteka už kito. Nepaisant to, Florentinas lieka ištikimas savo meilei ir laukia daugiau nei penkiasdešimt metų, kol galės vėl prisipažinti Ferminai. Tai jausminga ir poetiška istorija apie meilę, kuri išlieka nepaisant laiko ir gyvenimo išbandymų.
2007 m. pagal knygą buvo sukurtas filmas tuo pačiu pavadinimu, kurį režisavo Mike Newell. Pagrindinius vaidmenis atliko Javier Bardem ir Giovanna Mezzogiorno. Nors filmas stengėsi perteikti knygos atmosferą ir epinę meilės istoriją, kritikai teigė, kad ekranizacijai trūko knygos emocinio gilumo ir magiškojo realizmo elementų, būdingų Márquezo kūrybai.

Patrick Süskind „Kvepalai. Vieno žudiko istorija“
Kino filmas „Kvepalai: vieno žudiko istorija“
1985 m. išleista psichologinė ir filosofinė istorija su trilerio elementais pasakoja apie Žaną Batistą Grenujį – XVIII a. Prancūzijoje gimusį vyrą, turintį išskirtinę uoslę. Apsėstas idėjos sukurti tobulus kvepalus, jis pradeda eksperimentuoti su jaunų merginų kvapais, o tai veda prie siaubingų nusikaltimų. Knyga nagrinėja grožio, obsesijos ir moralės temas.
2006 m. buvo sukurtas filmas „Kvepalai: vieno žudiko istorija“ (Perfume: The Story of a Murderer), kurį režisavo Tomas Tykweris. Pagrindinį Grenujį vaidmenį atliko Ben Whishaw, o kitus svarbius vaidmenis – Dustin Hoffman ir Alan Rickman. Filmas išlaikė knygos atmosferą ir vizualiai perteikė jos tamsią, įtaigią istoriją, vieni kritikai gyrė jo estetiką ir ištikimybę originalui, kiti teigė, kad ekranizacijai trūko knygos filosofinio gilumo.
Kviečiame!