Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje jau 9-ąjį kartą apdovanoti geriausi regiono bibliotekininkai – vyko „Ad astra“ apdovanojimai.
„Šias nominacijas teikiame nuo 2017-ųjų. Visada smagu, kai kasmet galime išrinkti ir apdovanoti inovatyviausius kolegas, savo darbu liudijančius Bitės vertybes – kilnumą, atsidavimą, – sako bibliotekos direktorė Greta Kėvelaitienė.
„Praėjusią savaitę apdovanojome geriausias savivaldybių bibliotekas, dabar – regiono. Džiaugiuosi už visą bibliotekininkų bendruomenę. Pagarba, nes atlieka didžiulį darbą – ar mokydami medijų informacinio raštingumo, ar lankytojui paduodami knygą, ar jį padrąsindami, nusišypsodami, edukuodami. Visam tam reikia daug stiprybės, kūrybinių minčių”, – teigia Savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacijos pirmininkė, Pasvalio Mariaus Katiliškio viešosios bibliotekos direktorė Danguolė Abazoriuvienė.
„Džiaugiamės žmonėmis, kurie savo darbu yra geriausi, daro įtaką savo, o kartu ir visos Lietuvos bendruomenei. Biblioteka – stipriausia kultūros sektoriaus dalis – ypač greitai prisitaiko prie valstybės ir visuomenės poreikių, pokyčių. Linkiu toliau kurti bei įkvėpti. Didžiuojamės jumis”, – sako Kultūros ministerijos Atminties institucijų politikos grupės vadovė Gražina Lamanauskienė.
2025 m. „Ad astra“ nominacijos laureatėmis tapo:
savivaldybių viešųjų bibliotekų kategorijoje – Molėtų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Vartotojų aptarnavimo skyriaus vedėja Janina Vyšniauskienė;
savivaldybių viešųjų bibliotekų filialų kategorijoje – Anykščių rajono savivaldybės Liudvikos ir Stanislovo Didžiulių viešosios bibliotekos Andrioniškio filialo bibliotekininkė Lina Vaišnytė;
mokyklų (išskyrus aukštąsias) bibliotekų kategorijoje – Panevėžio pradinės mokyklos bibliotekininkė Indra Motekaitienė.
IŠ ARČIAU
Kviečiame į artimesnę pažintį su laureatais – jiems uždavėme kelis rimtai linksmus klausimus.
Kiek laiko dirbate bibliotekoje? Kas patinka šiame darbe?
JANINA. Molėtų r. viešojoje bibliotekoje dirbu 41 metus, vaikų skyriuje – 38-erius. Patinka dirbti su vaikais – neįsivaizduoju savęs kitoje vietoje. Su jais visada labai labai miela: yra tikri, be kaukių, žino ko nori, drąsiai klausia, atviri. Jiems esu draugė, patarėja, guodėja – viskas, ko jiems prireikia.
LINA. Dirbu nuo 2021 m. lapkričio. Patinka galimybė nuolat tobulėti, būti šalia naujausių kultūros bei informacijos krypčių. Mėgstu darbą su žmonėmis – juk į biblioteką užsuka smalsūs, kūrybingi lankytojai. Biblioteka visada prasideda nuo knygų – jos įkvepia, atveria temų pokalbiams, vienija kartas. Be to, apima gana platų veiklos spektrą – tai ir įvairių susitikimų, informacijos sklaidos, bendruomeniškumo erdvė. Aš stengiuosi, kad kasdienės veiklos būtų skirtingos, prasmingos – nuo skaitymo skatinimo iki profesionalaus meno parodų ar renginių. Norisi, kad Andrioniškio biblioteka išlaikytų savo krašto savastį, o kartu pulsuotų šiuolaikišku gyvenimo ritmu.
INDRA. Pradinės mokyklos bibliotekoje dirbu apie 20 metų. Labai džiaugiuosi, kai užsuka ir mokiniai, ir tėveliai, ir seneliai, čia atranda skaitymo džiaugsmą. Susidomi knygomis, atsiveda draugų, bendrauja, dalijasi rekomendacijomis. Įvairios veiklos žadina vaikų smalsumą, kūrybiškumą, nuoširdumą, toleranciją, draugiškumą. Jaukioje, ramioje, estetiškoje erdvėje jie jaučiasi saugūs, ypač mandagūs ir pasitempę. Dirbu nuostabiame kolektyve – jis visada padeda įgyvendinti naujas idėjas. Norisi vis daugiau mokinių įtraukti į knygų pasaulį!
Kas motyvuoja įgyvendinti naujas veiklas?
JANINA. Mano darbe nėra kada pasakyti STOP. Visą laiką varikliukas gena pirmyn, patinka mokytis, įgyvendinti naujoves, kurti veiklas. Kaskart prisigalvoju naujų, nemėgstu kartotis. Vos tik pasikeičia aplinka – keičiamės ir mes. Patinka šiuolaikiškumas. O svarbiausia mano misija – kad vaikai norėtų, mėgtų skaityti.
Mano sėkmės formulė – visada žinau, ką darau, išsiaiškinu iki galo. Tikiu sėkme, o svarbiausia – patikti skaitytojui, kad jis patikėtų tavimi. Molinukės personažas – pavyzdys, ką noriu pasakyti. Molinukė – 50 proc. sėkmės.
LINA. Man patinka iššūkiai, todėl drąsiai imuosi inovatyvių veiklų. Viena prasmingų patirčių pernai – dalyvavimas iniciatyvoje „Socialinis receptas“ senjorų emocinei gerovei bei įtraukai stiprinti. Vedžiau programą „Kūrybiškumo ir technologijų tiltai – DI mokymai senjorams“. Susirinko turintys labai įvairių patirčių: vieni aktyviai naudojasi technologijomis, kiti – mažiau, tačiau nepabūgę išbandyti. Kūrėme atvirukus su jų nuotraukomis, sveikinimais, generavome smagų ir prasmingą turinį.
Po šių užsiėmimų dirbtinis intelektas senjorus gąsdina kur kas mažiau. Kai kas iki šiol užsuka į biblioteką – pasitarti tiek su manimi, tiek su dirbtinio intelekto pagalbininku.
INDRA. Imtis naujų veiklų motyvuoja labai didelis noras sudominti kuo daugiau mokinukų. Visi užsiėmimai, susitikimai virsta knygų stebuklais, atsiveria beribės paslaptys: pvz., marinuoti laiveliai, Šokolėdra, Šliumpis Pumpis, Gerulis ir dar daug daug knygos herojų tampa ypatingi. Kai vaikų akys žiba ir geria į save viską, ką sakai – vadinasi, širdeles pasiekiau.
Jei auksinė žuvelė išpildytų su biblioteka/jūsų profesija susijusį norą – koks jis būtų?
JANINA. Palinkėčiau daugiau skaitytojų, ypač jaunimo. Kad dabartinis gyvenimo tempas ir užimtumas paliktų nors truputį laiko knygai. Kad tėveliai su vaikais prisijaukintų biblioteką, puikius susitikimus joje.
LINA. Norėčiau išlaikyti jautrumą aplinkai, gebėti atpažinti ir įvertinti jau sukurtą vertę, toliau ją plėtoti – su pagarba žmonėms, kurie čia gyveno, dirbo, kūrė. Kiekvienas bibliotekos lankytojas – tai savita istorija, patirtis, prisiminimai. Andrioniškio biblioteka iš tiesų apdovanota. Įsikūrusi miestelio centre – pro langus matyti išskirtinė akmeninė bažnyčia, o netoliese – Šventoji ir turiningą istoriją menantys miškai. Tai aplinka, kur gera dirbti ir būti.
INDRA. Pats didžiausias mano noras – kad visi mokyklos vaikai taptų knygų draugais. Per pertraukas jų rankose įsitaisytų ne telefonas, o knyga. Kad diktantai būtų be klaidų, nedingtų šypsena ir tokie stebuklingi žodžiai kaip „ačiū”, „laba diena”.
Ką jums reiškia gauti „Ad astra” apdovanojimą?
JANINA. Labai malonu, bet ir įpareigoja. Visgi niekada nesureikšminu apdovanojimų. Visi esame jų verti, tik kartais vieniems pasiseka labiau. Man pats geriausias apdovanojimas – vaikų padėka, apsikabinimas, pasimojavimai viešosiose erdvėse.
LINA. Labai jautrus ir prasmingas įvertinimas. Jaučiuosi gavusi padrąsinimą tęsti tai, ką darau: ieškoti prasmės kasdieniuose darbuose, išlikti atvira naujovėms ir bendrystei. Tai įvertinimas, kuris atspindi ne tik mano pastangas, bet ir šalia esančių žmonių įsitraukimą, palaikymą.
INDRA. „Ad astra“ apdovanojimas reiškia labai didelį mokyklos bendruomenės įvertinimą. Vadinasi, einu gera kryptimi. Tai mane įpareigoja dar labiau tobulėti.
Asta Sarapienė
Komunikacijos specialistė
Gintaro Lukoševičiaus nuotraukos



































