24-osios bibliotekų savaitės atgarsiai

mezginaitė

Paskutinė balandžio mėnesio savaitė nors ir buvo trumpa, bet gausi renginiais – taip galima apibūdinti kasmet švenčiamą Nacionalinę Lietuvos bibliotekų savaitę. Tai – bene svarbiausia metų savaitė, kurios metu kasdien Panevėžio Elenos Mezginaitės viešosios bibliotekos tinklo bibliotekose vyko įvairios veiklos, subūrusios bičiulius: įvairaus amžiaus skaitytojus, bibliotekininkus, bibliotekų draugus ir bendraminčius.

Savaitės metu sulaukėme svečių. Smėlynės biblioteka organizavo rašytojos, kalbininkės Liudmilos Petkevičiūtės seminarą „Lietuvių kalbos gėris ir grožis. Saulės spalvų poringės. Raudona“, skirtą padėti pedagogams, bibliotekininkams mokyti vaikus iškalbos, sklandžiai reikšti mintis, plėsti žodyną, supažindinti su tautiniu paveldu, liaudies kūryba (dainomis, žaidimais, patarlėmis, priežodžiais, mįslėmis, greitakalbėmis). „Šaltinėlio“ bibliotekoje svečiavosi etnologas, pasakorius Laimutis Vasilevičius, išraiškingai ir linksmai susirinkusiems moksleiviams sekęs pasakas. Susitikime mokiniai mėgino minti mįsles, atsakyti į klausimus ir paaiškinti aukštaičių tarmės žodžius.

Netrūko ir smagių edukacinių užsiėmimų. Viešojoje bibliotekoje vyko netradicinė anglų kalbos pamoka „Book detectives“, kurioje moksleiviai tobulino ne tik užsienio kalbos žinias, bet ir kultūrines, pažinimo ir kitas kompetencijas. Susiskirstę komandomis ir gavę klausimus, jie turėjo rasti nurodytas knygas ar tam tikrą informaciją apie rašytojus bei kitus žymius žmones. Smėlynės biblioteka surengė mokiniams unikalią edukacinę kelionę po knygos pasaulį pagal plakatų ir spaudinių parodą „Knygos anatomija“, kur su knyga buvo galima susipažinti iš kiek netikėtos pusės – per žmogaus anatomiją. Biblioteka „Žiburėlis“ kvietė vaikus išmaniose knygose stebėti trimačius vaizdus su juose atgyjančiais knygų personažais bei patiems dalyvauti šių vaizdų kūrime – spalvinti piešinius, kurie atgyja. Bibliotekoje „Židinys“ mažųjų panevėžiečių laukė M. Karkos pagrindinės mokyklos teatro studijos narių padovanotas spektaklis „Knyga suranda savo draugą“.

Bibliotekų lankytojus džiugino įvairios akcijos: „Šaltinėlio“ biblioteka rytais kvietė skaityti spaudą pasimėgaujant kavos puodeliu, o vaikai, čia imdami knygas, dalyvavo siurprizų loterijoje. Biblioteka „Žiburėlis“ lankytojus stebino „Aklu pasimatymu su knyga“: dovanų galėjai išsirinkti knygą, kurios nematai, negali pavartyti ir net pavadinimo nežinai, nes ji – supakuota. „Židinio“ bei Šiaurinėje bibliotekose, dovanodamas prizus, sukosi Laimės ratas. Dar viena įdomybė laukė bibliotekos Facebook paskyroje – čia veikė virtualus kalendorius #savaitėEuroposšeimoje, kur kas dieną uždavėme po naują klausimą. Atsakymus į juos pateikė 11 dalyvių. Vienintelė teisingai atsakiusi į visus ir laimėjusi Mariaus Jovaišos albumą „Neregėta Lietuva“ buvo Jelizaveta Piskunova. Kita skaitytojams skirta akcija – literatūrinio kryžiažodžio „Europos šeimoje“ sprendimas, kuriame dalyvavo 30 žmonių, laimėtojai taip pat gavo M. Jovaišos albumą „Neregėta Lietuva“.

Savaitės metu bibliotekų lankytojus pasitiko netradicinės ir įdomios parodos. Viešoji biblioteka stebino unikalia Panevėžio dailės mokyklos mokytojos Rimos Keršienės tušinukų iš kelionių asmeninės kolekcijos ekspozicija: jų tiek daug, kad suskaičiuoti neįmanoma ir tokių įvairių, pavyzdžiui: tušinukas-plaukai, tušinukas-pica ir kt. Vaikų literatūros skyrius „Žalioji pelėda“ džiugino Jelizavetos Nakrošienės iš įvairių pasaulio šalių surinkta didžiulė varlių figūrėlių kolekcijos paroda „Varlių pasaulyje“. O „Šaltinėlio“ bibliotekoje vyko darbuotojos Vilmos Tamošiūnaitės abstraktaus meno tapybos darbų parodos „Spalvų šokis“ atidarymas, kurio metu renginio dalyviai patys leidosi į atradimų kupiną tapybos pasaulį: spontaniškai, potėpis po potėpio sukūrė kolektyvinį abstraktaus meno kūrinį.

Kitose tinklo bibliotekose taip pat organizuoti įvairūs renginiai, kūrybinės dirbtuvės, pažintinės ekskursijos, apdovanoti aktyviausi skaitytojai, paskelbti Vaikų literatūros skyriuje „Žalioji pelėda“ vykusio miesto mokyklinio ugdymo įstaigų 1–4 klasių mokinių piešinių konkurso „Nuo A iki Ž: piešiu lietuvišką raidę“, skirto 120-osioms Spaudos draudimo panaikinimo metinėms, laureatai.

Minėdami bibliotekų savaitę, aplankėme ir kitus kolektyvus bei keliavome po Panevėžį. Šiaurinės bibliotekos iniciatyva „Knygų skrynios kelionė į darželį“ svečiavosi ikimokyklinio ugdymo įstaigose ir daug gražių istorijų papasakojo vaikams. Parko bibliotekos darbuotoja Jolanta užsuko į Panevėžio krašto žmonių su negalia sąjungą, kur supažindino jos narius su Dalios Teišerskytės kūryba. O štai Viešoji biblioteka kartu su Panevėžio Trečiojo amžiaus universiteto Meno mylėtojų grupe, keliaudami po unikalų, analogų Lietuvoje neturintį Molainių gatvės parką, surengė viešą poemos „Eglė žalčių karalienė“ skaitymą. Nors prastas oras sutrukdė iškilmingą bibliotekų savaitės atidarymą Laisvės aikštėje, tačiau planuotą svarbią renginio misiją – padovanoti knygų lauknešėlius savo socialiniams partneriams, turintiems bibliotekėles – Lietuvos agentūros „SOS vaikai“ Panevėžio skyriui, Respublikinei Panevėžio ligoninei, Panevėžio kalėjimui, Šv. Juozapo globos namams – įgyvendinome vėliau.

Štai taip spalvingai sutikome 24-ąją Nacionalinę Lietuvos bibliotekų savaitę.

Parengė Indrė Rapkevičienė
Panevėžio Elenos Mezginaitės viešoji biblioteka

Nuotraukos  iš bibliotekos archyvo