Dėmesys ir pagarba knygai ir jos kūrėjams

zarasai

Balandžio 23-ąją, minint Pasaulinę knygos ir autorių teisių dieną, Zarasų rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje vyko literatūros susitikimas su kūrėjais. Renginio vedėjai Danutė Karlienė, viešosios bibliotekos direktorė, ir Vasilijus Trusovas, literatų klubo „Virš tylos“ pirmininkas, pasveikino susirinkusius, apžvelgė šios dienos prasmę. Šventėje dalyvavo Zarasų rajono merė Nijolė Guobienė, prof., kraštietis poetas Antanas Žiliukas, rajono literatai, skaitytojų klubo „Knygų sala“ nariai, bibliotekininkai, Trečiojo amžiaus universiteto studentai.

UNESCO sprendimu ši diena švenčiama nuo 1995-ųjų metų. Jos tikslas – skatinti skaitymą, leidybą, atkreipti dėmesį į autorių teisių apsaugą. Ši diena pasirinkta neatsitiktinai, nes būtent šią dieną mirė trys literatūros šedevrų meistrai: Migelis de Servantesas, Viljamas Šekspyras ir Inca Garcilaso de la Vega.

Zarasų rajono merė Nijolė Guobienė su Pasauline knygos diena sveikino kūrėjus, leidėjus, ir, žinoma, visus knygų mylėtojus. Ji pasidalijo šiltais prisiminimais apie aktyviai skaičiusias močiutę ir mamą, skaitymo reikšmę ir įtaką jai, šeimai. Pasak N. Guobienės, per knygą pažįstame save ir kūrėjus.

„Tarp žmonių Zarasų laimingas aš esu“. Pagarba mokslui, knygai ir kūrėjams skambėjo profesoriaus, habilituoto daktaro, poeto, 2023-ųjų metų Zarasų rajono savivaldybės Felikso Jakubausko vardo premijos laureato Antano Žiliuko lūpomis, kuriam literatūrinė kūryba yra svarbi gyvenimo dalis. Jis moksliškai, cituodamas pasaulio garsius žmones, o kartu labai poetiškai kalbėjo apie mokslo vertinimą žiniomis, o poezijos – jausmais. Abiejuose slypi jausmai ir svajonės, abiems reikalingas pažinimas. Renginio svečias pasakojo apie save, pasiremdamas daug mokslo sričių įvaldžiusiais kūrėjais, pralenkusiais laiką – renesanso poetu, tapytoju, architektu Leonardu Da Vinci, teologijos daktaru, poetu J. Mačiuliu-Maironiu, Jonu Aisčiu, apsiginusiu disertaciją. Santūriai juokavo sakydamas, kad žmogaus gyvenimas kaip šaltinis – teka, sutinka daug kliūčių, bet, ir drumstam vandeny, galima sutikti koralų.

Antanas Žiliukas be galo atsidavęs mokslui. Išleidęs mokslinių monografijų, vadovėlių, paskelbęs veik 300 mokslo straipsnių. Mokslo sritys labai svarbios irimo mechanika, vandenilio kuro varikliai ir atominių elektrinių saugos ir patikimumo sistemų kūrimas. Tačiau poezija lydėjo nuo jaunų dienų, eilėraščius rašė jau mokykloje. Išleistos septynios grožinės literatūros knygos: proza, poezija, eseistika. Poezijoje daug dėmesio skiriama Zarasams, daug reikšmės autorius išminties ir jausmų santykiams, gamtos vaizdavimui, taip išreiškiant platų žmogaus jausmų pasaulį.

Baigdamas kalbą, poetas juokavo, kad jo knygos – vanduo, kai didžiųjų tyrimų knygos – vynas, bet vandenį gerti ir gerti…

Plačiau apie profesorių Antaną Žiliuką galite rasti čia.

Naujais eilėraščiais prisistatė literatų klubo „Virš tylos“ nariai. Pasak klubo pirmininko Vasilijaus Trusovo, per tiek klubo gyvavimo metų klubo nariai išleido ne po vieną poezijos knygą. Eilėmis pasidalijo Onutė Kačkienė, Vita Paškauskaitė, Olga Černova, Zina Černovienė, Jūratė Klimaitytė ir Vasilijus Trusovas.

Glaustai apie skaitytojų klubą „Knygų sala“ pasakojo Jurga Sagadinaitė, vyresn. bibliotekininkė, klubo įkūrimo iniciatorė. Klubui šiais metais vienerių metų jubiliejus. Klubas subūrė bendraminčius, kurie nori kalbėti apie knygas, ir yra atviras visiems – skaitantiems ir neskaitantiems.

Žiūrovams pristatyta viešosios bibliotekos ir literatų klubo „Virš tylos“ leidybos paroda džiugino literatūros knygų įvairove.

Dėkojame visiems, pagerbusiems knygą, ir kviečiame skaityti.

Parengė Jolanta Lementauskienė
Nuotraukos Inesos Dumbravienės

Zarasų rajono savivaldybės viešoji biblioteka