Lėlių teatrų festivalis ,,Kai atgyja lėlės“

Festivalio-dalyviai

Birželio 2 dieną Rokiškyje vyko XXVII Aukštaitijos regiono lėlių teatrų festivalis „Kai atgyja lėlės“. Šis festivalis Rokiškio Juozo Keliuočio viešosios bibliotekos Vaikų ir jaunimo skyriaus darbuotojų organizuojamas nuo 1996 metų. Jis suburia lėlininkus iš Lietuvos bibliotekų, kitų kultūros, švietimo įstaigų ir suteikia progą pasižiūrėti jų spektaklius. Dalyvauja mėgėjų ir profesionalūs lėlių teatrų kolektyvai. Kaskart ieškoma naujų, patrauklių bendravimo su žiūrovais ir lėlių teatro populiarinimo formų. Šių metų lėlių teatrų festivalis ,,Kai atgyja lėlės” skirtas Rokiškio Juozo Keliuočio viešosios bibliotekos 100-mečiui paminėti. Susirinkusius sveikino Rokiškio rajono savivaldybės Komunikacijos ir kultūros skyriaus vedėja Irena Matelienė, Rokiškio Juozo Keliuočio viešosios bibliotekos direktorės pavaduotoja Daiva Vilkickienė, Vaikų ir jaunimo skyriaus vedėja Aušra Žukauskienė ir projekto vadovė, Vaikų ir jaunimo skyriaus vyresn. bibliotekininkė Nadiežda Ivanova. Renginį vedė bibliotekos skaitytoja, savanorė Luknė Narkevičiūtė, įsikūnijusi į neprilygstamos auklės Merės Popins vaidmenį. Festivalyje savanoriavo socialinio projekto „Mieli naujokai“ lėlės Benas, Smiltė, Mėja, Hasanas ir jų padėjėjos: Bajorų lėlių teatro „ČIZ“ aktorės Nijolė Čirūnienė, Nadiežda Ivanova, Dalia Ziemelienė ir Rokiškio r. savivaldybės Komunikacijos ir kultūros skyriaus vedėja, projekto sumanytoja Irena Matelienė. Nuo pat ryto lėlės atvykstantiems žiūrovams dalino festivalio programėles, vėliau susitiko su draugais, diskutavo apie negalią su vaikais ir suaugusiais.

Net penki spektakliai džiugino mažuosius žiūrovus, stebino suaugusius ir skleidė žinią, kokie smagūs nuotykiai, stebuklingos pasakos, netikėčiausios istorijos gyvena knygose. Pirmieji scenoje pasirodė festivalio šeimininkai, Rokiškio Juozo Keliuočio viešosios bibliotekos lėlių teatras „Padaužiukai“ magišką šventę pradėjo spektakliu „Vilkas ir trys paršiukai“, režisierė Nadiežda Ivanova. Šis spektaklis išskirtinis, ypatingas, nes jame vaidina bibliotekos skaitytojų šeimos: vaikai, mamos ir tėčiai. Kolektyvas parodė linksmą, nuotaikingą ir pamokantį lėlių vaidinimą, bylojantį, kad visus darbus reikia dirbti dabar, neatidėliojant, ir visus sunkumus spręsti drauge. Kas benutiktų, paršiukai skatino gyventi draugiškai.

Pirmą kartą festivalyje dalyvavo Šiaulių Vytauto Vitkausko viešosios bibliotekos Kurtuvėnų padalinio lėlių teatras „Kurtinukas“. Žiūrovams dovanojo inscenizaciją „Sumazgytos pasakėlės“ pagal N. Čirūnienės inscenizaciją „Trijų pasakų mazgelis“, režisierė Aurelija Kniurienė. Žiūrovai įdėmiai stebėjo spektaklį apie princą, kuris pasijuokęs iš raganos, paverčiamas pabaisa. Susimazgiusiose trijose pasakose „Princesė ant žirnio“, „Gražuolė ir pabaisa“ ir „Varlė karalienė“ buvo ieškoma tikroji princesė, kurios bučinys išvadavo princą nuo burtų.

Antrą kartą festivalyje svečiavosi Pasvalio Mariaus Katiliškio viešosios bibliotekos teatro studija „Kaukutis“, vadovė Lijana Markevičienė. Kolektyvas atvežė smagų spektaklį „Gimtadienis“, režisierė Birutė Ladygienė. Žiūrovai gėrėjosi ne tik išradingais kostiumais, vizualizacijomis, apšvietimu, bet ir pačių teatro aktorių įkūnytais personažais: Kaukučiu, saulėgrąža, žvirbliais bei kirmėlyte, kuri galiausiai virto drugeliu bei išpildė savo svajonę – skraidyti.

Festivalyje pasirodė Rokiškio kultūros centro priemiesčio padalinio Bajoruose lėlių teatras „ČIZ“ ir mažuosius žiūrovus džiugino inscenizacija „Pasakėčios kaip akėčios“, režisierė Nijolė Čirūnienė. Visos pasakėčios turi savo moralą. Teatras linksmai ir suprantamai papasakojo tris pasakėčias ir parodė, kaip spektaklyje senieji rakandai virsta lėlėmis. Grėblys ir gandras, suoliukas ir lapė, bidonėlis ir vilkas… Netikėtas daiktų „miksas” virto linksmu žaidimu, kuris įtraukė žiūrovus į spektaklio veiksmą. Spektaklis nominuotas „Ryškiausiu lėlių teatro spektakliu“ Lietuvoje ir apdovanotas statulėle „Tegyvuoja teatras!“.

Šiais metais festivalyje „Kai atgyja lėlės“ profesionalus atstovavo lėlių teatras „Lino lėlės“ iš Klaipėdos. Spektaklyje „Žuvėjėlis“ lėlininkas ir režisierius Linas Zubė pasekė pasaką apie gerus žmones ir nelabai geras raganas, apie žioplus ir dar žioplesnius po saule gyvenančius paežerės sutvėrimus. Apie tuos, kurie susivilioja „gardesne koše“ ir pakliūna į spąstus, ir apie tuos, kuriems „viskas baigiasi laimingai“.

Renginio finale tradiciškai nominuoti „Jauniausias aktoriukas“ – Ugnė Bugailiškytė iš Rokiškio ir „Vyriausias aktorius“ – Linas Zubė iš Klaipėdos. Nominacijas įsteigė bibliotekos direktorė Alicija Matiukienė ir LBD Rokiškio skyriaus pirmininkė Valda Bugailiškienė.

Festivalyje parodyti spektakliai labai įvairūs – čia buvo tradicinių ir neįprastai interpretuojamų pasakų, originalių variacijų folkloro motyvais. Spektakliai skleidė meilę, šypsenas, kūrė draugystę ir tarpusavio ryšį. Juos mielai žiūrėjo ir negailėjo gausių plojimų  mažieji bei suaugę žiūrovai. Kolektyvai buvo apdovanoti festivalio statulėlėmis, kurias kūrė tautodailininkas Vidmantas Zakarka, padėkomis, saldžiomis dovanomis ir krašto leidiniais.

Už bendrystę ir meilę lėlių teatrui nuoširdžiai dėkojame festivalio rėmėjams Rokiškio rajono savivaldybei, Juozo ir Alfonso Keliuočių palikimo studijų centrui, informaciniam rėmėjui UAB „Rokiškio Sirena“, partneriams Rokiškio kultūros centrui ir Rokiškio švietimo centrui.

Parengė Nadiežda Ivanova
Vaikų ir jaunimo skyriaus vyresn. bibliotekininkė edukacijai, projekto vadovė