Bitės bibliotekoje – stipriausios šio pavasario tulpės

Vaizdas be pavadinimo

Laukiantys tradicinės tulpių augintojo Janio Salenso tulpių parodos Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje jau žino – išvys tokią kolekciją, kokią leido išauginti šis pavasaris ir gamtos sąlygos.

Šįkart latvis tulpių kolekcininkas pristato per 60 veislių – įvairių spalvų, formų, faktūrų ir ankstyvumo žiedų. Pasak jo, šį pavasarį saulė pražydino tulpes anksčiau ir greičiau, visos veislės – ankstyvos ir vėlyvos – pražydo vienu metu. Tad biblioteką pasiekė stipriausi žiedai.  

Gėlininkas pripažįsta, kad tulpes veikia klimato pokyčiai. „Mes visi kartu sugadinome orą. Turbūt nemylim gamtos, – sako Janis. – Kam pjauti žolę iki pat žemės arba kūrenti anglimi? Kam tiek važiuoti automobiliais? Atšilimas turi įtakos tulpėms ir ne tik joms. Stipriai kinta temperatūra. Čia žiema, čia vasara per trumpą laiką“.

Į klausimą, kuri veislė jam brangiausia, sakė, kad visos. Vienintelės būti negali, kaip nebūna vienintelio vaiko iš visų vaikų. Tačiau ypatingos parodoje pristatomos rūšys „Worlds favourite“ (išskirtinė žiedo forma), „Picture“ (žiedlapių faktūra), „Yellow crown“ (išvesta iš pastarosios).

„Sakot, skintos tulpės trumpai stovi? Netiesa“, – sako eksperimentuoti mėgstantis augintojas. Pavyzdžiui, parodoje pristatoma „Red favourite“ skinta balandžio 23 d. Yra ir daugiau tokių, kurios skintos namie stovėjo dvi savaites, nenužydėjo greitai. Kita vertus, spartuolė „Apricot parrot“ – pasodinta vos balandžio 21 d., o jau čia, parodoje, pražydo su visomis.

J. Salensas eksperimentuoja, kaip ilgai gali laikytis tulpės. Šioje parodoje – pačios stipriausios, seniai nuskintos.

Kitas reiškinys, varginantis šias pavasario gėles, – stiprūs vėjai. Kalcis, kuriuo gėlininkas stiprina augalus pasodinęs ir jiems žydint, pernai padėjo nuo stipraus vėjo. Šįkart ne – gėlės nulinko prie žemės, galbūt taip saugojosi šalnų.

Šiemet J. Salensui sukaks 80 metų. Gyvena vienkiemyje, augina tulpes natūralioje aplinkoje, neturi šiltnamio. Į parduotuvę važiuoja dviračiu arba eina pėsčias. Pats kapoja malkas, gamina maistą, auginasi daržoves. Deda daugiau pastangų į natūralią gyvenseną.

Savo rankose turėjęs apie 500 tulpių rūšių. Tačiau tulpė – kintantis augalas. Štai turėta juodoji šį pavasarį tapo tamsiai violetinė. Vienu sezonu gali išauginti 200–250 rūšių. Šį pavasarį su tulpių kolekcijomis jau dalyvavo dviejose parodose Rygoje ir Bauskėje. Paroda bibliotekoje – trečioji.

Parodą bibliotekoje kviečiame aplankyti iki gegužės 20 d. (šeštadienio) 16 val.