Rašytojo ir gamtininko knyga apie pokarį žemgalių krašte

Vaizdas be pavadinimo
Data:2023-03-21
Laikas:17:30
Vieta:Menų skaitykla
Adresas:Respublikos g. 14
Panevėžys

Kovo 21 d. 17.30 val. Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos Menų skaitykloje vyks Vytauto Almanio knygos „Antrasis žemgalių išėjimas“ pristatymas. Dalyvaus autorius.

Naujoje knygoje autorius pasakoja apie pokario laikus Šiaurės Lietuvoje – senojoje žemgalių žemėje. Įvykiai daugiausia rutuliojasi Viešučių kaime. Į viską žiūrima vaiko ir paauglio akimis. Knygoje įvykis veja įvykį. Apie juos pasakojama lengvu, įtraukiančiu stiliumi, su autoriui būdingu humoro jausmu.

„Nors buvome vaikai, bet vaikų anuomet niekas necackino ir per daug neglobojo, tad lengvai „integravomės“ į suaugusiųjų pasaulį. Viską matydavome, girdėdavome, dalyvaudavome ir, kaip kartais bardavo mane mama, buvau visur „prasikišęs“. Buvome beveik suaugę, o kartais mus pagirdavo – kaip „seniai“! Tik gal šiek tiek skyrėmės nuo suaugusiųjų tuo, kad šie mėgo pasiskųsti, paverkšlenti, o mums gyvenimas visa laiką būdavo nuostabus, linksmas ir pilnas nuotykių“, – rašoma knygoje „Antrasis žemgalių išėjimas“.

Vytautas Almanis – rašytojas, gamtininkas, publicistas, visuomenės veikėjas. Yra išleidęs publicistines knygas: „Baltųjų vandenų šalyje“ (1973), „Per Ulkero žvaigždyną“ (1979), „Tolstančios salos“ (2016), nuotykių romanus: „Audra susitelkė Korgone“ (1981), „Toli ir arti“ (1985), „Už kalnų namai“ (1992), kelionių romaną „Už Ribos“ (2017).

Dažnai pats rašytojas iliustruoja savo knygas. Šįkart knygai viršelį sukūrė jo duktė Rita Almanis. Piešinys „Audra Viešučiuose“ puikiai atspindi knygos esmę.

V. Almanis gimė 1936 m. rugpjūčio 8 d. Viešučiuose, dabartiniame Akmenės rajone.1961–1970 m. gyveno Altajuje, ten baigė Bijsko technikume miškininkystę. Dirbo girininku įvairiuose Altajaus, grįžęs – Lietuvos miškų ūkiuose, nuo 1988 m. dirbo Kamanų rezervate.

Rašytojas ir jo žmona, poetė Julija, gyveno ir Altajuje, ir įvairiose Lietuvos vietose, kol pagaliau apsistojo savo tėvų krašte – Naujoje Akmenėje. V. Almanis užveisė ąžuolyną ir sodą palatvėje, gimtajame Akmenės rajono Viešučių kaime, buvusiame dideliame vienkiemyje, kur anksčiau gyveno jo tėvai. Sodybą, kaip ir šimtus kitų Lietuvoje, sunaikino melioracija ir dabar čia plyti tušti laukai.

Gamta įkvėpė ne vieną rašytojo ir gamtininko kūrinį, jis yra parašęs daug straipsnių ta tema. Knygos autorius labai mėgsta keliauti, daug įspūdžių, neįtikėtinų nuotykių jis patyrė kalnuose. Tą patirtį jis aprašė savo knygose – apybraižų rinkiniuose, nuotykių romanuose.

2008 m. V. Almanis tapo konkurso „Lietuvos kaimo spindulys“ laureatu.

Informuojame, kad renginių metu visuomenės informavimo tikslu gali būti fotografuojama ir filmuojama, todėl Jūs galite būti matomi nuotraukose ir vaizdo įrašuose. Renginių nuotraukos ir vaizdo įrašai gali būti skelbiami renginio organizatorių interneto svetainėse ir socialinių tinklų paskyrose bei platinami įvairiose žiniasklaidos priemonėse.