Bibliotekoje – Lietuvos piliakalnių paslaptis, mistika ir grožis

Piliakalnio kalva laukų ir dangaus fone
Pradžia:2023-04-06 17:15
Pabaiga:2023-04-29 10:00
Vieta:Atrijaus terasa
Adresas:Respublikos g. 14
Panevėžys

Balandžio 6 d. 17.15 val. Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės bibliotekoje atgis senoji Lietuva. Atrijaus terasoje bus pristatoma Alberto Švenčionio fotografijų paroda „Būtsargiai – Lietuvos piliakalniai” ir knyga „Būtsargiai“.

„Baltų šventyklos buvo kalva, medis, ugnis. Todėl jos neišliko. Bet išliko piliakalniai. Šalia piliakalnio yra daugiau aukštų šlaitų, bet piliakalnis vienintelis, nes jis būtinai turėjo būti padarytas, supiltas. Supilti piliakalnį – ne vienos kartos darbai. Tam turi būti pretekstas. Piliakalniai žymėdavo teritoriją, nurodydavo jos centrą. Jie išsibarstę maždaug kas penki kilometrai, nuo vieno piliakalnio matyti kitas. Ypač uždegus ugnį“ (dr. Gintaras Beresnevičius).

„Piliakalniai – bene ryškiausi Lietuvą valdžiusių didžių kunigaikščių ir karalių laikotarpių ženklai. Lietuvos piliakalniai suvokiami kaip baltų kultūros ir ankstyvosios Lietuvos valstybės simbolis, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valstybingumo liudijimas ir tautinio atgimimo sąjūdžio įkvėpimo šaltinis. Kadaise atlikę svarbias funkcijas – ritualines, karinės paskirties, šiandien jau jie yra daugiau estetinio pasigėrėjimo objektai, Lietuvos kraštovaizdžio formuotojai, praėjusių epochų simboliai. Šiandien Lietuvos piliakalnio, kaip gamtovaizdžio, kraštovaizdžio ir istorijos paminklų, simbolis, kaip vienas svarbiausių valstybingumo tapatybės ženklų, turtina Lietuvos žmones intelektualiai ir dvasiškai“, – įsitikinęs parodos autorius A. Švenčionis, piliakalnius fotografuojantis nuo 2005 metų.

„Alberto Švenčionio piliakalnių nuotraukos nėra dokumentinis jų fiksavimas pasitelkus modernias vaizdo apdorojimo sistemas. Tai piliakalnių legendos vaizde, ko mūsų kultūroje nėra buvę ir kas atveria naujus jos klodus, savitus ir būdingus tik mums. Šviesa ir atspindžiai, kultūra (žmonių palikimas) ir natūra (gamta) čia susilieja į vieną visumą sukeldami netikėtumo ir didingumo vienu metu efektą. Išnyra šie mūsų gražuoliai iš oro kaip miražai, iškyla iš vandens tarsi nuskendusios pilys, prasismelkia jų amžinos formos pro medžių dangas ir detalėse šmėsteli legendų atgarsiai. Neregėti piliakalniai kviečia į susitikimą su paslaptimi. Pajuskime ją“, – apie parodą rašo doc. dr. Gintautas Zabiela.

A. Švenčionis – Lietuvos fotomenininkų ir žurnalistų sąjungų narys, daugelio parodų dalyvis ir rengėjas. Autorius yra sukūręs fotografijų serijas „Juventus“, „Karo veteranai”, „Kryžiaus nešimas”, „Atgimimas”, „Ubagų žygis”, „Deportuoti žmonės“, „Tautinės šventės“, „Jazz“, „Ties riba”, „Estetiniai ieškojimai”, „Eksperimentai”, „Erotica”, „Birštonas Jazz-30”, „Atviri sūriai”, „Lietuvos piliakalniai”, „Žemė už Kauno – Lietuva. Piliakalniai”. Už kūrybinę veiklą A. Švenčionis yra gavęs daugiau kaip 20 Lietuvos ir tarptautinių apdovanojimų.

Veiks iki balandžio 29 d.

Informuojame, kad renginių metu visuomenės informavimo tikslu gali būti fotografuojama ir filmuojama, todėl Jūs galite būti matomi nuotraukose ir vaizdo įrašuose. Renginių nuotraukos ir vaizdo įrašai gali būti skelbiami renginio organizatorių interneto svetainėse ir socialinių tinklų paskyrose bei platinami įvairiose žiniasklaidos priemonėse.