Menas yra kūrinys, ar kūrinys yra menas? Skaitėme M. Heideggerio „Meno kūrinio ištaką”.

Filosofijos-skaitykla-7

Virtuali filosofijos skaitykla šią savaitę kvietė kartu paskaityti vokiečių filosofo Martino Hedeggerio knygos „Meno kūrinio ištaka” ištrauką.

Filosofo Martino Heideggerio nedidelė knygelė kviečia pasvarstyti kaip būna meno kūrinys. Neretai mes net nesusimąstome, kad meno kūrinys yra visai kas kita nei paprastas daiktas, o ir jų buvimas mūsų akiratyje yra skirtingas. Žinoma, gal kiekvienas žmogaus sukurtas daiktas turi ypatingą buvimą, nors ir nepasiekia metaforinės R.Wagnerio pasūlytos metaforinės Gesamkunstwerk gelmės. Kiekvienas žmogaus rankų kūrinys yra atsakas į mūsų prigimitinę bejėgystę pasaulyje. Vis tik Heideggeris atkreipia dėmesį, kad menas turi išskirtinį statusą. Meno ištaka yra kitokia nei paprasto daikto. Filosofas mėgo kreiptis į tokios poetus kaip G.Traklis, R.M. Rilke ar Hölderlinas. O Heideggerio garsiąją Van Gogho nutapytų batų analizę galbūt yra girdėję daugelis. Tai rodo, kad menai (tiek verbaliniai, tiek vizualiniai) yra ne šiaip medžiaga filosofui, bet savarankiškai atveria tiesą. Tiesą, kurią Heideggeris ir bando suprasti.

Virtuali filosofijos skaitykla vyksta pirmadieniais, 18:00 val. Dalyvių laukia dar dvi profesionalių filosofų paskaitos ir 5 susitikimai, kurių metu bus aptariami savaitės skaitiniai. Kiekvieną savaitę dalyviai gaus skaityklos kuratorės, filosofės prof. Linos Vidauskytės parinktą tekstą, kuris bus pristatomas ir aptariamas pirmadienį virtualaus susitikimo metu.

Prie Virtualios filosofijos skaityklos kviečiame prisijungti visus susidomėjusius. Skaitykla yra nemokama, neįpareigojanti (kiekvienas pasirenka pats, ar jis nori aktyviai dalyvauti diskusijoje, ar nori pasiklausyti kitų), bet neabejotinai praturtinanti ir skatinanti pamąstyti apie įvairius dalykus, procesus ir reiškinius kitu kampu.

Registracija į skaityklą: skaityklamoletai@gmail.com. Užsiregistravę gausite nuorodą prisijungimui.

Dėl ištraukos kreiptis el.paštu: skaityklamoletai@gmail.com

Organizatorius – Molėtų rajono savivaldybės viešoji biblioteka.

Projektą dalinai finansuoja Lietuvos kultūros taryba.
Partneriai: Molėtų gimnazija, Ignalinos rajono savivaldybės viešoji biblioteka, Zarasų viešoji biblioteka.

Molėtų rajono savivaldybės viešoji biblioteka