Susitikimas su Algiu Mickūnu: apie šaknis Panevėžio krašte ir gyvenime atrastą rojų

Algis Mickūnas šypsosi su plačiabryle skrybėle tamsiame fone
Data:2022-06-30
Laikas:17:15
Vieta:Konferencijų salė
Adresas:Respublikos g. 14
Panevėžys

Birželio 30 d. 17.15 val. Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje vyks susitikimas su vienu garsiausių pasaulyje lietuvių filosofų, išskirtine išskirtinio likimo asmenybe, kraštiečiu Algiu Mickūnu. Visgi šįsyk pokalbis pirmiausia turėtų suktis ne apie filosofiją – bus pristatoma jo knyga „Atsiminimų punktyrai“.

„Atsiminimų punktyrai“ labai skiriasi nuo kitų autoriaus knygų. Čia šiltai, su humoru „atsigręžia į savo gyvenimą ir punktyriškai pasakoja apie jį, pasakoja dalykus, apie kuriuos net dešimtmečius su juo bendravusieji niekad nebuvo girdėję. Pradėdamas nuo vaikystės Lietuvos kaime, jis ištaria žodį „rojus“, kuriuo paskui metaforiškai įvardija viską, ką jam teko patirti. Rojus jam yra gyvenimo eidos, o sunkumus, kliūtis ir dramas galì tik kartkartėmis nujausti tarp punktyrų“ (Arūnas Sverdiolas).

„Ir vis dėlto – nepaisant vargų, gal ir neviltingų dienų ir akimirkų, visą gyvenimą man nušvisdavo rojus, net neviltį paversdamas uždaviniu su įvairiausių išeičių galimybe. Rojus – tai toks teigiamas nusiteikimas, lyg lengvutė banga vandenyno audrose. Gali būti, kad tą nusiteikimą lemia vaikystėje patirtas jaukumas, pasaulio grožis, branginimas paprastos šeimos ir kaimynų, dar paprastesnių gyvenimo reikmenų – juk nėra nieko skanesnio kaip juoda duona su sviestu ar rudenį lauže keptos bulvės. Visa kita – prabanga, perteklius, gyvenimui nebūtina” (iš knygos „Atsiminimų punktyrai”).

A. Mickūnas gimė 1933 m. Krikliniuose (Panevėžio apskr.). 1944 m. su tėvais ir broliu pasitraukė į Vakarus, penkerius metus gyveno Vokietijos karo pabėgėlių stovykloje. 1949 m. emigravo į JAV. 1951–1953 m. dalyvavo Korėjos kare, buvo sužeistas. Grįžęs į JAV dirbo pramonės įmonėse, ketverius metus studijavo inžineriją Ilinojaus technologijos universitete, tada dar penkerius –  filosofiją Čikagos De Paulio universitete. Dėstė JAV, Vokietijos, Graikijos, Indijos, Japonijos, Jungtinių Arabų Emyratų, Gvatemalos, Lietuvos, Peru, Prancūzijos, Šveicarijos, Vokietijos ir kitų šalių universitetuose.

Tyrinėja fenomenologiją, kosmologiją, socialinę, istorijos, kultūros, politikos filosofiją, filosofinę antropologiją, Rytų ir Vakarų civilizacijas.

Nuo 1972 m. įsitraukė į „Santaros-Šviesos“ veiklą. Pirmąsyk į Lietuvą grįžo 1993 m. Nuo tada grįžta bent kartą per metus, dalyvauja „Santaros-Šviesos“ suvažiavimuose, dėsto aukštosiose mokyklose. Lietuvos mokslų akademijos užsienio narys, Klaipėdos, Vilniaus, M. Romerio universitetų garbės daktaras.

2017 m. Prezidentė Dalia Grybauskaitė A. Mickūnui įteikė ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Riterio kryžių.

Kviečiame į gėrio, optimizmo, šviesos kupiną vakarą!

Projekto „Maža žemėlapyje, didi pasaulyje“ renginys.

Projektą remia

Panevėžio miesto savivaldybės logotipas

Informuojame, kad renginių metu visuomenės informavimo tikslu gali būti fotografuojama ir filmuojama, todėl Jūs galite būti matomi nuotraukose ir vaizdo įrašuose. Renginių nuotraukos ir vaizdo įrašai gali būti skelbiami renginio organizatorių interneto svetainėse ir socialinių tinklų paskyrose bei platinami įvairiose žiniasklaidos priemonėse.