Lietuvos aklųjų biblioteka kviečia kurti liečiamąją knygą nematančiam vaikui

Taktilinių knygų viršeliai. Lietuvos aklųjų bibliotekos nuotrauka
Taktilinių knygų viršeliai. Lietuvos aklųjų bibliotekos nuotrauka

Liečiamosios, arba taktilinės, knygelės – unikalus rankų darbo kūrinys, padedantis nereginčiam ar kompleksinę negalią turinčiam vaikui pažinti pasaulį. Lietuvos aklųjų biblioteka (LAB) turi sukaupusi didelę šių knygų kolekciją – nuo šių metų mažiesiems skaitytojams jos išduodamos ir į namus.

Tarptautinį taktilinių knygelių kūrimo konkursą „Typhlo & Tactus“ organizuoja Prancūzijos ne pelno organizacija Les Doights qui Revent nuo 2000 m. Įgaliotasis konkurso atstovas mūsų šalyje – Lietuvos aklųjų biblioteka (LAB), kuri šiais metais dalyvauja jau devintą kartą.

Didžiausias prizas – vaikui suteiktas džiaugsmas

Kodėl menininkai, mokytojai, bibliotekininkai kuria taktilines knygas? Tam, kad suteiktų pažinimo džiaugsmą silpnai matančiam mažam žmogui. Nematantys vaikai turi labai mažai jiems tinkančių knygelių, ypač – tokių, kur darbo pakaktų ir smalsiems pirštukams, ir lakiai vaizduotei.

„Ir ikimokyklinukai, ir pradinukai labai domisi tokiomis knygutėmis, nes šio amžiaus vaikai yra labai žingeidūs, – pasakoja Giedrė Rečiūnienė, Lietuvos aklųjų ir silpnaregių ugdymo centro (LASUC) darbų ir technologijų mokytoja bei konkurso komisijos narė. – Turime taktilinių knygelių su žaidybiniais elementais, pavyzdžiui, mišrainės gaminimas, kur reikia sudėlioti įvairias daržoves, bulves, morkas… Šios knygelės labai lavina nereginčių vaikų vizualizaciją ir vaizduotę, pasaulio pažinimą ir netgi savarankiškumą. Tarkime, gėlę matantis vaikas mato visokią: augančią pievoje, nulipdytą iš modelino, nupieštą, pasiūtą, išlankstytą ar iškirptą iš popieriaus. Tuo tarpu nereginčiam vaikui reikia suteikti galimybę visas šias gėles paliesti, kad jis pajustų pasaulio įvairovę.“

Konkursui teikiamas knygas reikia pristatyti iki rugsėjo 15 d.

„Konkurse gali dalyvauti ir kurti knygas tėvai ir šeimos, auklėtojai, mokytojai, menų studentai, profesionalūs dailininkai ir visi kiti, kam tik pakaks kūrybiškumo ir kantrybės, – informuoja LAB vyresnioji bibliotekininkė tiflotyrai ir šio konkurso organizatorė Lietuvoje Audronė Gendvilienė. – Konkursui pristatytos knygos turi būti sukurtos taip, kad tiktų nematantiems ar prastai matantiems vaikams – nuo pačių mažiausių iki maždaug 12 metų amžiaus. Skiriamos trys prizinės vietos, apdovanojamos piniginiais ir daiktiniais prizais. Knyga, pelniusi pirmą vietą, pateks į Prancūzijos Dižono mieste įsikūrusį Tarptautinį liečiamųjų iliustruotų knygų muziejų (iMoTiB). Konkursui teikiamas knygas reikia pristatyti į Lietuvos aklųjų biblioteką iki 2021 m. rugsėjo 15 d.“

Liečiamosioms knygelėms taikomi aukšti reikalavimai

Prieš čiupdami adatas, žirkles ir audinius, rimtai pasiruoškite. Taktilinėms knygelėms taikomi aukšti reikalavimai – ir saugos, ir autorystės, ir medžiagiškumo ar spalviškumo. Teks ir kūrybinių išeičių ieškoti. „Viena įdomiausių idėjų buvo panaudoti… krakmolą: knygelėje liečiant jį, paslėptą po baltos medžiagos sluoksniu, girdisi mindomam sniegui būdingas girgždėjimas. Smagu pirštukais keliauti per pusnis!“, – sako konkurso Lietuvoje organizatorė A. Gendvilienė.  

Kur ieškoti informacijos apie tai, kaip gaminti liečiamąsias knygeles?


Lietuvos aklųjų bibliotekos logotipas
Kontaktai žiniasklaidai:
Audronė Gendvilienė, LAB vyresnioji bibliotekininkė tiflotyrai ir konkurso organizatorė Lietuvoje
a.gendviliene@labiblioteka.lt, tel. 8 658 92 710

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *