visaTA BITĖ. Veiklų ciklas 160-osioms Gabrielės Petkevičaitės-Bitės gimimo metinėms paminėti

visaTA BITĖ iliustracija

Kas buvo Gabrielė Petkevičaitė-Bitė? Rašytoja. Švietėja. Pedagogė. Filantropė. Kultūros ir visuomenės veikėja. Feministė. Sesuo, buvusi kaip mama savo jaunesniesiems broliams ir seseriai. Sergančiųjų ir silpnųjų globėja. Bitininkė. Žolininkė. Moteris, nugalėjusi save ir peraugusi savo laiką. Jos vardas puošė itin kuklų trapų kūną, kuriame, rodos, slypėjo neaprėpiama stebuklinga visata. 

Nors pasikeitus kalendoriams vis dar kyla ginčų, kurią datą – kovo 18, 30 ar 31 – reikėtų laikyti tikrąja Bitės gimimo diena, tai nei kiek netrukdo svarbiam minėjimui. Šiais metais švenčiame 160-ąsias G. Petkevičaitės-Bitės gimimo metines ir vienos dienos jos didžiai asmenybei pagerbti vargu ar pakaktų. Bitė buvo visokia, tad ir jos jubiliejų biblioteka minės plačiu spektru veiklų ir renginių.

„visaTA BITĖ“ veiklos:

Bibliotekos darbuotoja, poetė Elvyra Pažemeckaitė sukūrė ypatingą sveikinimą Gabrielei  Petkevičaitei-Bitei – eilėraštį. Jį įkvėpė žymaus fotomenininko Balio Buračo fotografija, datuota 1929 m., kurioje įamžinta skalbianti moteris ir lietuviškų darželių grožis. Gabrielę Petkevičaitę-Bitę poetė įvardija didžiąja skalbėja – Lietuvos dvasios švarintoja, rasdama asociacijas tarp Gavėnios apsivalymo darbų ir rašytojos knygų, jos mokymo, išminties.

Portale „Panevėžio kraštas virtualiai“ – interaktyvus internetinis testas „16 faktų apie Gabrielę Petkevičaitę-Bitę jos 160-ajam jubiliejui”.

Bibliotekos I a. erdvėse – leidinių paroda „O, kad mes taip suprastume savo pareigas visuomenei, kaip jas suprato Gabrielia Petkevičiūtė“, – Juozas Tumas Vaižgantas“. Eksponuojami įvairių autorių, kolegų, draugų, bendražygių leidiniai apie Gabrielę Petkevičaitę -Bitę.

Bibliotekos „Youtube“ kanale – virtualus pokalbis „Bitė – mano sielos sesė“, skirtas Gabrielės Petkevičaitės-Bitės 160-osioms gimimo metinėms ir prof. Onos Voverienės knygos „Bajoraitė Gabrielė“ pristatymas. Dalyvauja Lietuvos moterų lygos Panevėžio skyriaus vadovė Bronė Slapšienė, medikė, knygų autorė, visuomenės veikėja Liudvika Knizikevičienė, bibliotekos kultūrinių renginių organizatorė ir vedėja Elvyra Pažemeckaitė.

Bibliotekos I a. stenduose – dokumentų paroda „…vis ieškojau gilesnio turinio…“, skirta Gabrielei Petkevičaitei-Bitei. Eksponuojami autorės kūriniai, straipsniai, rankraščiai, laiškai, apdovanojimų pažymėjimai ir raštai, kiti dokumentai iš Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto, Vilniaus universiteto bibliotekų.

Birželio 11 d. – aktorės Eleonoros Matulaitės sukurto filmo „Prakalbome“, kaip G. Petkevičaitė-Bitė režisavo pirmąjį lietuvišką spektaklį „Amerika pirtyje“, pristatymas. Dalyvaus filmo autorė, aktorė, režisierė Eleonora Matulaitė, aktorė Eleonora Koriznaitė, knygų apie Bitę autorė Jerutė Vaičekauskienė.

Ekspozicijos „Mamos Bitės aruodai“ atidarymas. Tai nauja memorialinė erdvė, skirta rašytojai Gabrielei Petkevičaitei-Bitei. Didžiąją asmenybę čia primins iš Panevėžio kraštotyros muziejaus gauti autentiški daiktai, sukuriantys jos darbo kambario fragmentą. Ekspozicijoje taip pat rasite Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos senųjų spaudinių lobyną. Septyni ekspozicijos aruodai supažindins su knygomis, žurnalais ir laikraščiais, išleistais Lietuvoje ir užsienyje nuo 18-ojo amžiaus iki 20-ojo amžiaus trečiojo dešimtmečio. Čia išvysite ir seniausią bibliotekoje saugomą knygą!

Numatomos  išvykos G. Petkevičaitės-Bitės atminimo keliais. Planuojama aplankyti įsimintinas ir rašytojai artimas vietas Panevėžyje, Puziniškyje, Rozalime, Joniškėlyje. Šios kelionės bus filmuojamos ir vėliau sujungtos į dokumentinį filmą.

Lapkričio 30 d. kartu su Vytauto Didžiojo universiteto Kauno istorijos centru, Lietuvių išeivijos institutu, Lietuvos istorijos institutu planuojame surengti XXI mokslinę konferenciją „Panevėžio krašto visuomenės organizacijos XIX a. pab. – XX a. pr. ir jų poveikis pilietinės visuomenės formavimosi procesui Lietuvoje“, skirtą Gabrielės Petkevičaitės-Bitės 160-osioms gimimo metinėms paminėti. 

Šiais metais numatoma išleisti Raimundo Klimavičiaus sudarytą nuotraukų albumą G. Petkevičaitei-Bitei.

Prie jubiliejaus minėjimo prisideda ir Panevėžio rajono savivaldybės viešoji biblioteka. Ji rengs virtualius pristatymus, parodas ir net žaidimą Gabrielei Petkevičaitei-Bitei atminti. Išsamesnę informaciją apie Panevėžio rajono bibliotekos, jos padalinių planuojamas veiklas rasite čia.

Daugiau apie asmenybę ir kūrybą galite sužinoti anksčiau sukurtose virtualiose parodose:
Gabrielė Petkevičaitė-Bitė
Gabrielė Petkevičaitė-Bitė – Lietuvos Steigiamojo Seimo narė
Panevėžio kraštotyros muziejaus parengta virtuali paroda „Gyvenimas tėvynei ir žmogui“.

Pažinkime visą G. Petkevičaitę-Bitę. Pasinerkime į dar neatrastą jos asmenybės visatą!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.