Biržų rajono savivaldybės Jurgio Bielinio viešosios bibliotekos 2020 metų apžvalga

Biržų rajono savivaldybės Jurgio Bielinio viešoji biblioteka

Biržų rajono savivaldybės J. Bielinio viešajai bibliotekai 2020 m. metai atnešė ne tik iššūkius, bet ir naujas patirtis. Buvome įpratę, kad į biblioteką galima ateiti ne tik įgyti žinių, bet ir apsilankyti renginiuose, dalyvauti įvairiuose susitikimuose. Deja, COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) situacija Lietuvoje diktavo savo taisykles. Džiaugiamės, kad antrojo visuotinio karantino metu paslaugas buvome sustabdę tik dvi savaites ir galėjome (-ime) toliau teikti knygų skaitymo džiaugsmą vartotojams. Net tamsiausioje naktyje yra šviesos spindulys, o susidariusi situacija davė ir šį tą gero – daugiau galimybių, net ir neišeinant iš namų, virtualiai pamatyti, sužinoti bei išmokti naujų dalykų.

Prisiminkime 2020 m. Vaikų literatūros skyriaus sėkmes

Visos skyriaus bibliotekininkės su nostalgija ir džiaugsmu prisimena vasaros kūrybinę studiją „SkaiTAU“. Susitikimų pagrindinis tikslas buvo ne tik smagiai ir prasmingai praleisti laiką, bet ir suteikti kiek įmanoma daugiau galimybių išreikšti skaitymo metu patirtas emocijas ir kilusias mintis. Po skaitymų vyko kūrybinės dirbtuvės. Vaikų kurtais darbais grožėjosi ne tik šeimos nariai, bet ir bibliotekos lankytojai. Smagu, kad vasaros susitikimų metu susibūrė vaikų teatriuko grupė, kuri dalyvavo Rokiškio Lėlių teatrų festivalyje „Kai atgyja lėlės“. Jau dabar mažieji aktoriai nekantriai laukia repeticijų.

Džiaugiamės, kad į garsinius skaitymus vaikus palydėdavo ne tik mamos, močiutės, bet ir kiek nedrąsiai – tėveliai. Vyko gražus darbuotojų ir vaikų artimųjų bendradarbiavimas ugdant, supažindinant juos su biblioteka ir pirmosiomis knygomis. Bibliotekininkės taip pat su edukacijomis vyko į bibliotekos struktūrinius padalinius, kur smagiai leido laiką su vaikais, vedė užsiėmimus. Lankysimės ir 2021 metais, tik pakvieskite.

Sėkmingai baigėme įgyvendinti Europos socialinio fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis finansuotą socialinį projektą „Tavo – mano pasaulis“, skirtą neįgaliems 5–16 metų amžiaus vaikams ir juos lydintiems asmenims (tėvams, globėjams). Projektiniai užsiėmimai baigėsi, tačiau įrengta erdvė liko – ją ketinama naudoti pagal paskirtį bei plėsti.

Dar rudenį bibliotekos duris papuošė išskirtinis ženklas – spalvota dėlionė „Biblioteka visiems“. Šiuo metu dalyvaujame Lietuvos apskričių viešųjų bibliotekų ir Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacijų projekte „Autizmo spektro ir kitų kalbos, komunikacijos ir elgesio sutrikimų turintiems asmenims draugiškų bibliotekų tinklo diegimas“, kurį finansuoja LR kultūros ministerija. Bibliotekos socialinę istoriją rasite užsukę į bibliotekos internetinę svetainę, čia susipažinsite su mūsų erdvėmis, taisyklėmis, darbuotojais (ieškokite spalvotos dėlionės ženkliuko).

Vartotojų aptarnavimo skyriaus veikla 2020-aisiais

Sėkmingai įgyvendinome projektą „Mūzos ir ginklo broliai: atmintis gyva“, skirtą rašytojo, partizano Mamerto Indriliūno 100-osioms gimimo metinėms. Rengėme naujus projektus, renginius, organizavome ne vieną literatūrinę kelionę po Biržų kraštą ir kvietėme kelionių dalyvius prisiminti iškilius žmones. Labai džiaugiamės, kad skaitmeninio (kompiuterinio) raštingumo mokymai sulaukė lankytojų susidomėjimo. Tikimės, kad gauta nauja informacija pravers mokymų dalyvių kasdieniame gyvenime. Vartotojų aptarnavimo skyriuje lankytojų apsilankymas buvo žymiai mažesnis nei 2019 metais dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos), tačiau net keturis kartus išaugo virtualių apsilankymų rodikliai – organizavome virtualius konkursus, viktorinas, dalinomės bibliotekos darbo akimirkomis, teikiamomis paslaugomis. Dėkojame, kad aktyviai dalyvaujate mūsų veiklose.

Mums įdomu, kokiomis knygomis domitės, todėl 2020 metais atsirado nauja tradicija – skelbti skaitomiausių bibliotekos knygų mėnesio TOP 5. Apžvelgėme praėjusių metų skaitymo tendencijas – kokios knygos buvo dažniausiai skaitomos.

2020 m. populiariausiųjų knygų penketukas iki 6 metų amžiaus:

1. Kai aš užaugsiu…/ Quentin Gréban;
2. Maksas ir draugai / Dennis R. Shealy;
3. Baisieji Alano dantys / Jarvis;
4. Nojus pas močiutę / Benji Davies;
5. Kibiras Čarlis ir pelė Pupelė / Eidvilė Viktorija Buožytė.

2020 m. populiariausiųjų knygų penketukas tarp 7-13 metų amžiaus vaikų:

1. Giesmė apie Gediminą: gražiajam jaunimėliui / Balys Sruoga;
2. Netvarkos nykštukas ir netikėtas svečias / Lina Žutautė;
3. Hobitas, arba Ten ir atgal / Džonas Ronaldas Ruelas Tolkinas;
4. Vaiduokliukas / Otfried Preußler;
5. Blogiukas Henris gudriai praturtėja / Francesca Simon.

2020 m. populiariausiųjų knygų penketukas tarp 14-15 metų amžiaus vaikų:

1. Aplink žemę per 80 dienų / Žiulis Vernas;
2. Svečiuose pas 40 tautų: ketverių metų kelionės po Europą, Aziją ir Afriką aprašymas / Matas Šalčius;
3. Doriano Grėjaus portretas / Oskaras Vaildas. Menininko jaunų dienų portretas / Džeimsas Džoisas;
4. Šalin agurkų karalių; Pirmadienį viskas kitaip / Kristina Nestlinger;
5. Laiškai iš Niekur / Jonas Mekas.

Suaugusių skaitytojų 2020 m. populiariausiųjų penketukas:

1. Apšviestoji / Tara Westover;
2. Vidurnakčio rožė / Riley Liucinda;
3. Draugė / Teresa Driscoll;
4. Triušių medžiotojas / Kepler;
5. Nakties forma / Tess Gerritsen.

Bibliotekos darbuotojų skaitomiausia knyga 2020 m. – Mergina iš Italijos / Riley L.

Jaunimas 2020 m. daugiausiai rinkosi šias knygas:

1. Svetimas. Krytis / Alberas Kamiu;
2. Aukštųjų Šimonių likimas / Ieva Simonaitytė;
3. Doriano Grėjaus portretas / Oskaras Vaildas;
4. Altorių šešėly / Vincas Mykolaitis-Putinas;
5. Vasaros vaikas / Diana Chamberlain.

Biržų rajono savivaldybės Jurgio Bielinio viešosios bibliotekos informacija