„Švytėjimo“ fenomenas Smėlynės bibliotekoje

Ž. Kropo paroda

Smėlynės biblioteka pristato naują alternatyvios fotografijos kūrėjo, Panevėžio fotografų draugijos nario Žilvino Kropo, jo žmonos Aušros ir dukros Mėtos parodą „Švytėjimas“.

Aktyvus ir originalus kraštietis rengia personalines ir grupines parodas įvairiose šalyse: Lietuvoje, tiek ir Lenkijoje, Latvijoje, Jungtinėje Karalystėje, Pietų Korėjoje, Vietname, Argentinoje, Kolumbijoje. Jo kūryba pristatyta, o fotografijos publikuotos tarptautiniuose meno žurnaluose ir specializuotoje spaudoje.

Menininkui paklūsta netradicinės alternatyvios fotografijos formos, būdai ir technikos: pinhole, cianotipija, soliaografija, chlorofilo-proceso. Todėl nenuostabu, kad šįkart jis džiugina ir stebina savo šeimos liumenogramos (angl. lumen prints) principu 2018-2019 m. sukurtų 10 nuotraukų, kurios, beje, padarytos be fotoaparato!

Kiekvienoje nuotraukoje įamžinti augalai švyti – kai šviečia saulė ar dienai apniukus. Švytėjimas savotiškai hipnotizuoja, o nuo darbų net sunku atitraukti žvilgsnį.

Fotografo žmona ir dukra įsitraukusios į liumenogramų kūrimo procesą, padėjo jam užbaigti ciklą ir sukūrė stiprių ir unikalių kūrinių. Neįgudusiai akiai sudėtinga atskirti, kuris kūrinys kuriam autoriui priklauso.

 „Tai grįžimas prie pirmykštės fotografijos paslapčių, unikalių fotogramų, pagamintų be fotoaparato, be tamsaus kambario. Tai procesas, kurį pirmą kartą, manau, pradėjo naudoti botanikai. Čia objektai, šiuo atveju įvairūs augalai ir jų kompozicijos, talpinami ant šviesai jautraus paviršiaus, dėl ko užblokuojamas šviesos srautas ir taip sukuriami objektų siluetai. Augalai išskiria savo sultis, kurios veikiamos saulės reaguoja su fotopopieriumi ir taip atsiranda savotiškas daugiasluoksnis švytintis atspaudas. Šie švytintys liumenų spaudiniai suteikia nepakartojamą įspūdį, šviesai kiaurai veriant augalą tarsi rentgeno aparatas ir taip sukuriant nuostabų ir magišką botanikos pėdsaką“, – parodą pristato jos pagrindinis autorius Ž. Kropas.

Kaip teigė Smėlynės bibliotekos vedėja Lolita Pranienė, pirmas įspūdis pamačius Kropų trio fotografijas, jog šeimai pavyko ne tik pajusti, bet ir nufotografuoti augalo … „sielą“. „Retai kada paroda turi tokį magišką poveikį. Kas tai: techninė išmonė, specialūs efektai ar …augalo siela, kurią sugebėjo užfiksuoti menininkai? Kaip jiems tai pavyko? Tikime, kad visus atsakymus kiekvienas ras, apžiūrėjęs parodą. Šalia darbų rasite ir detalų menininko naudotą unikalios fotografavimo technikos aprašymą, o dar keletą įdomybių iš kūrybinio proceso su autoriaus leidimu yra pasiruošę atskleisti ir bibliotekos darbuotojai“, – intrigavo L. Pranienė. 

Lietuvos kultūros tarybos finansuojamo projekto parodą „Švytėjimas“ Smėlynės bibliotekoje (Smėlynės g. 49) galite aplankyti visą spalio mėnesį. 

Parengė Indrė Rapkevičienė
Nuotraukos M. Nasevičienės ir V. Šešetienės
Panevėžio Elenos Mezginaitės viešosios bibliotekos informacija