Projektas, sujungęs Aukštaitijos regiono bibliotekas

Kai atgyja lėlės

Rokiškio rajono savivaldybės Juozo Keliuočio viešosios bibliotekos vaikų ir jaunimo skyriaus bibliotekininkės baigė vykdyti Kultūros rėmimo fondo ir Rokiškio rajono savivaldybės finansuotą  projektą ,,XXIV Aukštaitijos regiono lėlių teatrų festivalis ,,Kai atgyja lėlės“. Projektas skirtas stiprinti vietos kultūrinį identitetą, populiarinti vaikų literatūrą ir lėlių teatro meną Aukštaitijos regione, organizuojant lėlių teatro festivalį, seminarą ir kūrybinių darbų konkursą parodą.

Šiais metais jubiliejinį 25 – ąjį gimtadienį minintis Rokiškio Juozo Keliuočio viešosios bibliotekos vaikų ir jaunimo skyriaus lėlių teatras ,,Padaužiukai“ lėlių teatro mylėtojus pakvietė į XXIV Aukštaitijos regiono lėlių teatrų festivalį ,,Kai atgyja lėlės“. Į Rokiškio kultūros centre vykusį festivalį, jubiliatus pasveikinti atskubėjo net keli lėlių teatrų kolektyvai.

Teatras „Žalia varna“ atvyko iš Vilniaus su Aurelijos Čeredėjevaitės/ Čeredaitės autorine pasaka „Peliukas Antanas“. Spektaklio metu vaikai kartu su aktore ir peliuku Antanu žaidė, dainavo ir pateko net į stebuklingą daržą.

Pasvalio Mariaus Katiliškio viešosios bibliotekos lėlių teatras ,,Kaukutis” dovanojo autorinį Birutės Ladygienės spektaklį „Raudonkepuraitė iš Pasvalio“. Prieš vienerius metus įsikūrusiame teatre septynios kūrybingos ir talentingos mergaitės papasakojo šiuolaikišką pasaką apie Pasvalyje gyvenančią Raudonkepuraitę.

Ukmergės ,,Katino Murklio teatras“ į festivalį atvežė lietuvių liaudies pasaką „Neregėta negirdėta pasaka“. Šis nuostabus lėlių teatras įrodė, kad lietuvių liaudies pasakų išmintis šiandien suskamba naujai.

Į šventinį šurmulį atskubėjęs Rokiškio r. Bajorų kaimo kultūros centro lėlių teatras ,,ČIZ”, parodė smagią inscenizaciją ,,Trijų pasakų mazgelis”. Spektaklyje susidraugavo, susimazgė net trys pasakos ,,Gražuolė ir Pabaisa“, ,,Princesė ant žirnio“ bei ,,Varlė karalienė“.

Su premjera atvykęs Biržų rajono savivaldybės J. Bielinio viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriaus ,,Šaukšto Šmaukšto teatras“ sėkmingai pristatė nuotaikingą pasakojimą apie jautuką ir jo draugus pagal lietuvių liaudies pasaką „Jaučio trobelė“.

Gražų gimtadienį mininčiam, savo žiūrovą su premjeriniu spektakliu pagal H. K. Anderseno pasaka ,,Princesė ir Kiauliaganis” sutikusiam Rokiškio Juozo Keliuočio viešosios bibliotekos Vaikų ir jaunimo skyriaus lėlių teatrui ,,Padaužiukai” ir režisierei Nadieždai Ivanovai iš kolegų, bendraminčių ir svečių skriejo palinkėjimai: pasitikėjimo gyvenimo magija, neblėstančio kūrybiškumo, unikalių idėjų, įkvepiančių iššūkių ir laimės būnant dar daug metų kartu. Kūrybinio polėkio žadinant vaikų norą paimti į rankas knygą, skaityti, fantazuoti, vaidinti ir toliau sėkmingai kurti pasakų bei stebuklų pasaulį.

Festivalyje netrūko nuoširdaus mažųjų žiūrovų susižavėjimo, smalsumo, tikėjimo pasaka, garsių plojimų ir geros nuotaikos.

Įpusėjus rudeniui, Rokiškyje vyko seminaras ,,Lėlių ir pasakų terapija“. Tai baigiamasis projekto projekto ,,XXIV Aukštaitijos regiono lėlių teatrų festivalis „Kai atgyja lėlės“ renginys. Jame dalyvavo Aukštaitijos regiono viešųjų bibliotekų vaikų literatūros skyrių specialistai, kultūros, švietimo darbuotojai, besidomintys lėlių ir pasakų terapijos galimybėmis edukaciniame darbe. Seminarą vedė teatrologė, dramos pedagogė ir aktorė, Klaipėdos miesto socialinės paramos centro užimtumo specialistė, Lietuvos meno terapijos, Lietuvos biblioterapijos asociacijų narė, virtualios kūrybinės, edukacijos ir terapijos erdvės Salomėjos „Pasakų akademija“ įkūrėja Salomėja Burneikaitė.

Remdamasi ilgamete savo patirtimi socialinio darbo srityje, lektorė supažindino dalyvius su lėlių terapijos galimybėmis edukaciniame darbe, per pasakos ir lėlės fenomeną teoriškai ir praktiškai atskleidė vidinio augimo evoliuciją nuo vaikystės iki brandos. Įvesdino į žaidybinio dialogo erdvę, atskleisdama ryšį tarp vaikystės pasakos ir vaikystės lėlės. Pasak S. Burneikaitės, lėlės – ne tik teatro atributas. Jos įvairiais būdais lydi žmogų nuo vaikystės, kaip ir pasaka. Tiek lėlė, tiek pasaka – artimos žaidimų draugės, galinčios tapti suaugusiųjų talkininkėmis bendraujant su vaiku. Jos – puikios, paveikios terapinės priemonės, kai tenka atstatyti kartais prarastą trapų ryšį tarp suaugusiojo ir vaiko, galbūt, per daug sudėtingame šiuolaikiniame pasaulyje. Lėlės gali padėti žmogui sveikti, stiprėti, laisvėti ir vaduotis nuo baimių. Seminaro dalyviai turėjo galimybę pasigaminti po ypatingą lėlę, tapsiančią tarpininke tarp suaugusiojo ir vaiko.

Dalyviams seminaras suteikė žinių, galinčių  padėti suaugusiems kurti saugesnius ryšius su negalią turinčiais vaikais, įkvėpė nepaprastų idėjų kūrybiškam bendravimui. Klausytojus patraukė lektorės kompetencija, gebėjimas įdomiai suderinti teoriją bei praktines užduotis, pateikti aktualią informaciją. Visi dalyvavusieji liko labai patenkinti įdomiu, kūrybingu, įvairiapusišku lektorės S. Burneikaitės darbu. Jiems įteikti kvalifikacijos pažymėjimai.

Gan dažnai bibliotekose teikiame biblioterapijos paslaugas skaitytojams, kada bibliotekininkės veda edukacines programas, kūrybines dirbtuvėles, stato lėlių teatro spektaklius, bendrauja su skaitytoju, rekomenduoja knygas, galinčias jam pagelbėti. Tai yra rūpestis skaitytoju, artimo globos išraiška, naudojant bibliotekinio aptarnavimo priemones.

Po seminaro aptarimo vyko Aukštaitijos regiono bibliotekų kūrybinių darbų konkurso – parodos ,,Su lėle ant pasakų sparnų“ pristatymas ir dalyvių apdovanojimai.

Dalyviai iš pasirinktų patikusių knygų kūrė rankų darbo literatūrinius personažus: siuvo, nėrė, vėlė, gamino pirštukines ir net lėles ant šaukštų.

Parodoje eksponuojama 61 lėlė iš 26 knygų vaikams. Darbai atkeliavo iš Panevėžio, Biržų, Visagino, Trakų bibliotekų. Dalyvavo Rokiškio rajono bibliotekininkės ir skaitytojai iš Kamajų, Kriaunų, Panemunėlio gelž. st., Bajorų, Juodupės, vaikų ir jaunimo skyriaus.

Buvo išskirtos kategorijos: 5-12 metų amžiaus vaikų, šeimų ir bibliotekininkų. Konkursinius darbus padėjo atrinkti komisija: Rokiškio rajono savivaldybės švietimo centro metodininkė Rosita Lasienė, Rokiškio krašto dailininkė Asta Keraitienė, Rokiškio rajono savivaldybės Juozo Keliuočio viešosios bibliotekos projektų koordinatorė Rasa Vingelienė.

Vaikų kategorijoje I vieta skirta daugiausiai komisijos narių simpatijų sulaukusiai Rokiškio Juozo Keliuočio viešosios bibliotekos Kamajų filialo skaitytojai Enolai Gabytei, kuri pristatė elegantiškas grafienes Vyšnias iš Dž. Rodario knygos „Čipolino nuotykiai“. Parodos lankytojų prizas skirtas kamajiškei Elijai Paunksnytei už pagrindinį knygos personažą Čipoliną iš Dž. Rodario knygos „Čipolino nuotykiai“.

Šeimų kategorijoje I vietą laimėjo Rokiškio Juozo Keliuočio viešosios bibliotekos vaikų ir jaunimo skyriaus skaitytojos Inga Belovienė su dukryte Elze už fantastišką ir nenuspėjamą raganą Lilę iš Knister knygos „Ragana Lilė ir drakono knyga“. Lankytojai savo prizą skyrė Rokiškio Juozo Keliuočio viešosios bibliotekos Bajorų filialo skaitytojoms iš Bajorų lėlių teatro „ČIZ“ už nenuoramą Giliuką iš Vyt. Petkevičiaus knygos „Gilės nuotykiai Ydų šalyje“.

Bibliotekininkų kategorijos I vietos nugalėtojos titulas teko Biržų rajono savivaldybės Jurgio Bielinio viešosios bibliotekos Kučgalio struktūrinio padalinio bibliotekininkei Dianai Stepanovai už simpatišką kiškutę Luną iš knygos „Kaip kiškis mokėsi drąsos“. O lankytojų prizas – Panevėžio Elenos Mezginaitės viešosios bibliotekos Smėlynės bibliotekos bibliotekininkei Daivai Stropaitienei už du ožiukus iš lietuvių liaudies pasakos „Du ožiukai ant liepto“.

Dėka šio projekto Rokiškio J. Keliuočio viešosios bibliotekos lėlių teatras ,,Padaužiukai“ su programa aplankė Pandėlio ir Obelių miestų filialų skaitytojus. Programų dalyviai arčiau susipažino su lėlių teatro lėlėmis, vaikų literatūra, dalyvavo kūrybinėse dirbtuvėlėse.

Vaikų ir jaunimo skyriaus bibliotekininkės sėkmingai įgyvendino projekto tikslą – stiprinti vietos kūrybinį identitetą, populiarinti vaikų ir lėlių teatro meną Aukštaitijos regione, organizuojant ,,XXIV Aukštaitijos regiono lėlių teatrų festivalį ,,Kai atgyja lėlės“. Jo veiklos reikalingos ir išties naudingos tiek bibliotekos skaitytojams, tiek bibliotekininkams bei visiems besidominties lėlių teatru ir pasakų pasauliu. Labai džiaugiamės visų dalyvių kūrybiniu bendradarbiavimu, aktyvumu, žavimės jų meniniais sugebėjimais, pagarba ir meile knygai. Dėkojame jums už gerumo kibirkštelę, įžiebiančią žmonių širdyse norą kurti, skleisti gėrį ir grožį. Turėkime savo pasaką ir ja tikėkime!

Parengė projekto vadovė, vaikų ir jaunimo skyriaus vyresn. bibliotekininkė edukacijai Nadiežda Ivanova