Kai pamiršta knyga atgyja…

Pamiršta knyga atgyja išmintim

Lapkričio 21 dieną į biblioteką atvyko Svėdasų Juozo Tumo-Vaižganto gimnazijos mokiniai, kartu su dailės mokytoja Kristina Striukiene.  Nuo mėnesio pradžios bibliotekos salę puošia mokinių meninių improvizacijų paroda „Pamiršta knyga atgyja išmintim“.

Neįprastoje vietoje – šalia bibliotekos laiptų, papuoštų citatomis iš Liudvikos Didžiulienės kūrybos – eksponuojama daugiau nei 30 mokinių kūrybinių darbų, kurių pagrindinė tema – knyga ir žodis. Bibliotekos erdvė pasirinkta neatsitiktinai – juk darbuose vyrauja knygos.  Idėją pasiūlė mokytoja dailės pamokos metu aptariant, o ką galima veikti su nebereikalingomis knygomis? Galima nereikalingas knygas atiduoti perdirbimui, nešti į skaitytų (dėvėtų) knygų knygynus arba atiduoti savo bibliotekai. Tačiau pasitelkus fantaziją ir kūrybiškumą iš senai pamirštų ir nereikalingų knygų galima sukurti  įdomius meno kūrinius.

Nemažai pastangų ir laiko reikėjo idėjai įgyvendinti. Kūrybinis procesas užtruko, vyko etapais naudojant įvairias piešimo priemones ir technikas. Nelengva buvo atrasti tinkamus ir patinkančius žodžius, kurie vaizdingai apibūdintų mokinių darbus. Taip pasakojant vaizdais ir žodžiais, senos knygos jaunųjų kūrėjų rankomis buvo prikeltos antram gyvenimui ir tapo meno kūrinėliais. Pasitelkę vaizduotę mokiniai sukūrė savitas mažas istorijas, o kaip jas perskaityti – lankytojo fantazijos reikalas.

Pristatę parodą, svečiai susipažino su bibliotekoje esančia XVI a. krosnimi, sužinojo jos atsiradimo istoriją, lankėsi Vartotojų aptarnavimo ir informacijos skyriuje, susipažino su neregiams skirta literatūra ir išbandė kaip sunku skaityti Brailio raštą, o lankydamiesi  Krašto dokumentų ir kraštotyros skyriuje mokiniai sužinojo kokia literatūra bei dokumentai kaupiami ir saugomi.  Daug įdomybių jų laukė nusileidus į bibliotekos rūsį: knygų saugyklos patalpos su sunkiomis lentynomis, Izidoriaus Girčio fotografijos muziejus, erdvė jaunimui „Idėjų labas“, ankščiau bibliotekininkų darbe naudotos įrangos ir priemonių ekspozicija.

Vaikų literatūros ir edukacijos skyriuje mokiniai dalyvavo viktorinoje „Prisimenant Juozuko vaikystę“. Taip jie pasitikrino ir pagilino žinias apie savo kraštietį, lietuvių literatūros klasiką, tautos švietėją, visuomenės veikėją, kanauninką Juozą Tumą-Vaižgantą, kurio vardu pavadinta Svėdasų gimnazija.

Susitikimą baigėme jaukiai susėdę prie arbatos puodelio, aptardami  ekskursijos įspūdžius, mokinių šiandienos aktualijas ir jų ateities planus laukiant gražiausių metų švenčių – Kalėdų.

Dėkojame mokytojai ir mokiniams už šiltą ir nuoširdų bendradarbiavimą.

Vaikų literatūros ir edukacijos skyriaus informacija
Nuotraukos Lalezer Varbliauskienės