Spalvotas smėlis atgijo vaikų rankose

Spalvotas smėlis

Lietingą spalio 23-iosios rytmetį Panevėžio Mykolo Karkos pagrindinės mokyklos 2-ų ir 4-ų klasių moksleiviai pakviesti į „Žiburėlio“ bibliotekoje vykusį edukacinį spalvoto smėlio mandalų kūrimo užsiėmimą.

Renginį vedė Meno terapijos ir socializacijos instituto „Vyta“ edukatorė, socialinė darbuotoja Rita Klevinskienė. Nežinantys, kas gi yra mandala, išgirdo, jog tai – apskritimo arba kvadrato formos geometrinė kompozicija, sveikatos ir sėkmės simbolis.

Mandalos naudojamos kaip pagalbinė priemonė meditacijos praktikoje. Jos kuriamos ir siekiant teikti apsaugą, sėkmę, skleisti harmoniją.

Įprastai mandalos piešiamos ant popieriaus, medžiagos, nors kartais daromos net ir iš metalo, akmens, medžio ar kaulo. Bet, turbūt, viena gražiausių mandalų atlikimo formų – mandalų kūrimas iš spalvotų smėlio smiltelių. Būtent šį būdą tądien išbandė mažieji panevėžiečiai.

Pradinukams tai buvo pirmoji pažintis su smėlio paveikslėlių kūrimu. Tačiau kūrybos procesas vyko sklandžiai ir nesudėtingai, nes spalvoto smėlio tapybai visiškai nereikia būti menininku.

Spalvotas smėlio mandalos paveikslėlio kūrimo procesas reikalavo susikaupimo, kruopštumo, ir, žinoma, geros nuotaikos. Užsiėmimo metu vaikai nurimo, atsipalaidavo, paniro į savo vidų, ir laisvai žaisdami spalvomis, kūrė originalius darbus iš spalvoto smėlio.

Pats procesas apėmė spalvoto smėlio smilčių barstymą ant specialaus dvipusio lipnaus popieriaus su iš anksto paruoštais paveikslėlių mandalų kontūrais. Specialia lazdele atlupus dvipusio popieriaus viršutinę dalį, pasirodė lipnus paviršius. Smulkiam smėliui pamažu byrant tarp pirštų ant lipnaus paviršiaus, atbudo vaikų kūrybiškumas bei fantazija ir taip palengva popieriaus lapuose ryškėjo piešiamų vaizdų gyvybingumas ir grožis.

Vaikai, pasinėrę į įvairias smėlio spalvas, supylė mandalas pagal savo emocijas, nuotaiką. Užsiėmimas tapo ne tik puikia priemone saviraiškai, bet jiems liko ir nepaprastas prisiminimas – savo paties rankomis sukurtas unikalus paveikslas.

Šis smagus spalvų ir atpalaidavimo kupinas užsiėmimas vykdomas pagal bibliotekos projektą „Sveikata – išmintingųjų honoraras“ ir yra dalinai finansuojamas iš Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos lėšų.

Indrė Rapkevičienė
vyresn. metodininkė komunikacijai ir projektų valdymui