Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka
  Naujienos
  Klausk mūsų
  Darbo laikas
  D.U.K.
  Kontaktai
  Nuorodos
  Svetainės turinys
  Katalogas
  Parodos
  Nauji leidiniai
  Apskrities
viešosios bibliotekos
  Vaikams ir jaunimui
  www.miltinis.lt
  Gabrielė
Petkevičaitė-Bitė
  Parašyk Gabrielei
  Kazimieras Barėnas
  Juozo Urbšio centras
  Bibliotekai - 90
Iš viso apsilankė641622
Šiandien apsilankė1004
Dabar naršo7

My status

Mokykimės savarankiškai
Interaktyvi biblioteka
Lietuvos elektroninė periodika
Elektroninės valdžios vartai


PASVALIA – tai Pasvalio krašto kultūros švietimo institucijose, privačiuose archyvuose sukaupto kultūros paveldo atvėrimas pasauliui; Lietuvos ir užsienio atminties institucijose saugomo Pasvalio krašto paveldo sugrąžinimas į vieną bendrą atmintį

WiFi

Juozo Miltinio dramos teatras

Informaciniai rėmėjai

Aukštaitijos internetinė naujienų agentūra Aina

televizija Panevėžiui ir Panevėžio kraštui KTV PLIUS

radijo stotis Pulsas

dienraštis Sekundė

skaitmeninė ir kabelinė televizija, kabelinis internetas - KATEKA

Mūsų tikslas - nepriklausoma, moderni ir greitai reaguojanti žiniasklaidos priemonė.

Panevėžio turizmo informacijos centras
    
   
EN    
Paslaugos Katalogai Duomenų bazės Kolekcijos Panevėžio kraštas Apie mus Teisės aktai

Baltoskandijos akademija – tiltas, sujungęs Baltijos ir Skandinavijos šalis

Virtuali paroda

Apie Baltoskandijos akademiją


Baltoskandijos akademija buvo įkurta 1991 metų spalio 4 dieną pagal Vokietijos akademijų pavyzdį. Tai buvo atviros demokratinės visuomenės ugdymo, mokslo, švietimo ir kultūros ryšių, tyrinėjimų centras, organizavęs renginius, susijusius su Baltijos ir Skandinavijos kraštų kultūra, istorija ir politika. Akademijos formą nulėmė Renesanso tradicija (pvz., Florencijos akademija), o turinį - didžiųjų lietuvių humanitarų Kazio Pakšto, Mato Šalčiaus, Juozo Ereto ir kitų kultūrinė, politinė veikla. Baltoskandijos vizija rėmėsi 8 valstybių (Islandijos, Norvegijos, Danijos, Švedijos, Suomijos, Estijos, Latvijos ir Lietuvos) geopolitine konstrukcija, ieškant glaudesnio bendradarbiavimo galimybių. Baltoskandijos akademijos misija – kurti šiaurietiško identiteto sampratą Lietuvoje.

Akademijos sumanytojas ir įkūrėjas – humanitarinių m. dr. Silvestras Gaižiūnas.


Pagrindiniai Akademijos tikslai buvo plėtoti įvairiapusius Baltoskandijos regiono kraštų ir tautų ryšius, integruoti Lietuvos kultūrą į Baltoskandijos kultūros erdvę, savo veikla teigti Baltijos kraštų priklausymą Baltoskandijos regionui. Pagrindinės Akademijos veiklos formos – konferencijos ir seminarai, kuriuose dalyvavo mokslininkai iš Baltijos, Skandinavijos, kitų pasaulio šalių. Taip pat Akademija bendradarbiavo su Lietuvos ir užsienio partneriais vykdydama įvairius mokslo bei kultūros projektus. Rengtos parodos, knygų pristatymai, paskaitos, susitikimai. Visais šiais renginiais minėti žymūs Baltijos ir Skandinavijos šalių kultūros, visuomenės veikėjai, nagrinėta jų kūryba ir veikla. Visuomenei buvo plačiai pristatytos tokios asmenybės, kaip lietuvių – geografas, visuomenės veikėjas prof. Kazys Pakštas, rašytojas, keliautojas Matas Šalčius, lietuvių ir šveicarų mokslininkas, literatūros istorikas ir pedagogas prof. Juozas Eretas, latvių – poetai, rašytojai Janis Rainis, Aspazija, Zenta Maurinia, švedų ir norvegų – pasaulinės literatūros klasikai Augustas Strindbergas, Henrikas Ibsenas, Knutas Hamsunas ir dar daug kitų Šiaurės Europos šalių kultūrai svarbių asmenų.

Viena iš Akademijos veiklos formų buvo ir visų Baltijos bei Skandinavijos šalių nepriklausomybės dienų minėjimai. Konstruktyviai bendradarbiauta su šių šalių ambasadomis Lietuvoje.

Akademija nuolat vykdė knygų leidimo projektus, vienas kurių – knygų serija „Baltoskandijos tiltai“ (išleistos 8 knygos). 2007 metais išleista knygų serijos „Kelionių biblioteka“ pirmoji knyga. Nuo 1993 metų leistas informacinis biuletenis „Baltoskandija“ (išėjo 21 numeris).

Nuo 1992 metų Akademijoje kaupta biblioteka (apie 5000 egz.), kurios pagrindinis formavimo kriterijus - rinkti literatūrą visomis kalbomis apie Šiaurės Europos regiono šalis, jų tarpusavio ryšius. Ją pildė ir dovanos – 2000 metais bibliotekai padovanotas itin vertingas danų klasikinės grožinės literatūros rinkinys, kurį surinko Danijos savivaldybių asociacija kartu su Danijos savivaldybių bibliotekomis. 2001 metais biblioteką papildė knygų siunta iš Prancūzijos leidyklos „Esprit Ouvert“, kurioje – XX a. skandinavų klasikų veikalai prancūzų kalba. 2002 metais Šveicarijos fondas PRO HELVETIA padovanojo per 100 knygų – leidinių apie šveicarų meną, grožinės literatūros, albumų.

Akademijos darbuotojai sukaupė archyvą, kuriame saugomi praeities dokumentai, liudijantys ryšius tarp Lietuvos ir kitų Šiaurės šalių. Jame – Kazio Pakšto, Juozo Ereto, Mato Šalčiaus, Henriko Radausko asmeninių archyvų dalys, vienaip ar kitaip susijusios su Šiaurės šalimis. Archyvo medžiaga buvo nuolat publikuojama įvairiuose leidiniuose.

Savo veikla Baltoskandijos akademija propagavo Baltijos ir Skandinavijos šalių kultūros ir politinį suartėjimą, skatino Baltoskandijos regiono pažinimą. Ji buvo viena iš iniciatorių steigiant Šiaurės šalių asociaciją („Norden“), buvo jos valdybos nare.

Akademijoje dirbo – dr. Silvestras Gaižiūnas (direktorius), Arūnas Bliūdžius (mokslinis sekretorius), Antanas Skindzera (renginių organizavimo vadybininkas), Erlandas Bučius (vadybininkas).

Baltoskandijos akademija likviduota 2009 metų pabaigoje. Panevėžio miesto savivaldybės taryba priėmė sprendimą, kuriame teigiama, jog biudžetinė savivaldybės įstaiga – Baltoskandijos akademija – likviduojama, nes jos veikla neatitinka šios savivaldybės vykdomų funkcijų.

Šiais metais Akademija atgaivino savo veiklą kaip viešoji įstaiga – 2011 vasario 15 dieną buvo įkurta VšĮ Baltoskandijos akademija.

Parengta pagal: http://www.panevezys.lt/desktopdefault.aspx?tabid=2257


Grįžti į parodos pradinį tinklalapį

Naujienų archyvas
 
El. pašto adresas:

Literatūros ir kino dienos III
2% bibliotekai
Facebook
Bibliotekos pažangai
Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos tinklaraštis
2011 metų knygos rinkimai - knygų apžvalga
Metų knygos rinkimai
Virtuali ekskursija po biblioteka
Svetainės autorius: Mantas Zimnickas