Paroda „Dr. Juozo P. Kazicko gyvenimo istorija” – apie filantropą, patriotą, verslininką

Spalio 9 d., antradienį, 17.15 val. Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos konferencijų salėje vyks parodos „Dr. Juozo P. Kazicko gyvenimo istorija” pristatymas.

Parodos lankytojai Panevėžyje turės išskirtinę galimybę pamatyti atskirą ekspoziciją „Visą Gyvenimą kartu“, kurioje rodomas rašytinis palikimas – J. P. Kazicko laiškai, rašyti žmonai Aleksandrai nuo 1943 m. iki 2009 m. Vaikai rūpestingai išsaugotą lobį rado tik po tėvų mirties ir nusprendė pasidalinti dvylikos laiškų ištraukomis bei nuostabiomis fotografijomis. Dauguma šių laiškų J. P. Kazickas rašė verslo kelionių po pasaulį metu, norėdamas, kad žmona ir vaikai žinotų, kaip jis juos myli ir ilgisi. Jūratė, Juozas, Mykolas ir Jonas Kazickai nepaprastai brangina šį palikimą ir vadina jį meilės galios testamentu.

Renginio metu LNB Adolfo Damušio demokratijos studijų centro vadovas, istorijos tyrinėtojas Vidmantas Valiušaitis skaitys pranešimą „Juozas Kazickas ir Lietuvos laisvės byla”, kuriuo apžvelgs esminius dr. J. P. Kazicko gyvenimo kelio elementus, išryškins jo pasaulėžiūrinio apsisprendimo principus, nulėmusius ištvermingą įsipareigojimą Lietuvai.

Kazickų šeima džiaugiasi, kad jubiliejinė dr. Juozo Petro Kazicko (1918–2014) – filantropo, patrioto, verslininko – paroda, skirta 100-mečio sukakčiai ir perteikianti jo gyvenimo istoriją, rodoma Panevėžyje, kur jis, šešiolikmetis jaunuolis, pirmą kartą pamatė didžiąją savo gyvenimo meilę, savo būsimą žmoną Aleksandrą Kalvėnaitę.

Neatsitiktinai paroda eksponuojama Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje. Su rašytoja, visuomenės bei politikos veikėja G. Petkevičaite-Bite (1861–1943) Aleksandrą jaunystėje siejo graži bendrystė. Gimnazistė dažnai būdavo kviečiama pietauti pas rašytoją, o pietų metu diskutuodavo apie gyvenimą, kultūrą, moralę.

Aleksandrai Kalvėnaitei-Kazickienei (1920–2011) Panevėžys visada buvo labai svarbus. 1937 m. ji baigė Panevėžio mergaičių gimnaziją (dabar: Vytauto Žemkalnio gimnazija) ir visą savo gyvenimą palaikė glaudžius ryšius su daugeliu savo klasės draugių ir mokytojų. Kazickai skyrė paramą suremontuoti gimnazijos palėpę ir joje įrengti skaityklą bei ją aprūpinti kompiuteriais. 2002 m. Panevėžyje savo lėšomis A. Kazickienė įsteigė Literatūros premiją savo lietuvių kalbos ir literatūros mokytojo žymaus kalbininko Petro Būtėno atminimui. Panevėžio lietuvių kalbos draugijos iniciatyva, Kazickų šeimos fondas 2018 m. atkūrė Petro Būtėno premiją ir Aleksandros Kazickienės Pažangos premiją V. Žemkalnio gimnazijos mokiniams.

Gimęs Čiornaja Padina, Rusijoje, kur jo protėviai lietuviai buvo ištremti po 1863 m. sukilimo prieš carą, didžiąją savo gyvenimo dalį J. Kazickas praleido Jungtinėse Amerikos Valstijose. Lietuvoje gyvenęs tik 20 savo gyvenimo metų, jis niekada neprarado meilės Tėvynei.

J. Kazickas pragyveno pilnavertį gyvenimą. 1947 m. iš perkeltų žmonių stovyklų Vokietijoje be cento kišenėje atvykęs į Jungtines Amerikos Valstijas, jis 1951 m. apgynė ekonomikos mokslo daktaro laipsnį Yale universitete ir pradėjo savo sėkmingą verslą. Kartu su žmona Aleksandra užaugino penkis vaikus, apkeliavo pasaulį, užmegzdamas draugystes su įtakingiausiais JAV bei viso pasaulio asmenimis ir visą savo gyvenimą paskyrė Lietuvai.

Šioje parodoje lankytojai susipažins su įvairiomis jo gyvenimo patirtimis. J. Kazickas buvo intelektualas, gabus rašytojas ir oratorius, menų globėjas, sportininkas, entuziastingas fotografas ir sodininkas, o svarbiausia – žmogus, atsidavęs šeimai, nugyvenęs kartu su Aleksandra 70 metų.

1998 m. jis įkūrė Kazickų šeimos fondą – didžiausią savo palikimą Lietuvos žmonėms. Fondas jau parėmė virš 100 labdaringų tikslų, įskaitant mokyklų aprūpinimą kompiuteriais, svarbių architektūrinių objektų atstatymą, daugelio Lietuvos istorinių knygų leidybą bei muzikos, šokių festivalių, atspindinčių turtingas šalies tradicijas ir kultūrą, organizavimą.

Paroda „Dr. Juozo P. Kazicko gyvenimo istorija” Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekos Atrijaus terasoje bus eksponuojama nuo spalio 9 d. iki lapkričio 3 d.

Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos
Kultūrinių renginių ir leidybos skyrius