Skulptorius atidavė duoklę gimtinei

Liepos 26 d. 16 val. kompiuterių klasėje – dokumentinio filmo „Skulptorius Gediminas Karalius“ (rež. Juozas Matonis ir Vytautas Domaševičius, 2006 m., trukmė 30 min.) peržiūra. G. Karalius – vienas pirmųjų Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatų (1991 m.), daugelio skulptūrų autorius, vieną įspūdingiausių savo kūrinių pastatęs gimtuosiuose Vadokliuose, Panevėžio rajone.

G. Karalius gimė Kaune, tačiau augo Panevėžio rajone Vadoklių seniūnijos Plačkelio kaime. Vadokliuose jis baigė ir aštuonmetę mokyklą. Vėliau mokėsi St. Žuko dailės technikume. 1970 m. baigė Lietuvos dailės institutą (dabar Vilniaus dailės akademija). Dirbo dėstytoju M.K. Čiurlionio menų gimnazijoje, vėliau dėstė Vilniaus dailės akademijoje. 1989–1991 m. Vaizduojamosios dailės fakulteto dekanas, 1991–1995 m. akademijos prorektorius studijoms, 1996–2000 m. Skulptūros katedros vedėjas, nuo 1995 m. profesorius.

Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato G. Karaliaus skulptūros puošia Vilniaus, Druskininkų ir kitų šalies bei užsienio vietovių erdves. Jis – mažosios plastikos kūrinių, kolekcinių monetų autorius. Įdomu, kad Vilniuje stulbinančią karjerą padaręs menininkas nusprendė grįžti į savo gimtinę – Vadoklius. Ten jis pastatė įspūdingą Vyčio skulptūrą.

Daugelį stebino menininko pasirinkimas iškeisti sostinės gyvenimą į mažą miestelį provincijoje. Juolab, kad jaunystėje išvažiuodamas į studijuoti, buvo tvirtai įsitikinęs, kad į gimtinę nebegrįš. Tačiau po daugelio metų požiūris pasikeitė. Beje, G. Karalius turėjo įvairių galimybių gyventi Vokietijoje, Austrijoje, tačiau atsisakė visų pasiūlymų palikti Lietuvą.

„Neleidau, kad mane vestų didybė ar išskaičiavimas. Juk kas tie pinigai, kai už juos turi sumokėti tokią kainą – būti atskirtas nuo savo bendruomenės. Baisią nostalgijos kainą“, – viename interviu savo apsisprendimą aiškino menininkas.

Kokiu rakursu į žymų skulptorių pažiūrėjo dokumentinio kino meistrai Juozas Matonis ir Vytautas Domaševičius, savo filmuose atskleidę ne vieną meno pasaulio žmogų, galėsite sužinoti, atėję į dokumentinio filmo „Skulptorius Gediminas Karalius“ peržiūrą.

Ciklas „Literatūros ir kino dienų ketvirtadieniai“ supažindina su Nacionalinės premijos laureatais, jų kūryba. Tai Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatų kūrybos sklaidos projektas.

MALONIAI KVIEČIAME

Projektą remia kultūros taryba kulturos taryba

Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos
Kultūrinių renginių ir leidybos skyrius