Kriaunų bažnyčios varpas – vienas seniausių Baltijos šalyse

Gegužės 17 d. (ketvirtadienį) 17 val. Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos II a. ekspozicijų erdvėse atidaroma fotografijų paroda „Kriaunų Dievo Apvaizdos bažnyčios varpas“. Fotografijų autoriai – Lietuvos kampanologų draugijos narys Renatas Dūda ir prezidentas Leonardas Šablinskas.

Kriaunų Dievo Apvaizdos bažnyčios varpas galėjo būti nulietas XIII–XIV a. sandūroje.
Kriaunų Dievo Apvaizdos bažnyčios varpas yra seniausias ne tik Lietuvoje, bet ir visame Baltijos jūros pietrytiniame regione, kuris apima Rusijos Federacijos Kaliningrado sritį, Latviją, Estiją bei Baltarusiją. Dėl ypatingai storų sienelių varpas išliko itin geros būklės, išsiskiria atskirų dalių proporcijų darna, puikiu paviršiaus apdirbimu ir aukšta kokybe bei puikiai sukomponuota ir realizuota saikinga puošyba, naudojant natūralias virveles, kurios tiksliai išdėstytos ir nulietos. Varpas nulietas aukštą profesinį lygį pasiekusio nežinomo meistro.

Varpas – Žemės ir dangaus ryšio simbolis, kviečiantis maldai, susikaupimui, perteikiantis svarbią žinią. Tai muzikos instrumentas, kuriuo galima išgauti per 50 skirtingų skambesių – paslaptis glūdi varpo formoje. Katalikų bažnyčioje pamaldų metu varpais pradėta skambinti VII amžiuje. Lietuvos varpų tyrinėjimų pradžia – 1856-ieji. Daugelio Lietuvos bažnyčių varpinėse kabantys varpai, tarp jų ir Rokiškio, – vertingi istorijos, dailės ir raštijos paminklai. Dėl varpų didelės vertės jų istorijos susiklostė labai įvairiai: nuo vagysčių, sunaikinimo, nepaaiškinamai keistų poėmių iki didžiulės pagarbos šiems sakraliniams šaukliams bažnyčiose, muziejuose ir kitose dažnai lankomose vietose.

Atidaryme dalyvaus Lietuvos kampanologų draugijos prezidentas Leonardas Šablinskas.

Paroda veiks iki birželio 4 dienos.

MALONIAI KVIEČIAME

Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos
Kultūrinių renginių ir leidybos skyrius