Gimtoji kalba – mūsų esybė, savastis

Kovo 7 d. (trečiadienį) 17 val. Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos konferencijų salėje vyks Kalbos diena „Gimtoji kalba – mūsų esybė, savastis“.

Dalyvaus Šiaulių universiteto prof. dr., Lietuvių kalbos draugijos pirmininkė Genovaitė Kačiuškienė, „Gimtosios kalbos“ vyriausioji redaktorė, Lietuvių kalbos draugijos valdybos sekretorė Rita Urnėžiūtė, Panevėžio rajono Ėriškių kultūros centro folkloro ansamblis „Kupetynė“ (vad. Daina Banaitienė). Renginį biblioteka rengia kartu su Lietuvos kalbos draugijos Panevėžio skyriumi.

G. Kačiuškienės pranešime, remiantis sociolingvistinėmis anketomis, bus aptariama Panevėžio miesto gyventojų kalbinė tapatybė, panevėžiečių požiūris į tarmės ir bendrinės lietuvių kalbos vartoseną įvairiose gyvenimo situacijose – šeimoje, su kaimynais, viešose vietose ir kt.

„Gimtosios kalbos“ vyriausioji redaktorė, Lietuvių kalbos draugijos valdybos sekretorė Rita Urnėžiūtė papasakos įdomiausius momentus iš pirmą kartą Lietuvoje surengtų Metų žodžio ir Metų posakio rinkimų. Apie viską galėsime išgirsti iš pirmų lūpų – komisijos narė kalbės apie rinkimų rezultatus, netikėčiausius pasiūlymus, padiskutuos šia tema.

Interneto balsavime daugiausia balsų gavo žodis ŠVAISTUOMENĖ ir posakis LAIKAUSI KAIP… GEDIMINO KALNAS. Žodį ŠVAISTUOMENĖ („ką nors švaistanti bendruomenė“) sukūrė reklamos agentūra „New!“ ir išopuliarino jį „Ežio“ paslaugų reklamoje.

Naujovišką etiketo formuluotę – posakį LAIKAUSI KAIP… GEDIMINO KALNAS – pasiūlė Giedrė Bulgakovienė iš Alytaus. Jos manymu, tai šiuolaikiškas atsakymas į klausimą „Kaip laikaisi?”

Metų žodžio ir Metų posakio rinkimus surengė Lietuvių kalbos draugija ir UAB „Lietuvos žinios“, bendradarbiaudami su Lietuvių kalbos institutu.

Rinkimai baigėsi – rinkimai prasideda. Organizatoriai jau laukia žodžių ir posakių, vertų dalyvauti 2018-ųjų Metų žodžio ir Metų posakio rinkimuose. Siūlymus galima siųsti el. paštu Šis elektroninio pašto adresas yra apausogtas nuo spambots. Peržiūrėjimui reikia įjungti JavaScript. arba skelbti Metų žodžio paskyroje feisbuko socialiniame tinkle.

Bibliotekoje vyksiančiame renginyje išgirsime smagių melodijų ir senovinių lietuvių liaudies dainų, kurias atliks Panevėžio rajono Ėriškių kultūros centro folkloro ansamblis „Kupetynė“ (vad. Daina Banaitienė).

Parengė Virginija Januševičienė