„Žemaitijos balsai ir daiktai“, daiktų ir poezijos bendrystė

Sausio 25 d. (ketvirtadienį) 17 val. bibliotekos konferencijų salėje (Respublikos g. 14) – Eglės Čėjauskaitės-Gintalės ir Viktorijos Daujotytės katalogo-albumo „Žemaitijos balsai ir daiktai“ pristatymas. Viename leidinyje sudėta juvelyrės E. Čėjauskaitės-Gintalės juvelyrika ir ją įkvėpusių prof. V. Daujotytės žemaitiškų eilių CD.

Susitikti atvyksta juvelyrė Eglė Čėjauskaitė-Gintalė, literatūros kritikas Valentinas Sventickas, leidyklos „Porta Artis“ vadovė Ramunė Sakalauskaitė. Eilių skaitys Telšių mėgėjų teatro aktorė Vida Čėjauskienė.

2015 m. E. Čėjauskaitės-Gintalės sukurta paroda „Balsai ir daiktai“ (žemaitiškai „Balsā i daiktā“) sulaukė didelio susidomėjimo. Sukūrus naujų kūrinių ir pasirodžius naujai V. Daujotytės žemaitiškų eilių knygai, kilo noras tai įamžinti. „Žemaitijos balsai ir daiktai“ išryškina ir skirtingų kartų kūrėjų meninės raiškos sąskambius, atskleidžia daiktų bei poezijos bendrystę.

Leidinyje įamžinti objektai – škaplieriai, senovine pynimo technika sukurtos buities detalės, audimo staklių šaudyklės, ližės duonai pašauti į krosnį, sviestmušio dalys – šiuolaikiniam žmogui primena primirštus religinius, tautinius, folklorinius Lietuvos tapatumo akcentus ir taip padeda juos išsaugoti ateičiai.

Leidinį, kuriame gimtąja kalba šneka dvi žemaitės, dailininkas Petras Repšys vadina paminklu savo namams.

Menotyrininkės J. Ludavičienės nuomone, žemaitiški V. Daujotytės eilėraščiai nepuošnūs, pilni pauzių, sustojimų, lėti, dažniausiai liūdni ir visuomet kupini savo vertės pojūčio. [...] Tie žodžiai suteikia daiktams skambesį – rūstoką, žemaitišką. Bet viskas tinka, nes ir daiktai iš Žemaitijos, ir Eglė Čėjauskaitė-Gintalė, ir jos giminė – iš ten pat.

Žemaitiškas eiles, įrašytas į CD, skaito mėgėjų teatro aktorė iš Telšių rajono Vida Čėjauskienė. Visi tekstai parašyti lietuvių, žemaičių ir anglų kalbomis.

Parodą ir albumo-katalogo leidybą parėmė Lietuvos kultūros taryba.

Laukiame Jūsų renginyje!

Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos
Kultūrinių renginių ir leidybos skyrius