Naujų knygų lentynoje

Pristatome keletą  knygų iš parodos „Nauji leidiniai”, kurią galite rasti bibliotekos Didžiojoje skaitykloje II a. Paroda atnaujinama du kartus per mėnesį – 1 ir 15 dienomis. Kviečiame susipažinti!

VAIŠVILA ALFONSAS. NENUSILENKUSI ŠILUVA. – Vilnius: Versmė, 2018. – 519 p.
Leidykla ,,Versmė‘‘ pristato teisininko, habilituoto mokslų daktaro Alfonso Vaišvilos knygą regioninės rezistencijos tema. Leidinyje siekiama atskleisti įvairias formas kovų, kurias kovojo Šiluvos regiono žmonės nuo XIX a. antros pusės su carinės Rusijos, vėliau Sovietų Sąjungos okupacija ir aneksija, pradedant kovomis už teisę kalbėti, melstis gimtąja kalba ir baigiant pokario ginkluoto pasipriešinimo kovomis 1944–1953 metais. Knygoje atskleidžiama pagrindinio laisvės kovų regiono vado Povilo Morkūno-Drako, Rimanto laisvės kovų biografija. Daug dėmesio skiriama įvairiems teisiniams laisvės kovų klausimams, kritikuojama „sovietinių partizanų Lietuvoje“ sąvoka, atskleidžiamas „civilinio asmens“ sąvokos santykinumas partizaninio karo sąlygomis ir kita. Leidinyje autorius remiasi archyvine medžiaga, laisvės kovų dalyvių prisiminimais.

VYŠNIŪNAS ALGIS. ARCHITEKTŪRINĖS IR URBANISTINĖS IDĖJOS ŠIAULIUOSE: istorinio miesto transformacijos. – Šiauliai: Lietuvos architektų sąjungos Šiaulių skyrius, 2019. – 479 p.
Architektas profesorius Algis Vyšniūnas parengė monografiją, kuri apima maždaug šešiasdešimties metų laikotarpį ir atspindi Šiaulių miesto vystymosi procesus architekto profesionalo akimis. Aštuoniuose knygos skyriuose pateikta miesto vystymosi istorija nuo XX a. šeštojo dešimtmečio iki mūsų dienų. Pasak A. Vyšniūno, tai nėra architektų darbų katalogas, bet gausu iliustracijų, iš kurių matyti daugybė projektų, schemų, modelių. Tai knyga apie urbanistinius procesus, darančius įtaką miesto plėtrai, apie architektūrines idėjas – įgyvendintas ir neįgyvendintas. Autorius įdėjo ir tuos projektus, dėl kurių paviešinimo ne visi kolegos bus patenkinti. Siekė objektyvumo. Ne vertinti, o pateikti tikrą vaizdą. Knyga skirta ir pagerbti architektus, kurie dirbo, kūrė, gyveno Šiauliuose.

JOKUBAITIS ALVYDAS. POLITINIS IDIOTAS: apie neišvengiamą politikos kvailybę. – Vilnius: Tyto alba, 2019. -191 p.
Politikos filosofo Alvydo Jokubaičio knyga „Politinis idiotas“- tai negailestingas pokomunistinės Lietuvos apmąstymas. Leidinyje autorius analizuoja dabartinę Lietuvos visuomenę ir tai, kaip joje jaučiasi atskiras asmuo, vadinamasis „vidinis žmogus“. Remdamasis Fiodoru Dostojevskiu, autorius įrodinėja, kad žmogus yra kvailas, ir apmąsto jo silpnumą, kvailumą bei pavojingumą praėjus komunistinėms revoliucijoms ir pokomunistinėms pertvarkoms. Pokomunistinis žmogus išsivadavo iš komunizmo, bet ne iš kvailumo, teigia filosofas. Apie tai reikia mąstyti, tačiau dabartinė visuomenė tai daryti atsisako.

RAKŠTIKAS PAULIUS. STAIGMENA GYVENTI: dėmesingumo lavinimas ir sąmoningumo ugdymas. – Vilnius: Alma littera, 2019. – 258 p.
Gyvename įtampos, streso ir nerimo kupiname pasaulyje. Nuolat ko nors nespėjame, kam nors nerandame laiko ir dažniausiai tai būna poilsis, miegas, laikas šeimai ar sau. Šiuo metu pasaulyje itin populiarus dėmesingo įsisąmoninimo metodas (mindfulness), kuris padeda žmonėms nesiblaškyti ir ramiai atrasti dalykus, kurie yra svarbūs, susivokti jausmuose, tiksluose, svajonėse, pagaliau išmokti įvardyti, kas vyksta su mumis ir aplink mus. Pauliaus Rakštiko – psichologo, mindfulness mokytojo ir praktiko knyga „Staigmena gyventi“ yra pirmoji ir kol kas vienintelė lietuvių autoriaus knyga sąmoningumo ugdymo tema. Leidinio autorius, pasitelkdamas gyvenimiškus pavyzdžius, paaiškina, kas yra mindfulness ir kodėl verta mokytis šio, moksliškai pagrįsto saviugdos būdo. Čia taip pat gausu praktinių užduočių bei patarimų, idėjų ir įrankių kasdieniam sąmoningumo ugdymui.

MARCINKEVIČIUS MARIUS. JUODOJI VILNIAUS SAULĖ: romanas. – Vilnius: Alma littera, 2019. – 415 p.
Marius Marcinkevičius – gydytojas, keliautojas ir rašytojas. „Juodoji Vilniaus saulė“ – pirmasis autoriaus kūrinys suaugusiesiems, daugiasluoksnis, spalvingas romanas apie tarpukario Vilnių, kuriame gausu neįtikėtinų faktų bei žinių. Ar žinojote, kad Vilniaus Užupio gimnazijoje kartu mokėsi J. Pilsudskis, P. Stolypinas ir F. Dzeržinskis? Kad tarpukario kontrabandininkai geriausiai uždirbdavo iš apelsinų. Kad Lukiškių kalėjimas tuo metu buvo vienas iš moderniausių pasaulyje. O kur dar šabo papročiai ir maistas, to meto mados ir feministinio judėjimo atgarsiai Lietuvoje, kinų akupunktūros pradmenys ir Vilniaus požemių magija?.. Šios ir dar daugiau įdomybių apie XX a. pradžios Vilnių, Lietuvą ir pasaulį atsispindi rašytojo romane.