Jaunųjų kūryba 2018 metais. Skaičiais ir ne skaičiais

Skaičiai. Jie rūpi ataskaitų rinkėjams, ekonomistams, finansininkams, apskaitininkams, žodžiu, tiems, kurie bet kokį rezultatą turi pačiupinėti, matyti čia ir dabar. Kitaip tariant – jei rašai eilėraščius ar pieši, tai – kiek sunaudojai popieriaus ir per kiek valandų?

Pirmaisiais projekto „Jaunųjų kūrėjų galimybių tribūna NEVĖŽIS“ metais – 2013-aisiais „projekto sumanytojų ir vykdytojų – lūkesčius pranoko rezultatai. Panevėžio mokyklose radome net 46 jaunuosius literatus, o almanachą puošia net 34 jaunųjų dailininkų iliustracijos!“ Galima pridurti – tais metais jaunuosius kūrėjus pastebėjo 15 lietuvių kalbos ir literatūros, 4 dailės mokytojai.

2018 metais tinkamiausių žodžių išreikšti savo mintims jau ieškojo 84 literatai, o jų kūrybą iliustravo net 34 jaunieji dailininkai! Per praėjusiuosius metus jaunuosius kūrėjus pastebėjo 25 lietuvių kalbos ir literatūros ir 6 dailės mokytojai. Dauguma jų nebe pirmuosius metus dalyvauja misijoje „pastebėk kuriantį“, todėl pelnytai yra projekto ambasadoriai.

Šį sezoną mūsų „nevėžiukai“ literatai, kaip jaunieji kūrėjai, dalyvavo ir kituose – tarptautiniuose – projektuose – „Literatūrinė Panevėžio žiema“ ir tarptautiniame meninio stiklo simpoziume GLASS JAZZ.

Visa kita perskaitysite „Jaunųjų kūrėjų almanacho 2018“ pratarmėje. Šįmet jis – ilgai nerasto aukso spalvos.

Šiandien dėkoju jauniesiems kūrėjams, drąsiai lipantiems į „Nevėžio tribūną“, juos pastebėjusiems mokytojams, partneriams – Panevėžio dailės mokyklai, Vytauto Mikalausko menų gimnazijai, informaciniams interneto portalams AINA ir Jūsų Panevėžys (JP), rėmėjams – Panevėžio miesto savivaldybei, Lietuvos kultūros tarybai, UAB „Burbuliukas“, kurio dėka, galima sakyti, buvo išgelbėtas projekto tęstinumas, UAB Linas Agro Group, bendrovei „Reklamos forma“, kuri kaip kokiame Dakaro ralyje, prieš pat finišą pritrūkstant degalų, atskuba į pagalbą, ir tuomet „Almanacho“ sutiktuvės įvyksta, nes visada dirba patikimiausia komanda – šioje bibliotekoje dirbantys nuoširdžiausi kolegos ir kolegės, dizainerė Elytė, korektorė Violeta, garso ir vaizdo operatorius Arnualdas, mūsų ceremonijos vedėjos Greta ir ištikimoji projekto partnerė poetė Solveiga Ska, bičiulis Valdas. Dėkoju visiems jaunųjų kūrėjų tėveliams, kurie žino, kuo užsiima jų vaikai, garbiems nominacijų ir prizų teikėjams, neįvardytiems pagalbininkams, patarėjams, ekspertams.

2018 metų apdovanotieji literatai:

SKULPTŪRĖLĖS „SIDABRINIS NEVĖŽIS“
LAUREATĖ
Viltė Zaveckaitė
(Kazimiero Paltaroko gimnazija)

DIPLOMAI „2018 METŲ LITERATAS - „SIDABRINIS NEVĖŽIUKAS“ įteikti:

Emilijai Fijalkauskaitei
(Panevėžio Juozo Balčikonio gimnazija)

Austėjai Čaikinaitei
(Panevėžio Juozo Miltinio gimnazija)

Ugnei Misevičiūtei
(Panevėžio Kazimiero Paltaroko gimnazija)

Marijai Pleirytei
(Panevėžio Juozo Balčikonio gimnazija)

Eglei Pilkauskaitei
(Panevėžio r. Velžio gimnazija)

Skaistei Cibulskaitei
(Panevėžio kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinė mokykla)

Klaudijai Mackevičiūtei
(Panevėžio jaunimo mokykla)

Miglei Bukauskaitei
(Panevėžio Juozo Miltinio gimnazija)

Martai Rulytei
(Panevėžio „Minties“ gimnazija)

Rusnei Tauraitei
(Panevėžio „Vyturio“ progimnazija)

Vaivai Grabauskaitei
(Panevėžio Penktoji gimnazija)

Laurai Plikūnaitei
(Panevėžio „Vyturio“ progimnazija)

2018 metų apdovanotieji iliustruotojai:

SKULPTŪRĖLĖS „SIDABRINIS NEVĖŽIS“
LAUREATĖ
Austėja Glušokaitė
(Panevėžio dailės mokykla mokykla)

DIPLOMAI 2018 METŲ ILIUSTRUOTOJAS - „SIDABRINIS NEVĖŽIUKAS“ įteikti:

Saulei Speičytei
(Panevėžio dailės mokykla)

Aironui Stankevičiui
(Panevėžio dailės mokykla)

Evijai Židonytei
(Panevėžio Vytauto Mikalausko menų gimnazija)

Viktorijai Vepštaitei
(Panevėžio Vytauto Mikalausko menų gimnazija)

Erikai Čiplytei
(Panevėžio Vytauto Mikalausko menų gimnazija)

Danieliui Stasiukaičiui
(Panevėžio dailės mokykla)

Monikai Januševičiūtei
(Panevėžio dailės mokykla)

Vanesai Juškaitei
(Panevėžio dailės mokykla)

Ievai Mankauskaitei
(Panevėžio dailės mokykla)

Viltei Želnytei
(Panevėžio dailės mokykla)

2018 metais natūraliai gimė poreikis atsirasti ir specialioms nominacijoms. Štai jos: Mingailei Bartašiūtei (Panevėžio „Vyturio“ progimnazija) – jauniausiajai projekto dalyvei, Rusnei Šipelytei (Panevėžio Paltaroko gimnazija) - už stilingą ir menišką kūrinio vertimą iš vokiečių kalbos, Augustui Fiodorovui (Panevėžio rajono Velžio gimnazija) - už nežabotai linksmą kūrybinę fantaziją, Mūzai Olimpijai Svetickaitei (Palangos Vlado Jurgučio pagrindinė mokykla) - už nuoseklų kūrybinio profesionalumo siekimą, Gerdai Žižiūnaitei (Panevėžio rajono Velžio gimnazija) - už projekto „Jaunųjų kūrėjų galimybių tribūna NEVĖŽIS“ praturtinimą recenzijos žanru. Nominantai sulaukė Seimo narių prizų - Mingailė Bartašiūtė, kaip jauniausioji projekto kūrėja, ir Erika Čiplytė apdovanota specialuoju prizu - „Iliustracijos charakteris”.

Rusnę Šipelytę, jaunąją vertėją, Goethe`s institutas apdovanojo prizu – stipendija laikyti tarptautinį vokiečių kalbos egzaminą, įgyjant pasirinktojo lygio sertifikatą.

Originalų ir vertingą prizą įsteigė Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatras. Jaunajai teatro kritikei Gerdai Žižiūnaitei meno vadovas Andrius Jevsejevas įteikė „Auksinį kritiko abonementą“, suteikiantį lankyti visus teatro spektaklius 2019 metais.

O štai tradicinis Panevėžio miesto mero prizas atiteko Mūzai Olimpijai Svetickaitei, linkint kūrybos kelyje neužmiršti jo pradžios Panevėžyje.

Jaunųjų kūrėjų jau laukia 2019 metų tribūna NEVĖŽIS. Kopkite drąsiai!

Arnas Simėnas,
Projekto vadovas

Nuotraukos Stasio Skrebės ir Valdo Somovo