Naujų knygų lentynoje


Pristatome keletą įdomesnių knygų iš parodos „Nauji leidiniai”, kurią galite rasti bibliotekos Respublikos g. 14 Didžiojoje skaitykloje II a. Paroda atnaujinama du kartus per mėnesį – 1 ir 15 dienomis. Kviečiame susipažinti!

SELIUKAITĖ IRENA, ŠORYS JUOZAS. VALSTYBINĖS JONO BASANAVIČIAUS PREMIJOS LAUREATAI, 1992-2017 M. – Vilnius: Lietuvos nacionalinis muziejus, 2018. – 463 p.
Lietuvos nacionalinis muziejus išleido kultūros istorikės Irenos Seliukaitės ir žurnalisto Juozo Šorio knygą, kurioje pristatomi 1992–2017 metų Valstybinės Jono Basanavičiaus premijos laureatai. Per dvidešimt šešerius metus šia premija buvo apdovanoti trisdešimt septyni asmenys. Tai įvairių profesijų žmonės: filologai, istorikai, geografai, muzikologai, architektai, fizikai, ekonomistai, savo veikla ir gyvenimu reikšmingai prisidėję prie atkūrusios nepriklausomybę valstybės stiprinimo, tautinės tapatybės išlaikymo, nacionalinės kultūros plėtotės. Pirmoje knygos dalyje chronologine tvarka pristatoma Valstybinės Jono Basanavičiaus premijos laureatų veikla, už kurią paskirta atitinkamų metų premija. Antroje dalyje pateikiami Juozo Šorio pokalbiai su laureatais. Knyga iliustruota.

GIEDRIUS MACKEVIČIUS (1945-2008) IR JO TEATRAS. – Vilnius: Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus, 2018. – 336 p.
Tai pirmoji knyga lietuvių kalba apie iškilaus XX a. teatro režisieriaus, choreografo, aktoriaus ir dramaturgo G. Mackevičiaus gyvenimą bei kūrybą ir jo likimą paveikusį sudėtingą istorinį laikotarpį. Leidinyje daug dėmesio skiriama legendinės asmenybės – M. Tenisono suburtai pantomimos trupei (1966–1972) bei G. Mackevičiaus, festivalyje Rygoje pripažintam geriausiam Baltijos respublikų mimu (1967), darbui trupėje, jauno menininko įkurtai Kauno profsąjungų kultūros rūmų Literatūrinio teatro veiklai. Monografijoje pateikiama detali režisieriaus pantomimos spektaklių apžvalga Klaipėdos dramos teatre. Supažindinama su pasaulinio pripažinimo sulaukusiais pastatymais jo paties įkurtame Maskvos plastinės dramos teatre. Spausdinami Lietuvos ir užsienio mokslininkų pranešimai, skaityti G. Mackevičiaus kūrybai skirtoje konferencijoje Vilniuje , 2017 m., taip pat jo eilėraščiai, apsakymai, dailės kūriniai.

ADVOKATO JAUNIAUS GUMBIO KOLEKCIJA: KNYGOSE IŠLIKUSI PRAEITIS: katalogas. – Vilnius: Lietuvos nacionalinis muziejus, 2018. – 599 p.
Tai didelės apimties leidinys (559p.), supažindinantis su advokato, bibliofilo ir kolekcininko dr. Jauniaus Gumbio senųjų Lietuvos ir lituanistinių knygų rinkiniu. Chronologinės kolekcijos ribos – nuo XV a. pabaigos, ankstyvojo spaudos periodo, iki XX amžiaus tarpukario Lietuvos laikotarpio. Kolekcija simboliškai pradedama nuo inkunabulų ir paleotipų. Vėliau pristatomi Mažosios Lietuvos, LDK ir etnografinės Lietuvos spaustuvių leidiniai, apžvelgiamos užsienyje išleistos Lietuvos autorių knygos, užsienio autorių lituaninės knygos bei rankraštinės knygos.

ŠILENSKIENĖ RITA, JUODŽBALIENĖ EDITA, ČIJUNSKIENĖ BIRUTĖ. SVEIKATA NUO PIRMO ŠAUKŠTO: pilnavertė trijų kartų mityba. – Vilnius: Alma littera, 2018. – 319 p.
Labai dažnai viena iš sveikatos sutrikimų priežasčių būna netinkama mityba, todėl niekada nevėlu pradėti maitintis sveikiau ir valgyti organizmui naudingus produktus. Šioje knygoje rasite gardžius ir paprastus subalansuotos mitybos ekspertės, akademijos „Pirmas šaukštas" vadovės Ritos Šilenskienės receptus ir dviejų gydytojų – vaikų gastroenterologės Birutės Čijunskienės ir onkologės chemoterapeutės Editos Juodžbalienės – patarimus, kaip puoselėti sveikatą. Čia pateikiama informacija, kaip maitintis vaikams, suaugusiems, brandaus amžiaus žmonėms, nėščiosioms, kaip natūraliai gauti organizmui reikalingų vitaminų. Sužinosite kokie yra svarbiausi subalansuotos mitybos principai, ką ir kaip gaminti be cukraus ir gliuteno, kaip maistas veikia mūsų kūną,
kaip pasirūpinti tinkama visos šeimos mityba.

MAŽYLIS LIUDAS. 99 ŠIMTOSIOS: veiksmo trileris. – Vilnius: Alma littera, 2018. – 319 p.
Liudas Mažylis (g. 1954 m.) – chemikas, politologas, Vytauto Didžiojo universiteto profesorius. Veiksmo trileris „ 99 šimtosios“ – antroji autoriaus grožinė knyga, pirmosios jo knygos „99 metai po įvykio“ tęsinys. Pirmojoje knygoje „99 metai po įvykio“ autorius pasakojo apie Vasario 16-osios Akto paieškas ir jo suradimą Berlyne, tačiau tai ir buvo vienas iš nedaugelio tikrų faktų jo veiksmo, fantastikos ir rizikingų rekonstrukcijų kupinoje knygoje.
Knygoje „99 šimtosios“ L. Mažylis veiksmas vyksta Valstybės 100-mečio minėjimo metais – nuo sausio 1-osios iki pat metų pabaigos. Skaitytojai sutiks nemažai jau pažįstamų veikėjų, tačiau jie čia bus kiek pasikeitę, o ir jų vaidmenys jau kiti.