„Atverk duris vasarai“ dovanojo kelionę į Suomiją

Trečius metus iš eilės LR Švietimo ir mokslo ministerija kartu su Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centru kvietė įvairias su vaikais dirbančias organizacijas atverti jiems duris vasarą ir suteikti galimybę prasmingai leisti atostogas, organizuojant nemokamus pažintinius, edukacinius ir kūrybinius užsiėmimus.

„Ne visi mokinių tėveliai turi galimybę nupirkti savo vaikams vis brangstantį kelialapį į stovyklą ar sumokėti už keliones, ne visi norintys susiranda darbą per vasaros atostogas. Ką veikti, kuo užsiimti vasarą? Gera išeitis – atvirosios ugdymo erdvės“, – teigia Lietuvos neformaliojo švietimo centro atstovai. Suaugusieji vasarą buvo kviečiami tapti vaikų vadovais ir organizuoti edukacinius užsiėmimus: sporto varžybas, kūrybines dirbtuves ar knygų skaitymo popietes.

Šiais metais į iniciatyvą „Atverk duris vasarai“ gausiai įsitraukė net 270 įvairių įstaigų iš 58 Lietuvos savivaldybių. Tarp jų – ir Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka su trimis erdvėmis, kurios visą vasarą siūlė vaikams netikėčiausias veiklas. Atviroje jaunimo erdvėje vyko drabužių dekoravimo laboratorija, kūrybinio rašymo eksperimentas, atvirlaiškių gaminimo dirbtuvės, kišeninio dienoraščio kūrimas. Visą vasarą erdvė kvietė jaunimą į stalo žaidimo popietes, vyko darbo rinkos konsultacijos ir kitos veiklos. Pažinimo erdvėje vyko edukaciniai užsiėmimai „Baleto magija“, „Tautiškos giesmės" atodangos“, susipažinimas su Volfgangu Amadėjumi Mocartu ir jo „Užburtaja fleita“. Erdvėje netrūko pažintinių ekskursijų, filmų peržiūrų ir įvairių žaidimų. Vaikų literatūros skyriuje vasaros stovykla buvo dedikuota raidei Ž. Vyko žmogaus iš didžiosios Ž darbai: kelionės žvėrelių žiūrėti, žurnalistų stebėti, žemėlapius nagrinėti, žvaigždžių žvalgytis, žvejoti, žavėtis, žaisti ir žinoti. Visos vasaros aprangos kodas Žalia ir Žydra bylojo apie žiauriai gerą vaikų vasaros stovyklą.

Už veiklą, skatinusią, kad mokinių atostogos būtų saugios, įdomios bei prasmingos, aktyviausiems ir kūrybingiausiems iniciatyvos dalyviams skirtas prizas – edukacinė kelionė į Suomiją. Į šią kelionę spalio 5–7 dienomis vyko ir minėtų erdvių atstovai: bibliotekininkė ekspertė Rūta Juzėnienė, kultūrinės veiklos vadybininkė Malvina Zimblienė, Vaikų literatūros skyriaus vadovė Greta Ratkutė. Bibliotekai taip pat buvo įteiktas ir LR Švietimo ir mokslo ministrės Jurgitos Petrauskienės padėkos raštas.

Šioje kelionėje G. Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos atstovės pasisėmė naujų sumanymų iš aktyviausių Lietuvos edukatorių, kurių kūrybiškumas stulbina. Bibliotekininkė ekspertė Rūta Juzėnienė teigia, kad kelionė buvo motyvuojanti, suteikusi galimybę sužinoti ir pamatyti kažko naujo, pasisemti naujų idėjų bei sumanymų kitų metų būsimoms veikloms.
Kultūrinės veiklos vadybininkė Malvina Zimblienė pasakoja: „Pasitikom saulėtekį jūroje. Šniokščiant plaukus taršančiam jūros vėjui, susitikome pabėgėlį kirą, ,,zuikiu" keliaujantį į Suomiją. Ir su kavos puodeliu rankoje stebėjome Suomijos pakrantės saleles, pasipuošusias miniatiūriniais pasakų nameliais. Aplankėme vėjo vargonus, kur spėjau pašnibždėti ir perduoti kelias paslaptis vienam garsiausių suomių kompozitorių. Ir galiausiai pasiekėm kelionės tikslą – mokslo centrą ,,Heureka". Tiek pamačiau ir apsišviečiau, kad vis dar spinduliuoju. Išbandžiau, kaip veikia fizikiniai dėsniai, susigundžiau pažiūrėti žiurkių krepšinį, pasidomėti aplinkosauga. O labiausiai pribloškė didelis planetariumas, kuriame minėme visatos paslaptis ir aiškinomės, kas ta juodoji materija, laikanti mūsų visatą nematomais siūlais. Kitą dieną praleidome Estijoje, pamatėm kerintį senamiestį ir spėjom atsipalaiduoti viduramžiškoje tavernoje, kur ragavom autentišką sriubą. Kadangi šaukštų tais laikais nebuvo, tai ir čia nedavė. Bet nepasimetėm ir įsijautėm į tų laikų dvasią. Nuostabi kelionė! Dėkojame projekto ,,Atverk duris vasara" organizatoriams.“
Biblioteka su nekantrumu laukia kitos vasaros, kuomet galės pasiūlyti dar įvairesnių paslaugų spektrą visos Lietuvos vaikams.

Greta Ratkutė,
PAVB Vaikų literatūros skyriaus vadovė
Malvinos Zimblienės nuotr.