Rusija konclageryje

Rusija konclageryje

Ši knyga neretai ir visiškai pagrįstai prilyginama garsaus disidento A. Solženicyno kūriniui „Gulago archipelagas”. Ją parašė nesutaikomas sovietų sistemos kritikas, žurnalistas ir politinis kalinys I. Solonevičius (1891–1953), kuriam pavyko neįtikėtinas dalykas – pabėgti iš sovietų lagerio į Suomiją. Tai buvo ne pirmas, bet šįkart sėkmingai pasibaigęs bandymas ištrūkti iš raudonojo totalitarinio pragaro.

Knygoje autorius aprašo gyvenimą lageryje, savo pabėgimo planus ir žingsnius jį įgyvendinant. Pavadinimas „Rusija konclageryje” ne tik liudija, kad valdant bolševikams už spygliuotų vielų atsidūrė patys talentingiausi, labiausiai išsilavinę, šviesiausi Rusijos žmonės, bet ir užuomina į tai, jog visa šalis paversta didžiule, nuo laisvojo pasaulio atkirsta koncentracijos stovykla.

I. Solonevičiaus „Rusija konclageryje” buvo išversta į daugiau nei dešimt kalbų, pelnė autoriui pasaulinį žinomumą ir nesutaikomo kovotojo prieš sovietinį totalitarizmą vardą. Lietuvių skaitytojui gali būti įdomus faktas, kad iš carinės Gardino gubernijos kilęs I. Solonevičius brandos atestatą gavo išlaikęs egzaminus Vilniuje.