Valdovų rūmų muziejaus diena ir intriguojantis pasakojimas Panevėžiui

Minėdama 95-uosius gyvavimo metus Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka 2017-aisiais rengia BIČIULIŲ dienas – rugsėjo 7 d. (ketvirtadienį) 17 val. kviečia į bičiulių Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų dieną. Svečiai ypatingai susiję ir su rugsėjo 8–10 d. minimu Panevėžio miesto gimtadieniu.

Valdovų rūmų muziejaus komanda – muziejaus rinkinio saugotoja ir tyrinėtoja Eglė Zaveckienė, edukatorė-metodininkė Nelė Kostinienė, parodų ir leidybos koordinatorė Živilė Mikailienė – pristatys šio išskirtinio šalies muziejaus rinkinius, edukacinius leidinius ir veiklas.

Renginio lankytojų laukia miesto gimtadienio dovana – paskaita apie pirmą kartą Panevėžio miesto vardą paminėjusio Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Aleksandro Jogailaičio ir Elenos Maskvietės santuoką. 

Šių metų vasario 15 d. sukanka 522 metai nuo Lietuvos didžiojo kunigaikščio Aleksandro Jogailaičio ir Maskvos didžiojo kunigaikščio Ivano III dukters Elenos iš Riurikaičių dinastijos vestuvių (1495 m. vasario 15 d.). XIV–XV a. daugiau nei dešimt Lietuvą valdančios Gediminaičių dinastijos narių susituokė su Rusios valdovų Riurikaičių dinastijos atstovais, tačiau Aleksandro ir Elenos santuoka buvo paskutinė vedybinė jungtis tarp šių šalių kaimynių valdančiųjų giminių.

Kodėl taip atsitiko ir kuo buvo ypatinga ši santuoka, sužinosite išgirdę Valdovų rūmų muziejaus istoriko Eimanto Gudo paskaitoje „Aleksandro Jogailaičio ir Elenos Maskvietės santuoka: komplikuotas katalikų ir stačiatikių pasaulių susidūrimas“. Joje dėmesys bus skirtas labai gražiai, inteligentiškai, diplomatiškai, nepelnytai primirštai Lietuvos didžiajai kunigaikštienei Elenai, sugebėjusiai pelnyti nepaprastą savo vyro pagarbą už tai, kad oriai išlaikė savitą poziciją kryžminėje intrigų ugnyje tarp katalikų ir stačiatikių pasaulių bei, išlikdama Maskvą mylinčia stačiatike, visaip gynė Lietuvą nuo į jos reikalus besikišančio agresyvaus tėvo, Maskvos didžiojo kunigaikščio.

Renginio metu veiks muziejaus leidžiamų leidinių paroda.

Laukiame Jūsų!

Informaciją parengė
Vilija Stokienė
Panevėžio apskrities G. Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos
Ryšių su visuomene koordinatorė
Tel. (8-45) 50 20 38
Šis elektroninio pašto adresas yra apausogtas nuo spambots. Peržiūrėjimui reikia įjungti JavaScript.