Paroda atskleis dar vieną žymaus aktoriaus talentą

Birželio 27 d. (antradienį) 17 val. Juozo Miltinio palikimo studijų centre (Algirdo g. 54–19) atidaroma Jono Aleknos vaizduojamosios dailės paroda, skirta įvairiapusio talento kūrėjo 100-osioms gimimo metinėms.

Atidaryme dalyvaus Jono Aleknos dukra Rita Aleknaitė-Bieliauskienė, aktorius Rudolfas Jansonas.

Aktorius, režisierius Jonas Alekna (1917–1964) išskirtinai reiškėsi ir dailės srityje: dirbo su pastatymų dailininkais, puikiai piešė, jaunuosius kolegas mokė grimo meistrystės. Grimo pamokas vedė ir prie Panevėžio dramos teatro veikusioje Dramos studijoje. Jo sukurti darbai – akvarelės, eskizai, keramika – ne tik paplito privačiose kolekcijose, bet buvo eksponuoti ir parodoje Paryžiuje. Jono Aleknos vaizduojamosios dailės paroda, eksponuojama Juozo Miltinio palikimo studijų centre, atskleis dar nepakankamai žinomą aktoriaus talento pusę.

Jonas Alekna gimė 1917-ųjų liepos 20 d. Kubiliūnų kaime, Radviliškio rajone. Lankė Kubiliūnų pradžios mokyklą. Baigė Grinkiškio Žemės ūkio rūmų mokyklos kursą. Mokėsi keramikos Kauno amatų mokykloje.

Kai į Kauną po mokslų Paryžiuje grįžo Juozas Miltinis ir pradėjo vadovauti Kauno darbo rūmų vaidybos studijai, Jonas Alekna kartu su kitais jaunuoliais aktyviai įsitraukė į studijos veiklą. Vaidino ir sukūrė įdomius personažus jau pirmuosiuose Darbo rūmų dramos studijos pastatymuose. Pradedantis aktorius vaidino ir premjeriniame Darbo rūmų studijos J. Miltinio režisuotame spektaklyje Sofijos Čiurlionienės „Pinigėliai“.

1940-aisiais, gavus leidimą Panevėžyje organizuoti antrąjį teatrą Aukštaitijoje, J. Miltinis su trupe aktorių atvyko į Panevėžį. Jonas Alekna tapo naujai įkurto Panevėžio dramos teatro aktoriumi. Nuo pat pirmųjų vaidmenų aktorius aktyviai ir kūrybingai įsiliejo į kolektyvo darbą. Jo sukurti vaidmenys ryškūs, įsimintini, charakteringi. Įkūnyti personažai išsiskiria plastiškumu ir charakteringumu, tai Korvinas (B. Jonsono „Sukčiaus testamentas“, 1941), Gaška (Vienuolio „Prieblanda“, 1945), Liapkinas-Tiapkinas (N. Gogolio „Revizorius“, 1946), Žoržas Dandenas (Molier’o „Žoržas Dandenas“, 1947), Vezine (E. Labiche’o „Šiaudinė skrybėlaitė“, 1959), Ščiukaris (M. Šolochovo „Pakelta velėna“, 1964).

1952 m. aktorius Jonas Alekna sėkmingai debiutuoja ir kaip režisierius – režisuoja E. Borisovos pasaką „Juodojo ežero paslaptis“. 1954–1956 m. J. Miltinį perkėlus į Lietuvos kino studiją Jonas Alekna dirbo Panevėžio dramos teatro vyriausiuoju režisieriumi. Režisavo ne vieną įsimintiną spektaklį: M. Gorkio „Paskutinieji“ (1955 m.), E. de Filippo „Mano šeima“ (1959 m.).

Angelė Mikelinskaitė

Nuotraukoje – aktorius, režisierius, dailininkas Jonas Alekna (Kazimiero Vitkaus nuotr.)