Susitikime su Žanina Kotvica – apie Stasio Eidrigevičiaus iliustruotas knygas

Birželio 22 d. (ketvirtadienį) 16 val. Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos konferencijų salėje (Respublikos g. 14) vyks susitikimas su prancūzų vaikų literatūros ir iliustracijos specialiste Žanina Kotvica (Janine Kotwica, Prancūzija) „Stasys Eidrigevičius – Berniukas ir jo mylinti širdis“. Viešnia apžvelgs pasaulyje išleistas dailininko Stasio Eidrigevičiaus iliustruotas knygas.

Prieš paskaitą kuluaruose veiks Krašto kultūros paveldo sklaidos skyriaus parengta paroda "Dailininko Stasio Eidrigevičiaus iliustruotos knygos iš bibliotekos fondų"

Stasys Eidrigevičius – produktyvus, talentingas, ypač jautrus ir lakios vaizduotės menininkas, kurio tapybos darbai, graviūros, plakatai, fotografijos ir skulptūros pripažinti tarptautiniu mastu. Jis iliustravo daugiau nei trisdešimt knygų – lenkų ir lietuvių rašytojų, taip pat ir Hanso Kristijano Anderseno, Ernsto Hofmano, Pjero Gripari ir Šarlio Pero pasakų.

Prancūzų rašytojas ir poetas Francois Davidas, susižavėjęs S. Eidrigevičiaus kūrybiniu pasauliu, parašė pasaką „Berniukas ir jo mylinti širdis“ (Le Garçon au cœur plein d'amour). Rašytojo tekstas šioje knygoje S. Eidrigevičiaus iliustruotas gausybe pastele nutapytų kaukių ir veidų.

Knygoje, rašo literatūros tyrinėtojas Kęstutis Urba, matome plakato menininką. „Kiekviename knygos atvarte – koks nors siurrealistiškas veidas. Knyga kaip veidų galerija. (…) Anglų kritikai konstatavo: tai knyga apie tapatybę. Apie asmenybės daugiaveidiškumą. Sudėtinga tema vaikams, tiesa? Mįslingi piešiniai. Verčiantys įsižiūrėti. Skaidrus, paprastas tekstas tarsi įveiksmina iš principo statišką piešinį, išjudina to, kuris žiūri ir klauso, mintį.“ Knygą iš prancūzų kalbos išvertė Ramutė Skučaitė.

Autoriai knygą „Berniukas ir jo mylini širdis“ dedikavo Žaninai Kotvicai. Žaninos Kotvicos apsilankymas Lietuvoje ir knygos pasirodymas lietuvių kalba 2017 m. kovo mėn. yra proga plačiau pristatyti ir S. Eidrigevičiaus, puikaus iliustratoriaus, kūrybą. Jo darbai, išleisti įvairių šalių leidyklose, jam pelnė „International Master of illustration“ titulą.

Žanina Kotvica baigusi šiuolaikinės literatūros studijas, yra daugybės parodų, konferencijų ir knygos leidybos mokymų Lietuvoje ir užsienyje organizatorė. Pikardijoje (Prancūzijos regionas) įkūrė André François centrą (Centre régional de Ressources sur l'Album et l'Illustration), kuriame, bendradarbiaudama su LR kultūros atašė Prancūzijoje ir Lietuvos kultūros institutu, surengė dvi parodas „Lituania“ ir „Stasys – šimtaveidis žmogus“.


Organizatoriai:
Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka, LPF Mažojo princo fondas

Rėmėjai:
Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Prancūzų institutas Lietuvoje, Lietuvos kultūros institutas