Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė – tada ir dabar

Tęsdama Bičiulių metų susitikimus Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka pakvietė pažinti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų veiklas ir šaunią muziejaus darbuotojų komandą – tyrinėtojus, edukatorius, leidėjus.

Susitikime muziejaus rinkinio saugotoja-tyrinėtoja Eglė Zaveckienė vizualiai pristatė muziejaus rinkinius: kultūros, meno ir istorijos bei antrąjį – archeologijos. 

Pirmąjį sudaro brangūs ir vertingi gobelenai, tapybos darbai, grafikos rinkiniai, senieji spaudiniai, taikomosios dailės kūriniai. Archeologijos rinkinį, kurio objektai rasti archeologinių tyrinėjimų metu, sudaro metalo dirbiniai, buities reikmenys, papuošalai (14-15 a. dirbiniai). Yra vertingų eksponatų, rastų rūmų tualete, tai brangus žiedas ir perlai. E. Zaveckienė darė prielaidą – Barbora Radvilaitė labai mėgo perlus, gal tai jos?

Taip pat archeologijos rinkinį sudaro organinės kilmės dirbiniai, 14-15 a. mediniai šuliniai, kubilai; kauliniai, odiniai, gintariniai, tekstilės radiniai; stikliniai dirbiniai, buitinė keramika.

Muziejus vykdo ir istorinius tyrimus. Plojimais pasitiktas Valdovų rūmų muziejaus istorikas žemietis Eimantas Gudas perskaitė paskaitą „Aleksandro Jogailaičio ir Elenos Maskvietės santuoka: komplikuotas katalikų ir stačiatikių pasaulių susidūrimas“. Kaip vėliau apibūdino bibliotekos direktorės Rima Maselytė, pasakojimo klausėmės lyg žiūrėtume užburiantį kino filmą.

Eimantas Gudas gimęs Panevėžyje, šeimoje, kurios 5 kartos gyveno šiame mieste. „Nepaprastai smagu skaityti paskaitą šioje bibliotekoje, kuri nuo pat vaikystės buvo mano antrieji namai,“ sakė lektorius. Jis užaugo miesto politikų, visuomenininkų šeimoje, baigė J. Balčikonio gimnaziją, Vilniaus universitete studijavo istoriją, kaip tėvelis doc. dr. Kęstutis Gudas, ilgametis Panevėžio kolegijos direktorius. E. Gudas keturis metus dirba Valdovų rūmuose, jo domėjimosi sritis, dar nuo vaikystės, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istorija.

514-asis Panevėžio miesto gimtadienis yra proga kalbėti apie miesto įkūrėją Aleksandrą Jogailaitį. Apie jo biografiją nemažai kalbėta ir rašyta, todėl E. Gudas pasirinko kitas susijusias temas, tai Aleksandro žmona Elena Maskvietė, nepelnytai pamiršta viena ryškiausių tų laikų kunigaikštienių, ir mūsų kaimynė Rusija – ruošiantis šiai paskaitai istoriko neapleido mintis, kad ši kaimynė per 500 metų nuo Aleksandro laikų beveik nepasikeitė.

E. Gudas įtaigiai atskleidė kunigaikštienės vaidmenį Europos vakarų ir rytų civilizacijos skirtumų kontekste. Vienintelė ir mylima Aleksandro žmona Elena, atitekėjusi į Lietuvą iš Maskvos, kad tarp šalių būtų nutrauktas karas, paskaitoje atskleista kaip įtakinga, graži, diplomatiška, puikiai atlikusi pareigas naujajai tėvynei ir šeimai valdovė, oriai išlaikiusi poziciją kryžminėje intrigų ugnyje tarp katalikų ir stačiatikių pasaulių. Buvo stačiatikė, mylėjo savo gimtinę Maskvą, bet tapo karšta Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės patriotė. Ji rodė paramą savo tikėjimo broliams Lietuvos stačiatikiams, bet ir kitiems ištikimiesiems savo vyrui ir Lietuvos didikams.

Tai būta aukštos prabos didžiosios kunigaikštienės, kurios gyslomis tekėjo Bizantijos imperatorių ir mūsų kunigaikščių Vytauto, Gedimino kraujas. Po Elenos mirties Lietuvos valdovai rinkdavosi žmonas iš Vakarų, tik ne iš Rusijos.

Edukatorė-metodininkė Nelė Kostinienė pristatė plačiai muziejuje vykdomas edukacines veiklas. Šioje srityje muziejuje dirba 10 žmonių, iš jų 4 gidai, turintys dalykinį išsilavinimą, ir 6 edukatoriai, turintys pedagoginį-edukologinį išsilavinimą. Kaip vienas populiariausių išskyrė temines ekskursijas: tai šešėlių teatras Vilniaus miesto įkūrimo legenda ar itin mėgstama edukacija, kurią vaikai šalia ekspozicijos atlieka patys, turėdami užduočių lapus.

Pasibaigus žodinei-vaizdinei muziejaus veiklų pristatymo daliai, buvo galima pasimatuoti valdovo karūną ar pabendrauti su muziejaus parodų ir leidybos koordinatore Živile Mikailiene, ji pristatė įspūdingus muziejaus leidinius.

Arnualdo Dalindos nuotraukos


Vilija Stokienė
Panevėžio apskrities G. Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos
Ryšių su visuomene koordinatorė
Tel. (8-45) 50 20 38
Šis elektroninio pašto adresas yra apausogtas nuo spambots. Peržiūrėjimui reikia įjungti JavaScript.